Na běhání člověk nikdy není starý. Tedy samozřejmě za předpokladu, že trénuje s ohleduplností ke svému tělu a jeho možnostem. Začnete-li po padesátce, rekordy už nejspíš lámat nebudete, zato svému pohybovému aparátu můžete přinést spoustu benefitů. Běháním zatěžujeme kosti, což stimuluje tvorbu kostní hmoty a zvyšuje její hustotu. Tím může běh působit preventivně proti osteoporóze. Během také posilujeme svaly, které kosti obalují a spolu se šlachami je přirozeně chrání. Navíc zapojíte i svaly v oblasti břicha a zad, které ovlivňují nejen naše křivky, ale i držení těla.

Běhání ovšem svědčí i psychice. Funguje jako terapie proti stresu a pocitům úzkosti, které mnohé z nás v období menopauzy trápí. Pohyb, útěk od denních starostí, vnímání zvuků a vůní lesa nebo louky – to všechno vede k tomu, že se nám do krve vyplavují endorfiny, které jsou těmi nejlepšími antidepresivy.

Dřív než se rozběhnete, si ale zajděte na preventivní prohlídku ke svému praktikovi. Ten vám možná doporučí zátěžový test, abyste měla jistotu, že vaše srdce nový typ zátěže zvládne. Nebojte se, není to nic hrozného, celé vyšetření se zátěžovým EKG trvá asi půlhodinku a určitě stojí za to ho absolvovat. Po testování budete vědět, že pro vás bude bezpečné s běháním začít. Jak na to?

Zdroj: Youtube

Začněte pomalu

Na začátek nepotřebujete trenéra. Vnímejte běh spíš jako lehký jogging. Běžte tempem, které je pro vás příjemné, i když se vám (nebo někomu jinému) může zdát pomalé. Nenechte se znervóznit a kochejte se přírodou. Pokud máte chytré hodinky nebo fitness náramek, hlídejte si tepy, aby se pohybovaly v aerobní zóně. Jestliže je nemáte, zkuste si správnou intenzitu ověřit tak, že si při běhu můžete lehce zpívat.

Zahřejte se a protáhněte

S věkem jsou naše svaly poněkud tužší a méně pružné, dopřejte jim proto důkladné zahřátí a protažení. Před během se vždy rozcvičte. Pomoci může i lehká masáž masážním válcem, tzv. ‚rollerem‘. Stejně tak nepodceňujte ani výklus a protažení po tréninku.

Pořiďte si to správné vybavení

Jestli vám dříve bylo líto utratit více peněz za běžecké boty, teď s tím neváhejte. Zajděte si do speciálky a zkonzultujte svoje potřeby, abyste si pořídila boty s dostatečnou podporou a tlumením nárazů, zvlášť jestli vás občas bolí kolena, kyčle nebo paty. Ocenit můžete i běžecké vložky, které mohou pomoci s pronací (zvýšené našlapování na vnitřní stranu chodidel) nebo supinací (zvýšené našlapování na vnější stranu chodidel).

Zvolte si ten správný povrch

Někdo radši běhá po silnici a jiný v terénu. Dejte přednost měkčím povrchům, jako jsou lesní a polní cesty nebo parky, které jsou šetrnější ke kloubům. Vyzkoušet můžete i běžecké dráhy z tartanu nebo antuky. Jestliže si vyberete silnici, neváhejte ji zkombinovat i s jiným povrchem.

Intervalový trénink je nejen pro mladé

Jakmile už budete trošku rozběhnutá, můžete vyzkoušet i lehký intervalový trénink. Střídejte rychlejší úseky s pomalejším během nebo chůzí. Kromě toho, že si tak šetříte klouby, posilujete svaly i kardiovaskulární systém.

Poslouchejte svoje tělo

Jakkoli vám může toto spojení připadat jako klišé, pokud je vám padesát plus, měla byste více než kdykoli předtím vnímat svoje tělo. Začněte se třemi výběhy týdně a tréninkové dny proložte odpočinkem. Může mít i aktivní podobu – vyrazte na procházku, zaplavejte si nebo si zacvičte jógu. Před únavou a bolestí se nesnažte zavírat oči, ale naopak dopřejte svému tělu masáž, saunu a kvalitní spánek.

Začnete-li po padesátce, rekordy už nejspíš lámat nebudete, zato svému pohybovému aparátu můžete přinést spoustu benefitů. Běháním třeba zatěžujeme kosti, což funguje jako prevence osteoporózy.

Zdroje: