Příčiny bolestivé menstruace
Primární dysmenorea je termín pro bolestivou menstruaci, která postihuje zdravé ženy. Tato bolest se obvykle objevuje v podbřišku několik hodin před začátkem menstruace nebo současně s ní a může se šířit až do zad. Kromě bolesti mohou ženy pociťovat i bolest hlavy, únavu, podrážděnost, nevolnost, zvracení a průjem. Nejhorší bolesti se obvykle vyskytují první den menstruace a obvykle netrvají déle než dva dny. Tento stav je způsobený zvýšenou produkcí látek nazývaných prostaglandiny v děloze, které způsobují bolestivé stahy dělohy a problémy se zažíváním. Příčinou bolestivé menstruace je v některých případech také genetika.
Sekundární dysmenorea je typ bolestivé menstruace, která může nastat kdykoli během života ženy a je spojena s určitým zdravotním stavem, jako je endometrióza, děložní myomy, polypy nebo záněty v oblasti pánve. Může být také spojena s bolestí při pohlavním styku nebo s krvácením mimo menstruační cyklus.
Jak zmírnit menstruační bolesti?
K léčbě nebo prevenci bolestivé menstruace lze použít různé metody. Úplně nejlépe ale fungují úplně jednoduché rady našich babiček, tedy teplé koupele nebo teplé obklady na podbřišek. Ty mohou pomoci zmírnit bolest, pokud tedy trpíte menstruačními bolestmi pravidelně, určitě zvažte nákup zahřívací lahve nebo elektrické deky. Léky proti zánětu, které nejsou steroidní (NSAID), jako je ibuprofen, jsou často doporučovány, protože snižují produkci prostaglandinů. To může pomoci uvolnit děložní svalstvo a zmírnit bolest.
Pokud NSAID nelze užívat kvůli riziku vedlejších účinků, může být alternativou paracetamol. U žen s pravidelným menstruačním cyklem je dobré začít užívat NSAID ještě před začátkem menstruace, aby se zablokovala produkce prostaglandinů a předešlo se tak bolesti. Je také možné použít kombinovaná analgetika, která kromě paracetamolu obsahují i další látky pro zesílení účinku, jako je kofein nebo látky s uvolňujícím účinkem na svalstvo.
Bylinky proti menstruační bolesti
Bylinné čaje z kontryhele nebo řebříčku mohou nabídnout úlevu od křečí, a bylinky jako třezalka tečkovaná nebo meduňka mohou pomoci se zvládáním psychických příznaků spojených s menstruační bolestí.
Roli hraje i strava
Pokud vás menstruační bolesti trápí, zaměřte se také na celkový jídelníček. Snažte se vynechat alkohol, tučná a slaná jídla a také kofein.
Naopak vhodné je zařadit potraviny, které jsou bohaté na vápník, hořčík, mangan, bór a omega-3 mastné kyseliny.
Bolestivá menstruace a psychosomatika
Psychosomatika je odvětví, které se věnuje spojení psychologických problémů s těmi fyzickými. Co se týče menstruačních bolestí, podle některých mohou tyto problémy být spojeny s odmítáním ženství a přijetím mužské role. Může jít i o pocit odporu a nečistoty pohlavních orgánů, nebo bývají dokonce menstruační bolesti spojované se vztahem k matce. Dle některých psychologů se může jednat o to, když dívku její matka dostatečně nepřipraví na dospívání a věci s ním spojené. Nepomůže jí navázat vztah k vlastnímu tělu takovému, jaké je, nepřipraví ji na to, že je menstruace úplně normální, nebo má matka sama s menstruací velké problémy a trápení.