Kašel, který se nedá zmírnit. Naopak se zhoršuje, člověk se až dusí a výjimkou není ani zvracení. To je jen jeden z příznaků nebezpečného a vysoce infekčního černého kašle. V lednu tohoto roku bylo podle Státního zdravotnického ústavu v České republice hlášeno téměř tři tisíce případů černého kašle. Odborníci očekávají, že do konce roku může jít až o deset tisíc případů. Nejvyšší výskyt černého kašle je mezi teenagery (15–19 let), hned za nimi jsou to děti do jednoho roku.

Zdroj: Youtube

Jak se šíří černý kašel?

Černý (dávivý) kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis. „Na povrchu vydrží až několik dní, takže infekce se nepřenáší jen kapénkovou cestou, jako je kašel nebo kýchání, ale i kontaktem a dotykem s nakaženým,“ upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické laboratoře Natures, a vysvětluje, že bakterie Bordetella pertussis je mimořádně agresivní a životaschopná. „Vyvolává těžké stavy, jelikož vylučuje toxin (PTX), který brání povolávání neutrofilů, to je typ bílých krvinek, a je součástí vrozeného, nespecifického imunitního systému i součástí prvotní imunitní odpovědi vůči patogenům.“

Kašel, který je dávivý a nejde vykašlat

Imunitní odpověď organismu napadeného touto bakterií je pak významně zpomalená. „Navíc, pokud už se neutrofily dostanou na místo infekce, čelí dalšímu silnému toxinu, který zabraňuje vykonávat adekvátní imunitní odezvu. A aby toho nebylo málo, bakterie vytváří okolo sebe silný biofilm, který brání imunitním buňkám – neutrofilům a makrofágům – dostat se k ní. Tento biofilm spolu s toxiny vyvolává kašel, a jelikož jsou kvůli němu řasinky v dýchacích cestách paralyzované, neumíme ho vykašlat a zároveň brání volnému dýchání,“ pokračuje odborník z Natures.

Bakterie Bordetella pertussis a její toxiny způsobují otok dýchacích cest, což také přispívá k dýchacím obtížím. Toxiny produkované bakterií navíc způsobují apoptózu – sebedestrukce imunitních buněk. Proto je černý kašel opravdu závažné onemocnění.

Jaký je průběh onemocnění u černého kašle?

Černý kašel je navíc nebezpečný pro všechny věkové kategorie. Jediná prevence je tak očkování. Děti se očkují v prvním půl roce života, potom v pěti a deseti letech. Úplná ochrana proti infekci je rozvinutá až po půl roce od očkování. To je i důvod, proč by se měli dát ve třetím trimestru přeočkovat budoucí maminky – ochrání tak nejen sebe, ale i své dítě před rizikem nákazy.

Příznaky černého kašle

Na rozdíl od jiných infekčních onemocnění dýchacích cest nedokážou běžné preparáty na kašel při dávivém kašli pomoct. Naopak, kašel se stupňuje, velmi intenzivní je především v noci. První příznaky mohou připomínat obyčejnou rýmu s horečkami a pokašláváním. Po pěti až deseti dnech horečky ustupují, ale mění se charakter kašle, který je dráždivější a opakuje se v záchvatech v noci.

Záchvaty kašle jsou křečovité, člověk až nemůže dýchat. Typický je prudký nádech připomínající hlas kohouta. Kašel se opakuje a končí vykašláváním hlenu nebo zvracením. U malých dětí je typickým projevem i nechutenství.

Černý kašel může způsobit zánět středního ucha, zápal plic a může vést až k hypoxii (nedostatku kyslíku v tkáních), k zástavě dýchání a ke smrti.

Inkubační doba, léčba a prevence černého kašle

Inkubační doba onemocnění je přibližně 7 až 21 dní. Nakažený člověk je infekční v prvních dvou týdnech onemocnění. Domácí léčba nepomůže, je potřeba navštívit lékaře a počítat s tím, že léčba i rekonvalescence je dlouhá. „Kvůli výrazně snížené imunitě se doporučuje kromě jiného užívat imunostimulanty, například mikronizované beta-glukany, které se dostávají do krve přes střevní klky, a aby se tudy dostaly, musí být jejich částice menší než 60 mikrometrů. Pokud jsou větší, aktivují imunitní buňky v tenkém střevě, ale neproniknou do celého organismu,“ vysvětluje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Někteří výrobci prý dokážou částice beta-glukanu „rozbít“ na takovou velikost, aby se přes stěny střev dostaly všude. Tento proces se nazývá mikronizace. Když sáhnete po výživovém doplňku, který obsahuje mikronizovaný beta-glukan, bude fungovat účinněji a pro dosažení požadovaného efektu ho navíc stačí menší dávka. Prevence je v případě zdraví opravdu to nejdůležitější. Kromě beta-glukanů, které můžete nasadit i dětem, se můžete vybavit i další „zbraní“. „Doporučuji užívat vitamin C, D, zinek a selen, u dětí nic nezkazíte také Preventanem či Imunostimem. Z přírodních doplňků je to pak echinacea, rakytník a hlíva,“ říká Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz.

Myslete na přeočkování

Přeočkovat se je dobré každých 10–15 let. Cena přeočkování se pohybuje okolo 1000 korun u dospělých, děti ho mají zdarma. Pojišťovny však přispívají na

jakékoliv očkování, a tak se neváhejte informovat právě u té své – očkování vás pak může vyjít zhruba na polovinu. Vážně by o něm měli uvažovat těhotné ženy, ale i lidé pracující v dětských kolektivech, senioři a také rodiče menších dětí. V současnosti se používá acelulární vakcína, která je méně reaktogenní než původně používaná celobuněčná vakcína proti černému kašli.

Zdroje:

https://szu.cz/wp-content/uploads/2024/03/Pertuse_2024_03_24.pdf

Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické laboratoře Natures

Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz