Bércové vředy jsou značně nepříjemný zdravotní problém a řadí se k nejhůře léčitelným chorobám. Jejich léčba je poměrně složitá a ve většině případů i zdlouhavá. Jedná se o otevřenou ránu, která výrazně omezuje postiženou osobu a jeho kvalitu života. Postihuje nejen jedince v produktivním a starším věku, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Jak předcházet u bércových vředů zánětu a jaká je nejvhodnější léčba?
Chcete se o bércových vředech dozvědět více? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Akademie celostního zdraví:
Co to je bércový vřed
Bércový vřed, odborně ulcus cruris, je dlouhodobé narušení tkáně a vznik rány v oblasti bérce, tedy nohy mezi kotníkem a kolenem. Vředy se však mohou objevit i mezi prsty na nohou nebo na nártech. Jedná se o typ chronické a dlouhodobé otevřené rány se sklonem k infekci a recidivě.
Jak bércový vřed vypadá
Bércové vředy mívají různou velikost, tvar a hloubku. Mohou být mělké a mokvající, nebo hluboké a suché. Kůže kolem vředu je často ztmavlá, svědivá a někdy i bolestivá a v některých případech i doprovázená otokem. Přesná podoba a způsob vzniku závisí na tom, co je příčinou bércových vředů.
Příčiny vzniku
Riziko vzniku bércových vředů se zvyšuje s věkem a je častější u žen než mužů. Nejčastější příčinou vzniku bércových vředů je chronická žilní nedostatečnost a zhoršené prokrvení tkání. Rizikovým faktorem je i cukrovka. Diabetici mají vyšší riziko vzniku bércových vředů kvůli poškození nervů a cév. Mezi nebezpečné faktory patří i vysoký krevní tlak, ateroskleróza, vysoký cholesterol, hluboká žilní trombóza a snížená funkce ledvin. Kůže může být také poškozená i jinými onemocněními, jako je revmatoidní artritida nebo lupénka. Nebezpečí představují i úrazy, hluboké oděrky nebo řezné rány, stejně tak kouření a nadměrné požívání alkoholu.
Nejčastější příznaky
Bércové vředy se u každého jedince mohou projevovat odlišně. Mezi nejčastější příznaky patří nepříjemná bolest v okolí rány, zduřelost, svědění, otok nohy, pocit těžkých nohou, zhoršená pohyblivost a někdy i zvýšená teplota v okolí vředu, zvětšené lymfatické uzliny a zápach z důvodu infekce. V některých případech může dojít i ke zhoršení chuti k jídlu.
Diagnostika
Při výše uvedených problémech je vždy nutné navštívit lékaře. Diagnostika bércových vředů se provádí pečlivým vyšetřením pomocí dopplerovského ultrazvukového vyšetření, které slouží k vyhodnocení průtoku krve v žilách a vzorkem tkáně z rány, aby se vyloučila případná infekce.
Komplikace
Pokud se bércové vředy včas neléčí, může dojít k poměrně vážným komplikacím. Mezi nejčastější patří již zmíněná infekce, která se může šířit do celého těla. Stejně tak může dojít k sepsi, závažnému zánětlivému procesu, který může ohrozit život. Rizikem je i kostní infekce a lymfedém, tedy otok způsobený poruchou lymfatického systému.
Jak se bércové vředy léčí
Při léčbě bércových vředů je nutné postiženou nohu nezatěžovat a mít v klidu, nejlépe zvednutou do vyšší polohy. Lékař často doporučí i aplikaci speciálních bandáží nebo punčoch, které zlepšují krevní oběh. Zcela podstatná je péče o ránu, kterou je nutné pravidelně čistit a krýt speciálními materiály. Někdy je nutné užívat i předepsané léky a v některých případech je nutný i chirurgický zákrok.
Domácí léčba
Léčbu lze podpořit i domácí péčí pomocí bylinných koupelí z heřmánku, přesličky, kořenu puškvorce, řepíku nebo dubové kůry. Vyzkoušet lze i mast z měsíčku lékařského nebo kostivalu lékařského, které mají hojivé účinky. Je dobré dopřát tělu bioflavonoidy, které jsou například v borůvkách, petrželové nati, křenu a červeném zelí. Do pitného režimu není od věci zařadit šípkový čaj. Důležité je mít nohy v teple a nosit ponožky, které neškrtí, pro udržení dobrého krevního oběhu. Vždy se však poraďte s ošetřujícím lékařem.
Prevence
Nejlepší je samozřejmě se této nepříjemné chorobě vyhnout. Prevence bércových vředů spočívá především v péči o cévní systém. Je důležité pravidelně cvičit, udržovat si zdravou váhu, vyhýbat se dlouhému stání nebo sezení, nosit pohodlnou obuv.
Zdroje: www.clevelandclinic.org, wwwwikiskripta.eu, wwwbetterhealth.vic.gov.au