Zažíváte po jídle bolesti břicha, průjem nebo nevolnost? Většinou nese vinu strava, která je nepřiměřeně tučná a mastná. Jednat se může i o žlučníkové kameny, překyselení žaludku nebo dokonce vředy.
Křeče v břiše po jídle
Pokud krátce po jídle zažíváte silné křeče žaludku hlavně v noci, cca 2-6 hodin po jídle, může se jednat o dvanáctníkové vředy, které je nutné okamžitě konzultovat s lékařem. Jak již zmíněno, překyselení žaludku může způsobit vředy, které se musí rychle řešit a odstranit.
Bolest břicha nahoře uprostřed
Bolest v nadbřišku většinou signalizuje bolest žaludku, pankreatu nebo žlučníku. Pokud je bolest tupá a bodavá, může se jednat o střevní chřipku. Ta bývá viníkem také v tu chvíli, pokud bolest přicha po jídle doprovází i průjem nebo zvracení.
Nad pupkem se pak projevují většinou bolesti tenkého střeva a appendixu, které také trápí pacienty s Crohnovou nemocí.
Bolest břicha po jídle na levé straně
Bolest na levé straně břicha může být často spojena s problémy tlustého střeva, jako je divertikulární nemoc tlustého střeva nebo zánět. Je důležité sledovat, jaké potraviny tyto bolesti vyvolávají, a případně se vyhýbat jídlům, která problémy způsobují.
V levém podžebří tupou bolest může způsobovat dráždivý tračník nebo vřed v žaludku či dvanáctníku.
Bolest břicha po jídle a nadýmání
Nadýmání je častou příčinou bolesti břicha po jídle a může být způsobeno konzumací potravin, které jsou pro tělo těžko stravitelné. Příklady zahrnují luštěniny, některé druhy zeleniny a umělá sladidla. Naše strava by se neměla nikdy zaměřovat jen na konkrétní druh potraviny, ač jde o potravinu zdravou. Jídelníček by měl být co nejpestřejší a zdravé potraviny bychom měli měnit a střídat, abychom předešli zažívacím potížím.
Babské rady na bolest žaludku
Staré dobré babské rady mohou být užitečné při mírných bolestech žaludku, nikoliv při intenzivní a palčivé křeči. Pokud se cítíte přejedení, zkuste například teplý obklad na břicho, bylinkový čaj z heřmánku nebo máty, které mohou pomoci uklidnit žaludek.
Co pomáhá na bolest břicha
Kromě babských rad může pomoci i dostatek odpočinku a pitný režim. Za křeče, bolesti i průjem často může také nadbytečná konzumace alkoholu a kouření - pokud vás bolesti břicha trápí obecně častěji, je vhodné tyto neřesti omezit. V případě, že bolesti břicha po jídle přetrvávají, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Bolesti břicha po jídle nemusí být vždy vážné, ale pokud se opakují či jsou doprovázeny dalšími symptomy, je důležité neignorovat je a vyhledat lékařskou pomoc. Správná diagnóza a léčba mohou výrazně zlepšit kvalitu našeho života.