Bulva, nebo řapíky?
Když se vydáte nakoupit celer, sáhnout můžete po bulvě nebo řapíkatém celeru. Bulvy jsou skvělou zeleninou nejen pro svůj vysoký obsah vitaminů a minerálních látek, ale také jsou nízkokalorické. Doporučují se tedy konzumovat při redukci hmotnosti. Využití bulvového celeru v kuchyni je široké. Hodí se při přípravě zeleninových polévek, omáček, ale skvěle chutná i pečený v troubě třeba ve formě hranolků. Málokdo ho konzumuje syrový, ale i v takové podobě si ho můžete vychutnat. Zkuste ho třeba najemno nastrouhat s mrkví a smíchat s tvarohem, osolte, opepřete a máte výtečnou pomazánku, po které se budete oblizovat nejen vy, ale i vaše malé ratolesti. Konzumací řapíkatého celeru si kromě vitamínu C a vlákniny doplníte i vitamíny skupiny B. Řapíky celeru můžete přidávat v syrové formě do různých salátů, ale připravit si z nich můžete i vitaminovou bombu v podobě šťávy, která vám ráno dodá potřebnou energii do celého dne.
Pozitivní účinky celeru:
1. Snížení krevního tlaku
Celer obsahuje látku, která napomáhá uvolnit svaly kolem tepen, rozšiřuje cévy a tím dochází i k lepší cirkulaci krve v těle. Abyste pocítili tyto účinky celeru, je potřeba jeho příjem opravdu navýšit a konzumovat např. celerovou šťávu každý den. Zařazení celeru zároveň napomůže při snižování hladiny cholesterolu. Pokud vás tedy trápí vysoký cholesterol, kromě toho, že vynecháte tučná jídla, zkuste si místo bůčku dopřát třeba celerové placky.
2. Pomoc při redukci hmotnosti
Konzumace celeru se doporučuje při různých redukčních dietách. A není se čemu divit. Jedná se o nízkokalorickou zeleninu, kterou můžete snadno nahradit např. brambory. Celer navíc působí detoxikačně na organismus. Pomáhá našemu organismu zbavovat se škodlivých látek. (VACULOVÁ, Martina. Alergeny čeledi miříkovitých (Apiaceae). Vedoucí Kráčmar, Stanislav. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická, Ústav analýzy a chemie potravin, 2014.)
3. Regulace hormonů
Hormonální nerovnováha je velké téma. Velká část populace se potýká s problémy s neplodností či jinými reprodukčními potížemi. Celer obsahuje látku, která pomáhá regulovat hormony u žen i u mužů. Konzumace celeru se tedy doporučuje i při potížích s potencí nebo nechutí k sexu.
4. Harmonizace trávicího systému
Lékaři doporučují konzumaci celeru i jako prevenci proti rakovině žaludku a tračníku. Dokáže ale harmonizovat celý trávicí systém. Pokud často trpíte zácpou, zkuste vypít koncentrovanou šťávu z celeru, která má projímavé účinky. Účinky šťávy jsou velmi individuální. Na někoho může působit hned, někdy je potřeba užívat šťávu delší dobu v kuse, aby se dostavil kýžený účinek.
5. Zlepšení funkce ledvin
Detoxikační účinky celeru jsou úzce spjaté s podporou správné funkce ledvin. Tím, že pomáhá odbourávat toxiny, uleví ledvinám a nezatěžuje je tolik. Zároveň tím zabraňuje vzniku ledvinových kamenů, a dokonce pomáhá k postupnému uvolňování již vzniklých ledvinových kamenů.
Jak si celer připravit, abyste si na něm pochutnali?
I když konzumace celeru přináší spoustu zdravotních benefitů, tato aromatická zelenina nesedí každému a často bývá trochu opovrhována. I v případě, že nejste zrovna fanoušci celeru, zkuste si osvojit pár receptů, které si vás získají. Zelenina se dobře propašovává do placiček, které můžete zkombinovat s tvrdým sýrem a různým kořením. Funguje skvěle i jako příloha v podobě pečených hranolků. V letních měsících vsaďte na salát coleslaw s řapíkatým celerem, který využijete při grilovačkách jako přílohu k masu. Chutná výtečně! Nesmrtelné je také kombo celer-mrkev, které využijete do tvarohové pomazánky nebo lahodné krémové polévky. Určitě nevynechejte ani salát Waldorf s celerem a vlašskými ořechy. Také se vám už sbíhají sliny?
Zdroje:
VACULOVÁ, Martina. Alergeny čeledi miříkovitých (Apiaceae). Vedoucí Kráčmar, Stanislav. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická, Ústav analýzy a chemie potravin, 2014.
https://www.celostnimedicina.cz/10-duvodu-proc-konzumovat-celer/
https://zdravinaroda.cz/clanek/nenapadny-celer-prospiva-zdravi-vic-nez-byste-mysleli
MUŽÍKOVÁ, PhDr. Mgr. Leona; LOULOVÁ, Linda. Fenomén zvaný superpotraviny.
HVOZDENSKÁ, Lucie. Udržitelná produkce speciálních potravin a jejich dostupnost na území České republiky. 2017.