Bílým flíčkům na nehtech se odborně latinsky říká Leukonychia punctata a může za nimi stát řada příčin, od těch nijak závažných až po větší zdravotní problém.

Najít na svých nehtech je může člověk ženského i mužského pohlaví, v jakémkoliv věku i ročním období. Pravda je, že se v důsledku objevují u každého jedince, takže není důvod se za skvrny nijak stydět.

JAKÉ JSOU ALE PŘÍČINY JEJICH VZNIKU?

Mikrotraumata

Za bílými skvrnkami mohou být tzv. mikrotraumata jako klepání nehtů o stůl či o dveře anebo jejich kousání. Stejně tak na tom může mít svou vinu nešetrná manikúra, ať už z vaší strany, anebo ze strany manikérky. Nesvědčí jim například nadměrné používání elektrického pilníku nebo i agresivní zatlačování kůžičky kovovým nástrojem. S nehty je potřeba zacházet opatrně a šetrně, proto také pozor na častou manikúru. Následkem totiž nemusí být jen bílé skvrny na nehtech, ale nehty také mohou začít praskat, loupat se a budou extrémně křehké.

Vzhledem k tomu, jak pomalu nehty rostou, může se následek v podobě bílých fleků objevit až po několika týdnech. Zároveň nejde o nic zásadního a flíčky odrostou úplně. Prakticky se s tím setká skutečně každý.

Nedostatek minerálů

Některé studie naznačují, že se bílé flíčky na nehtech objevují v souvislosti s nedostatkem některých minerálů jako zinku a vápníku ve výživě. Nezdá se ale, že by se jednalo o dominantní příčinu.

Sice platí, že některé minerální látky opravdu pozitivně působí na zdraví nehtu, a tak pokud se na to chcete zaměřit, dbejte na dostatečný příjem potravin s vysokým podílem selenu a zinku. 

Selen

Skvělým zdrojem selenu jsou například para ořechy, přičemž denní doporučenou dávku přijmete už v jednom kusu. Dalšími zdroji jsou vepřové maso, vaječný žloutek anebo třeba tuňák.

Zinek

Na druhé straně zinek se vyskytuje například v ústřicích a denní dávku zkonzumujete právě už v jedné ústřici anebo pak v ořeších, játrech či ovesných vločkách.

Pokud máte s příjmem dostatku minerálních látek potíže, dejte šanci kvalitním suplementům, které vám pomohou doplnit doporučené denní dávky. U zinku je hlavně potřeba dát si pozor na jeho příjem v kvalitní, tedy organické formě, jako je citrát nebo bisglycinát. A u selenu zase pozor na dávkování, je totiž ve vysokých dávkách pro tělo toxický.

Alergická reakce

Bíle tečky se mohou také objevit jako důsledek alergické reakce například na některý z laků anebo odlakovačů nehtů, které jste použili. Stejně tak mohou být na vině chemikálie používané k odstranění akrylových a gelových nehtů.

Infekce

Bílé skvrny mohou v některých případech být také prvním příznakem plísňové infekce, která se nazývá onychomykóza. K té dochází, když se mikroby z vnějšího prostředí dostanou malými trhlinami v nehtech nebo okolní kůži dovnitř.

Infekce se pak často rozšíří do nehtového lůžka. Toto onemocnění je poměrně časté a skrývá se za více než 50 % jakéhokoliv postižení nehtů, ať už v podobě ztluštění, abnormálního zbarvení, anebo drolivosti nehtové ploténky.

Předejít tomuto problému lze několika snadnými kroky:

1.     Důkladně si nohy i ruce po umytí osušte.

2.     Dbejte na denní výměnu ponožek.

3.     Noste dobře padnoucí, nejlépe větranou obuv, která nebude příliš těsná.

4.     Vyhledávejte k manikúře čisté a prověřené nehtové salony, kde po každém klientovi sterilizují a likvidují nástroje.

5.     Vyhýbejte se chůzi naboso ve veřejných prostorách, kterými jsou například šatny nebo tělocvičny.

Infekci nehtu na rozdíl od bílých teček určitě neřešte jinak než okamžitou návštěvou odborného lékaře, který vám pravděpodobně předepíše perorální antimykotika. S plísňovou infekcí musíte být trpěliví a může trvat i několik měsíců, než se váš nehet zcela zahojí. V závažnějších případech může být lékař nucen nehet zcela odstranit.

Bílé skvrny na nehtech mohou být příznakem závažných systémových onemocnění, i když je to relativně vzácné. Mezi tato onemocnění patří například srdeční choroby, selhání ledvin, zápal plic, anémie z nedostatku železa, cirhóza jater, diabetes a hypertyreóza.

Přestože jsou tyto příčiny méně časté, je důležité je brát v úvahu. Pokud se vám na nehtech objeví bílé skvrny, které vás znepokojují, měli byste se poradit se svým lékařem.

JAK SE JICH ALE ZBAVIT?

Léčba bílých flíčků na nehtech samozřejmě přímo závisí na příčině. Nejčastěji se ale bílé tečky objeví spíše v souvislosti s drobnými otřesy, ranami, z nešetrné manikúry, nikoliv z nedostatku vápníku. To, než se skvrnky vůbec objeví může trvat až několik dní, pak si až osm týdnů počkáte, než nehet celý odroste a s ním i flíčky. A dělat s tím nelze prakticky nic, snad si jen dát propříště větší pozor.

V případě, že byste svým nehtům ale chtěli dopřát nadstandardní péči, dbejte na dostatečný přísun minerálů, konkrétně tedy zinku a selenu, které najdete běžně v potravinách. Těmi jsou ořechy, ovesné vločky, vejce a maso. Denní dávku zinku načerpáte už z jedné ústřice a doporučené denní množství selenu zase z jednoho většího para ořechu.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037686/

http://www.moosova-kozni.cz/

aktin.cz

healthline.com

my.clevelandclinic.org

marianne.cz

https://www.businessinsider.com/