Přehlížený strašák

Pojďme se podívat pravdě do očí. Vysokou hladinou cholesterolu u nás podle odborníků trpí sedm z deseti dospělých lidí. Údajně je to 75 % mužů a 70 % žen. Někteří z nich o svém problému vůbec nevědí. Jak by asi reagovali, kdyby k této informaci navíc zjistili, že jde o diagnózu, která (neléčena) zkracuje život o pět až deset let?

Není jenom špatný

Byla by chyba na cholesterol nahlížet jen jako na látku tělu škodící. My ho totiž ke svému životu potřebujeme. Jen ne tolik, kolik ho obvykle v organismu máme. Je to právě cholesterol, bez něhož by tělo nemohlo produkovat některé hormony či správně pracovat s vitaminem D. Cholesterol je navíc i součástí buněčných membrán. A k tomu všemu má dvě tváře, respektive dvě formy.

Když se podíváte na výsledky svých krevních odběrů, zjistíte, že se testuje celková hladina cholesterolu a pak zvlášť LDL a HDL cholesterol. Ten první – low-density lipoprotein – má přezdívku „špatný“, právě on se totiž usazuje v cévách, způsobuje aterosklerózu a zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu a mrtvice.

Druhý – hig-density lipoprotein – je naopak cholesterol „dobrý“. Snaží se napravit škody způsobené svým škodlivým protějškem. V podstatě v těle „chytá“ LDL cholesterol, transportuje ho do jater a tam dochází k jeho metabolizaci (tzn. zneškodnění). V rámci krevních lipidových testů se pak kontroluje ještě hladina triglyceridů.

A obecně platí, že hodnota celkového cholesterolu by neměla přesáhnout 5,0 nmol/l. Za zvýšenou hladinu se tedy považuje rozmezí 5,1–6,2. Hodnoty nad 6,2 nmol/l jsou už opravdu rizikové a mluvíme o nich jako o „vysokém cholesterolu“.  Hladina LDL cholesterolu by měla být pod 3,0 nmol/l, u HDL cholesterolu je žádoucí naměřit více než 1,0 nmol/l u mužů a 1,2 nmol/l u žen. Množství triglyceridů by mělo být do 1,7 nmol/l.

Strava jako hlavní viník?

Ovlivníme hladinu cholesterolu výhradně skladbou svého jídelníčku? Bohužel ne. Určitá skupina pacientů s vysokou hladinou cholesterolu čelí dědičnému problému. Jejich organismus syntetizuje cholesterol více, než je v populaci běžné a pro jedince žádoucí. Zvýšenou či vysokou hladinu pak mohou mít i lidé, kteří žijí zdravě a jejich jídelníček je prakticky dokonalý. U žen navíc sehraje svou roli menopauza, kdy pokles hladiny progesteronu často vede k nárůstu hodnot cholesterolu. Zde dává smysl důkladné stanovení rodinné anamnézy, provedení příslušných vyšetření a nasazení vhodné hormonální terapie, která může riziko kardiovaskulárních onemocnění v tomto věku příznivě ovlivnit.

V mnoha případech je ale opravdu na vině zvýšená konzumace živočišných tuků. Co by se tedy na vašem talíři objevovat nemělo? To si přečtěte v našem dalším článku.

A určitě uděláte dobře, když se v rámci svého životního stylu zasadíte o to, abyste měli hladinu cholesterolu maximálně pod kontrolou. Co to obnáší?

·       Jezte více vlákniny, napomáhá snížit hladinu LDL cholesterolu.

·       Dbejte na dostatek pohybu.

·       Hlídejte si váhu, i nadváha a obezita s hladinou cholesterolu úzce souvisí.

·       Přestaňte kouřit, kouření má na množství LDL cholesterolu prokazatelně negativní vliv.

Zbývá už jen zkontrolovat z údajů zdravotní pojišťovny, kdy vás čeká další preventivní prohlídka u lékaře. Její součástí je mimo jiné i odběr krve analyzující hladinu cholesterolu. Nahlédněte do výsledků spolu se svým praktickým lékařem a snažte se ke svému zdraví přistupovat zodpovědně.

Zdroje:

https://havas.cz/pressroom/vysoky-cholesterol-zkracuje-zivot-o-5-az-10-let-cesi-ho-stale-podcenuji-a-svou-hladinu-vetsinou-neznaji/

https://www.templehealth.org/about/blog/8-facts-about-high-cholesterol

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2015/01/04.pdf