Astma se v zimě zhoršuje

Průduškové astma způsobuje záchvaty dušnosti, kašel a sípavé dýchání. Původců je mnoho, ale za zhoršením stavu je často nevhodné prostředí v domácnosti. Může za to hlavně topení a suchý vzduch. Doma málo a špatně větráme, a proto jsou alergici ve zvýšené míře vystaveni prachu, sporám plísní nebo roztočům. To všechno se podepisuje na zhoršení astmatu, ale také ekzémů a dalších projevů alergie.

Topení vysušuje vzduch, dýchací systém trpí

Velká část domácností je vytápěna centrálně prostřednictvím teplé vody rozváděné do budov z tepláren. Je to sice pohodlné, při tomto způsobu topení se ale vzduch v interiéru velmi vysušuje. Dosáhnout optimální vlhkosti v rozmezí 40 a 60 % v topné sezoně není snadné. Přitom nízká vlhkost vzduchu vysušuje sliznice dýchacích cest, snižuje se vlhkost pod víčky. Suchá kůže je náchylnější k podráždění a poškození. Alergeny mají tudíž snazší přístup do organismu. Nízká vzdušná vlhkost zvyšuje v domácnosti prašnost a více se víří částice, v nichž se nacházejí alergeny. Nemusí to být jen roztoči, ale také alergeny z domácích mazlíčků, jako je srst psů nebo koček.

Teplo a vlhko napomáhá množení plísní

Přestože ústřední topení vysušuje vzduch v obytných místnostech, v koupelně a kuchyni může být situace horší. Kombinace tepla a vlhka nastartuje růst plísní, zejména v rozích, kde se nevytírá každý den. Jenže s vlhkem je to problém, i když je v místnosti chladno, protože se tu rozrůstají jiné druhy plísní. Ty mohou dráždit astmatiky ještě víc.

Řešení není snadné, nabízí se například použití čističky vzduchu, důležité je ale mimo jiné i správné větrání. Zapomeňte na větračku pootevřenou celý den a raději několikrát denně krátce vyvětrejte dokořán otevřenými okny. Má to hned několik výhod. Pořádný průvan zajistí efektivnější výměnu vzduchu v místnosti, zároveň se tolik neochlazují stěny. Šetříte také náklady na topení, navíc se na studených stěnách následně nesráží vlhkost z teplého vzduchu v místnosti. To by totiž mohlo být dalším zdrojem plísní, které patří k častým alergenům v domácnosti.

Neživte roztoče!

Organismy neviditelné okem jsou příbuzní pavoukům a klíšťatům. Jejich oblíbenou potravou jsou zbytky lidských kožních buněk, které jim poskytujeme ve vrchovaté míře hlavně v matracích a v lůžkovinách. Zima je pro ně ideální, protože jim výborně prospívá teplé prostředí, zvlášť když je spojeno s vlhkem. A kde se nejvíc potíme? V posteli pod peřinou! Roztoči se vesele množí a s nimi i jejich výkaly, což jsou právě ony agresivní alergeny, které stojí za vznikem dýchacích potíží nebo ekzémů. Potvrzuje to řada vědeckých studií (https://bmjopen.bmj.com/content/11/7/e046519). Jak na ně? Častěji prát ložní prádlo a nejlépe při teplotách nad 60 stupňů. Existují také speciální matrace a povlaky, v nichž se roztočům tolik nedaří. Za zkoušku stojí také přípravky pro hubení roztočů. Jejich použití u astmatiků ale není vždy možné, protože jakékoliv spreje mohou vyvolat astmatický záchvat.  

Kočky, psi i ptáci mohou mít v topné sezoně na alergiky horší dopad

Alergie na srst, ale i sliny a exkrementy domácích mazlíčků – koček, psů i ptáků či morčat a křečků – se v zimě může zhoršovat kvůli topení. Vysušený vzduch v interiéru je pro víření alergenů ideální, kromě toho v suchém prostředí zvířata více línají, a částice způsobující alergii se tak do prostředí dostávají ve zvýšené míře. Když se domácích mazlíčků nechceme úplně vzdát, je dobré volit pro úklid vysavače s výkonnými filtry, které zabrání dalšímu šíření alergenů při vysávání. 

Předvánoční generální úklid může být pro alergika noční můrou

Chladné roční období přináší nutnost topení, ale také více důvodů pro velký úklid domácnosti. Blížící se Vánoce v nás pořád vyvolávají pocit, že musíme doma všechno nablýskat a vycídit. Nevhodným způsobem úklidu přitom můžeme alergikovi pořádně zkomplikovat život. Stačí nevyčištěný filtr vysavače nebo plný prachový sáček – a ve vzduchu rázem poletují miliony částic, které během chvilky alergika vyřadí z provozu. Kýchání, slzení očí, bolesti hlavy, to je jen krátký výčet těch nejmenších potíží, které mu to přivodí. Problematické jsou i čisticí prostředky s obsahem chloru, formaldehydu a dalších alergenů. Raději tedy volte produkty bez vůní a bez dráždivých látek.

Otočit kolečkem na radiátoru je snadné, udržet v domácnosti prostředí bez alergenů o moc těžší. Pomůže správné větrání, pravidelný a zároveň šetrný úklid, časté praní lůžkovin a udržování optimální vlhkosti vzduchu.

Zdroj: https://www.proalergiky.cz/clanky/priznaky-diagnostika-a-lecba-alergie-na-roztoce, https://www.ulekare.cz/clanek/topna-sezona-zhorsuje-alergii-9840, https://medcz.com/mocny-mytus-o-papirovych-roztocich