Protože počet nakažených neustále stoupá, neměli bychom chorobu podceňovat. V roce 2023 bylo zaznamenáno 253 nových případů pozitivity HIV mezi občany ČR a dlouhodobě či trvale pobývajícími cizinci. Podle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2023 nakažených v ČR 4 619 (+ 555 cizinců), z toho 881 s rozvinutým onemocněním AIDS, které se projevuje jako soubor příznaků a infekcí vzniklý následkem poškození imunitního systému virem HIV. Tělo nedokáže reagovat na běžné škodlivé podněty a ty jej nakonec zahubí. Příznaky nakažení virem HIV, který způsobuje AIDS, jsou během inkubační doby mnohdy nespecifické a připomínají chřipku.

Měli jste náhodný sex? Nechte se pro jistotu otestovat

Příčinou nákazy virem HIV byl u 4 165 ze 4 619 případů rizikový sex. Homosexuální či bisexuální u 2 950 případů, heterosexuální u 1 215 případů. Injekční uživatelé drog se infikovali ve 172 případech, číslo 136 představuje nezjištěnou příčinu nákazy. V několika případech (36) došlo v minulosti k přenosu podáním krve nebo krevních derivátů, ale v současnosti prochází všechny tyto preparáty velmi přísnou kontrolou. V několika málo případech byl přenos infekce v těhotenství z matky na plod.

„Diagnostika viru HIV u nás probíhá od roku 1986, kdy poprvé bylo odhaleno 26 případů. Počet nakažených neustále přibývá v řádech několika stovek ročně, proto bychom neměli podceňovat především prevenci, tedy hlavně preferovat chráněný pohlavní styk. Dalším rizikovým faktorem, který se ale naštěstí týká podstatně menšího počtu lidí, je sdílení injekčních jehel. V případě, že máme za sebou byť jedinkrát a dokonce i v relativně dávné minulosti rizikového chování, raději se nechme otestovat,“ prozrazuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.

Zdroj: Youtube

V létě se můžete otestovat zdarma

Podle statistik je tedy prokazatelné, že největší riziko nákazy představuje nechráněný pohlavní styk včetně orálního. Pokud k tomu někdy dojde, jistotu toho, že jsme se nenakazili virem HIV, nám dá pouze testování. Ano, v drtivé většině případů vyjde naštěstí negativně, ale pro klid na duši se nám vyplatí zajít si na test. HIV centra a podobná zařízení mohou zejména mladé odrazovat, a proto zdravotní pojišťovna OZP během léta zajistila možnost bezplatného testování na vybraných hudebních festivalech,“ pokračuje lékařka. Otestovat zdarma se můžete například tady:

· Jatka Fest Pacov 28.-29.6.

· Přehrady Fest - Seč 23.-24.7.

· Přehrady Fest - Vranov 2.-3.8.

Jak se projevuje nákaza HIV? A jaké má nemoc fáze?

Jaká je inkubační doba HIV? Za jak dlouho se mohou projevit první příznaky choroby? V rozmezí od 2-6 týdnů od nákazy. V tuto dobu se objevuje akutní primární infekce. Jedná se o první fázi z celkových čtyř onemocnění.

Zhruba 60 % lidí nakažených virem HIV zažije symptomy podobné chřipce nebo mononukleóze pár týdnů po infekci. Zahrnují například zvětšení mízních uzlin v krku, tříslech a podpaží, horečku kolem 38°C, noční pocení, bolest hlavy a kloubů, únavu či zvracení a průjem. Tato fáze trvá většinou 1-2 týdny, někdy déle a poté spontánně vymizí. Nicméně někteří nakažení nemusí mít žádné příznaky.

Vzhledem k tomu, že první fáze není ničím specifická, je těžko rozpoznatelná od běžných infekcí a je nutné, zejména při rizikovém chování, na ní aktivně myslet. „Nejčastěji se tito pacienti objeví v ordinaci svého praktického lékaře a je dobré se nestydět a říci otevřeně o svém rizikovém chování, aby bylo onemocnění odhaleno co nejdříve a zahájena léčba, která výrazně mění prognózu pacienta,“ říká lékařka.

Druhá fáze HIV infekce trvá 2-10 let od nákazy a nazývá se také asymptomatická, protože většina lidí s HIV nemá žádné nebo jen mírné zdravotní problémy, tudíž se neléčí a na onemocnění se nemyslí. Třetí fáze HIV infekce nastává po více než 10 letech bez léčby. Imunitní systém je již vážně poškozen, což vede k vyššímu riziku rozvoje tzv. oportunních infekcí a nádorových onemocnění spojených s AIDS, které pokračují s větší tíží a intenzitou i v posledním stádiu.

„I přes intenzivní léčbu dochází v tomto stádiu k úmrtí během několika let. Včasná léčba v prvních stádiích onemocnění výrazně mění prognózu pacientů a prodlužuje délku života,“ dodává MUDr. Jana Ježková vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP

Vztah HIV a AIDS?

Z výše uvedených informací vyplývá, že být nakažený virem HIV neznamená mít onemocněním AIDS. Jedná se ale o poslední a nejzávažnější fázi infekce HIV. Vyvíjí se, když virus HIV výrazně oslabí imunitní systém natolik, že tělo není schopno bojovat proti běžným infekcím a nemocem. Je pro něj specifický souhrn příznaků a infekcí způsobených právě oslabenou imunitou kvůli viru HIV. Název pochází z anglického "Acquired Immunodeficiency Syndrome," což znamená syndrom získaného selhání imunity. Znamená to, že tělo je tak oslabené, že nedokáže bojovat s některými oportunními (doprovázející jiné primární infekce a nemoci) infekcemi a nemocemi, jako jsou zápal plic, meningitida a určité druhy nádorů. Jednou z nejčastějších infekcí mezi lidmi s HIV/AIDS je tuberkulóza.

Zdroje:

MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP

https://szu.cz/aktuality/uroven-infekce-hiv-aids-zustava-v-cr-nizka/