Černý kašel si letos v České republice už vyžádal první život. Muž z hradeckého kraje měl i jiná závažná onemocnění, černý kašel nebyl přímou příčinou smrti. To ovšem neznamená, že by mělo zvýšené riziko nakažení černým kašlem mělo být bráno na lehkou váhu. Zásadní je rozeznat, zda-li se opravdu jedná o kašel dávivý, nebo jen běžný kašel, často spojený s nachlazením. 

Příznaky černého kašle

Ačkoliv jsou příznaky černého kašle velmi podobné těm, které provádí běžný kašel, určité rozdíly existují.

Mezi příznaky černého kašle patří rýma, symptomy nachlazení, horečka a suchý kašel.  Černý kašel zpravidla přichází v záchvatech, po kterých následuje sípavé a bolestivé nadechnutí. U některých pacientů může po záchvatu černého kašle dojít i k nevolnosti nebo ke zvracení. Ataky černého kašle jsou nejčastější a nejintenzivnější v noci a pacientům zhoršují celkovou kvalitu spánku. 

Rozdíly mezi černým kašlem a běžným kašlem

Trvání a intenzita

Zatímco běžný kašel způsobený například nachlazením nebo chřipkou obvykle zmizí během několika dnů až týdnů, černý kašel je známý svou dlouhotrvající povahou, často přetrvávající i osm týdnů nebo déle. Záchvaty kašle při černém kašli jsou intenzivní a vyčerpávající, často doprovázené hvízdavým dýcháním, dávením nebo dokonce zvracením.

Zvuk

Charakteristickým znakem černého kašle je specifický zvuk při kašlání. Během záchvatu kašle může docházet k sérii rychlého kašlání následovaného hlubokým, hvízdavým nádechem, který připomíná kokrhání kohouta. Tento zvuk je odlišný od běžného kašle a může pomoci v diagnostice.

Věk pacienta

 I když může černý kašel postihnout jedince v jakémkoli věku, nejvíce ohrožení jsou kojenci a malé děti. U dospělých se příznaky mohou jevit mírněji, ale stále představují riziko pro přenos na zranitelnější osoby. U malých děti je dobré nepodceňovat žádné příznaky spojené s nemocí.

Jak postupovat při podezření na černý kašel

Pokud máte podezření, že vy nebo někdo ve vašem okolí může trpět černým kašlem, je důležité co nejdříve konzultovat lékaře. Diagnózu je možné potvrdit pomocí laboratorních testů, které zahrnují odběr vzorku z nosohltanu. Včasná léčba antibiotiky může pomoci snížit intenzitu příznaků a omezit šíření infekce, které je v tomto případě obzvlášť důležité. Zákeřnost černého kašle totiž spočívá i v tom, že někteří nakažení mohou být bezpříznakoví a šířit nemoc nevědomky dál. 

Prevence černého kašle

Nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout nákaze černým kašlem, je očkování. Vakcína proti černému kašli je součástí standardního očkovacího kalendáře pro děti, ale dospělí by měli zvážit revakcinaci, zejména pokud jsou v kontaktu s malými dětmi nebo osobami s oslabeným imunitním systémem. Očkování nabízí nejen ochranu pro jedince, ale přispívá i k celkové ,,kolektivní imunitě", která chrání ty, kteří být očkováni nemohou.

V případě výskytu černého kašle ve vašem okolí je také důležité dodržovat základní hygienická pravidla, jako je pravidelné mytí rukou a používání kapesníků při kašlání či kýchání, aby se minimalizovalo riziko šíření bakterie. Nepodceňujte ani prevenci ve formě posilování imunity zdravou výživou a aktivním životním stylem. 

Zdroje: https://www.scripps.org/news_items/5145-is-it-whooping-cough-or-a-coldhttps://www.cdc.gov/pertussis/about/signs-symptoms.html