Černý kašel nabývá v Česku na intenzitě. Například v Jihlavě zaznamenali jen za měsíc leden 54 případů, přičemž za celý loňský rok jich bylo celorepublikově 94. Onemocnění se vrací ve tří až pětiletých cyklech. Rizikové může být především pro novorozence a kojence, kteří ještě nejsou vzhledem k věku očkováni nebo nemají očkování dokončeno.

Zdroj: Youtube

Co je černý kašel?

Černý kašel (pertuse) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Je známé také jako dávivý kašel. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby.

Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

  • Nejprve jsou příznaky podobné běžnému nachlazení (kýchání, rýma, mírná horečka a slabý kašel).
  • Během dvou týdnů kašel nabývá na závažnosti a vyznačuje se záchvaty intenzivního kašle, po nichž následuje typické „zakokrhání“ nebo sípavý vdech. Tyto záchvaty často končí vykašláním hustého průhledného hlenu, po čemž často následuje zvracení. K záchvatům kašle nejprve dochází v noci a posléze se častěji objevují v průběhu dne. Mohou se opakovat po dobu jednoho až dvou měsíců.
  • U malých dětí se typický sípavý vdech nemusí dostavit a po záchvatech kašle mohou následovat krátké zástavy dechu. Po této fázi se záchvaty kašle začnou objevovat méně často a s nižší závažností a dítě se postupně uzdraví (což může trvat až tři měsíce).

Dospívající, dospělí nebo částečně imunizované děti mají obvykle mírnější nebo poněkud odlišné příznaky. U těchto skupin a u velmi malých dětí se černý kašel hůře diagnostikuje.

Přenos černého kašle a prevence

Onemocnění je nebezpečné zejména pro nejmenší děti a kojence, může ohrozit i život.  Vyskytuje se stále častěji ale i u dospělých, u kterých časem může dojít ke snížení hladiny ochranných protilátek po očkování. K přenosu bakterie dochází od infikovaného jedince prostřednictvím aerosolu při mluvení, kašli a kýchání, období nakažlivosti začíná na konci inkubační doby onemocnění. Pokud osoby v okolí nemocného nejsou imunní, může se jich nakazit i 90 %.

Léčba černého kašle je vždy cílená a patří do rukou lékaře. U malých dětí je většinou nutná hospitalizace. Zásadní jsou antibiotika, doplňování tekutin – často nitrožilní infuzí, izolace nemocných.

Jelikož po prodělaném onemocnění nevzniká celoživotní imunita, a po očkování imunita klesá a vymizí přibližně po 4-12 letech, navíc se jedná se o vzdušnou nákazu, kdy nespecifická protiepidemická opatření jsou svízelná, neměli bychom zapomínat na dodržování zásad osobní hygieny, mytí rukou, používání jednorázových kapesníků, nejúčinnější prevencí je však stále očkování. Chráněn je ten, který se pravidelně přeočkovává. Pokud dojde k onemocnění u očkovaných osob, onemocnění probíhá mírněji a kratší dobu.

Komu se doporučuje přeočkování, jsou rizikové skupiny?

V ČR jsou vakcíny pro všechny věkové kategorie, děti jsou očkovány v rámci pravidelného očkování, proto se doporučuje očkování dospělým, zejména ženám plánujícím těhotenství, zdravotníkům neonatologických a dětských odd., rodinným příslušníkům novorozenců, s cílem ochrany neočkovaných či neúplně očkovaných novorozenců a kojenců, pro které je dávivý kašel velmi riskantní.

Zdroj: khsova, euc, vaccination-info, khsjih