Jaké mohou být příčiny chrapotu?

Možná vás to překvapí, ale příčin chrapotu může být celá řada. Pokud přetrvává delší dobu, je nutná návštěva lékaře. Tady jsou některé z příčin chrapotu.

Záněty – důvodem mohou být alergie, viry nebo bakterie. Za zánětem stojí také kyselý reflux.

Neurologické důvody – roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba nebo poranění nervů.

Systémové onemocnění – štítná žláza nebo sarkoidóza.

Neoplastické příčiny – dysplazie hlasivek, cysty, polypy, uzlíky nebo rakovina hrtanu.

Funkční důvody – nadužívání hlasu, hlasité mluvení nebo křik, stres.

Lékařská vyšetření při chrapotu

Pokud chrapot přetrvává delší dobu, je potřeba navštívit lékařského specialistu ORL. Ten má možnost provést některé testy, které pomáhají odhalovat příčiny chrapotu. Jaké testy je možno provádět? Je jich hned několik.

Zdroj: Youtube

Laryngoskopie jedná se o test, který umožní prozkoumat hrtan. Pro jeho provedení je potřeba speciální lékařský přístroj – laryngoskop – je to slabá trubička opatřená světlem, čočkou a videokamerou. To vše umožňuje lékaři podrobněji prohlédnout hrtan.

Videostroboskopie – tento druh vyšetření dokáže diagnostikovat určité zdravotní stavy, které mají negativní vliv na hlasivky. Během vyšetření lékař používá dlouhou tenkou trubici, na níž je připojená kamera. Ta umožní zobrazit hlasivky a hrtan.

Skenování počítačovou tomografií při vyšetření vznikají rentgenové snímky, které ukazují vnitřní strukturu a zobrazují případné změny.

Magnetická rezonance – toto vyšetření vytváří obrazy struktur uvnitř těla. Pro jejich vytvoření používá velký magnet, rádiové vlny a počítač.

Biopsie – během tohoto vyšetření dochází k odběru vzorků tkání, které pak vyšetřuje patolog.

Existuje prevence chrapotu?

Někdy se chrapot objevuje jako následek zdravotních komplikací, které my sami neovlivníme. Částečně můžeme chrapotu předcházet tím, že budeme dobře pečovat o svoje hlasivky. Co všechno tedy můžeme udělat? Na hlasivky má negativní vliv kouření a to nejen aktivní, ale i pasivní. Nevhodné jsou také nápoje s vyšším obsahem alkoholu nebo kofeinu. Důležitá je dostatečná hydratace. Negativně na hlasivky působí také pokrmy s vyšším množstvím koření. Pozor bychom si měli dát i na namáhání hlasivek dlouhým nebo hlasitým mluvením.

Zdroje:

MUSC Health, ClevelandClinic,