Jak by měl váš jazyk vypadat?

Jazyk by měl mít zaoblený, symetrický tvar. Obvykle je světle růžový, i když u africké, asijské a středomořské populace může mít trochu fialové nebo hnědé pigmentace. Může mít také náznak bílého povlaku.

„Povlak pochází z houževnatého proteinu zvaného keratin, který pomáhá chránit jazyk před poškrábáním při jídle,“ říká pro Harvard Medical School doktor Tien Jiang.

Zdroj: Youtube

Může strava ovlivnit barvu jazyka?

Ano, někdy může být strava částečně na vině změně oproti obvyklému tónu barvy vašeho jazyka. Je to proto, že papily mohou absorbovat barvy a zbytky potravin a nápojů, které konzumujete. Například modrý nanuk nebo sladkosti, které jste jedli jako děti, pravděpodobně změnily váš jazyk na vzrušující azurový odstín. Své stopy může zanechat také káva, čaj a mnoho druhů potravin, například kari pokrmy se spoustou žluté kurkumy.

Zbarvení je však obvykle jen dočasné. Pití velkého množství vody a dodržování správné ústní hygieny smyje jídlo a barviva, která na jazyku ulpěla.

Jakou barvu by neměl mít váš jazyk?

Jakákoli jiná barva jazyka, než růžová může znamenat zdravotní potíže. Různé barvy jazyka znamenají různé věci - a každá barva může znamenat širokou škálu zdravotních problémů.

Bílý jazyk

Bílé zbarvení jazyka se může projevovat čarami, krajkovými vzory nebo silnými skvrnami. Bílý jazyk může znamenat: plíseň v dutině ústní, zánětlivé onemocnění, potenciální přednádorové onemocnění.

Žlutý jazyk

Žlutý jazyk většinou znamená přemnožení bakterií. To je obvykle způsobeno špatnou ústní hygienou.

Žlutá barva jazyka se může objevit také v případě, že: kouříte, jste dehydratovaní, máte lupénku, používáte některé vitamíny. Pokud je barva až do oranžova, může se jedná o důsledek užívání antibiotik.

Červený jazyk

Zdravotníci mohou červený jazyk označovat jako „jahodový jazyk“. Jasně červený jazyk může znamenat: alergii na potraviny nebo léky, nedostatek vitaminu B nebo spálu.

Šedý jazyk

U některých lidí se mohou kolem hlavních červených oblastí vytvořit bělavě šedé okraje. Studie z roku 2017 navíc zjistila, že se tato barva jazyku vyskytuje u lidí s ekzémem.

Černý jazyk

Hnědý nebo černý jazyk signalizuje stav zvaný „černý chlupatý jazyk“. K tomu dochází, když jsou papily příliš dlouhé. Tyto drobné hrbolky obvykle nemají mnoho příležitostí k růstu, protože se při veškeré činnosti v ústech pravidelně vylučují. Pokud se rozrostou, mohou zachytit bakterie a směs potravinových barviv, což vede k hnědému nebo černému odstínu. Mezi rizikové faktory patří užívání antibiotik nebo antihistaminik, kouření, sucho v ústech, pití nadměrného množství kávy nebo černého čaje nebo špatná ústní hygiena.

Váš jazyk může zčernat v důsledku nahromadění keratinu. Keratin je bílkovina, která se nachází ve vlasech, kůži a nehtech. Keratin, částečky jídla a nečistoty mohou ulpívat na papilách (malých hrbolcích) na jazyku, takže jazyk vypadá černý.

Vřídky na jazyku

Silné bílé skvrny nebo bílé vřídky na jazyku pravděpodobně znamenají, že máte v ústech přemnožené kvasinky. To může být vyvoláno stavy, jako je cukrovka nebo HIV, vedlejšími účinky antibiotik nebo léčby rakoviny, nošením zubních náhrad, kouřením, suchostí v ústech nebo používáním steroidních inhalátorů. Ve vzácných případech jsou bílé skvrny nebo vřídky příznakem rakoviny dutiny ústní.

Měli byste si čistit jazyk kartáčkem nebo používat škrabku na jazyk?

Správná ústní hygiena vyžaduje, abyste si zuby čistili zubní nití alespoň jednou denně a kartáčkem alespoň dvakrát denně. Věnujte několik vteřin kartáčku na jazyk.

Vyplázněte jazyk a přejeďte kartáčkem od zadní části jazyka k přední: jeden přejezd uprostřed, jeden přejezd po levé straně a jeden přejezd po pravé straně. To pomáhá odstranit bakterie a nečistoty, které se hromadí v papilách. Někteří lidé používají k čištění jazyka používají škrabku, řada odborníků to ale nedoporučuje.

Zdroj: Harvard Medical School, Studie, Cleveland Clinic