V mladších letech byl možná někdo z vás vášnivý běžec, některým tenhle koníček zůstal dodnes. Vzpomeňme na doby, kdy se sociální sítě hemžily fotkami z různých běžeckých závodů v bahnem přes překážky a hrdinně jsme se hráli na vojenský výcvik.

Běhání je skvělé, ale spíš pro mladší ročníky, časem si totiž začne vybírat svou daň na opotřebení kloubů. Proto je lepší si zamilovat chůzi. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví a zároveň produkovat hormony štěstí jako u běhu, tak mluvíme o svižné chůzi. Ne procházce s pejskem nebo když se vlečete s nákupem z posledních sil.

"Chůze může být stejně dobrý trénink, ne-li lepší než běh," říká Dr. Matt Tanneberg, CSCS, sportovní chiropraktik pro server NBC News, který pracuje s elitními sportovci.

Zdroj: Youtube

3 výhody chůze

1. Prodloužíte si život
Při rychlé chůzi, což je přes 5 km/h dochází ke zvýšení srdeční frekvence, což je vynikající v boji proti srdečním chorobám a dalším chronickým onemocněním, jako je cukrovka a rakovina. Nedávná studie prokázala, že pokud dostatečně chodíte, budete žít déle.

Tím, že rychlá chůze klade vyšší nároky na váš kardiovaskulární systém, protože vyžaduje více kroků za minutu a větší zapojení hlavních svalových skupin, má stejné benefity jako běh včetně spalování kalorií. Jen si šetříte klouby a šlachy.

2. Zhubnete jako u běhání
Za hodinu rychlé chůze spálí stejné množství energie jako 30minutový běh bez zatížení kloubů. A pokud si k tomu vezmete hůlky určené pro chůzi, tak oproti běhu neposilujete jen svaly na nohách, ale i ramena a horní část zad.

3. Zlepšení zdraví kostí
Silová chůze může mít pozitivní účinky na zdraví kostí díky své zátěžové povaze a vlivu na hustotu kostí. Nedávná studie v časopise American Journal of Preventative Medicine zjistila, že dokonce i hodina denně silové chůze zabraňuje invaliditě u lidí, kteří mají problémy s klouby dolních končetin.

Frekvence a délka chůze potřebná pro zlepšení zdraví se může lišit v závislosti na individuálních cílech, fyzické kondici a životním stylu.

Samozřejmě, že chodit byste měli každý den, co se týká běžné chůze. Trénink rychlé chůze pak zařaďte alespoň 3x týdně na půl hodiny. Cílem by mělo být postupné zvyšování délky procházek. Začněte s kratšími trasami a postupně je prodlužujte, jakmile se vaše kondice zlepšuje. Postupně můžete zvýšit až na 5x týdně po 45 minutách až hodině. Během chůze byste měli cítit zvýšenou srdeční frekvenci a dýchání, ale stále byste měli být schopni udržet konverzaci.

Zdroj: Studie, Studie2, NBC News