„Léky na hubnutí fungují na několika principech: snižují chuť k jídlu, zvyšují pocit sytosti a zpomalují vyprazdňování žaludku. V podstatě tedy mají trojí efekt,“ vysvětlujeMUDr. Pichlerová. „Jedním z nich je, že léky působí na hypotalamus, což je část mozku, kde se mimo jiné nachází centrum chuti a centrum hladu. Zjednodušeně řečeno, dojde ke změnám hladin jednotlivých neurohormonů v mozku a látek, které produkuje naše střevo, a vlivem této zpětné vazby se sníží chuť na jídlo. Máme menší hlad a jsme sytí už po menší porci.“

Zdroj: Youtube

Antiobezitika mohou motivovat k výběru zdravějšího jídla

Obezitoložka Dita Pichlerová zdůrazňuje, že léky nejen ovlivňují pocit sytosti, ale také zpomalují vyprazdňování trávicího traktu: „Trávenina se posouvá ve střevě pomalu. Čím déle nám potrava zůstává v žaludku, tím déle cítíme sytost. Všechny tyto děje dohromady přispívají k regulaci tělesné hmotnosti.“

Navíc podle jejích zkušeností tyto léky lidem pomáhají více se soustředit na zdravou stravu: „Lidé mají jiné chutě a vybírají si zdravější jídlo. Je to jistě i tím, že jsou motivováni prvními výsledky. Když máte motivaci zhubnout, dáte spíš přednost zdravé rybě před nezdravým bůčkem.“

Lékařka také připomíná, že antiobezitika mohou mít pozitivní vliv i na další parametry zdraví: „Při dlouhodobém užívání snižují hladinu cukru a cholesterolu a také krevní tlak. Jsou to velmi všestranné léky, které mohou přispívat k našemu zdraví.“

Nezdravé hubnutí? Lékařka má kontrolní mechanismy

Na otázku, zda mohou pacienti zneužít léky k nezdravému hubnutí tím, že by jedli například jen chipsy a zapíjeli je colou, odbornice odpovídá: „Spojení léčby se zdravým jídelníčekm je nezbytné. Pacient je na každé kontrole změřen na bioimpedančním přístroji, který měří poměr svalů, kostí, vody a tuku, včetně toho vnitřního. Velmi dobře tak poznám, zda je hubnutí zdravé a zda jde o úbytek tuku nebo spíš svalové hmoty. Součástí kontroly je i předložení záznamu pacientova jídelníčku.“

Lékařka si je vědoma, že pacienti mají v záznamech jídelníčku tendenci dělat se lepšími, než ve skutečnosti jsou. „Samozřejmě si všichni tak trošičku lžeme do kapsy. Chci, aby pacienti byli v záznamech toho, co sní, autentičtí. Velmi dobře rozeznám, jestli je jídelníček pravdivý nebo trochu posunutý. Například muži lžou u alkoholu, takže jsem zvyklá si uvedené číslo piv zkonzumovaných za týden vynásobit třemi. Tam někde bude pravda. Na druhou stranu mám vypozorováno, že s léky mají pacienti na nezdravou colu a chipsy menší chuť,“ dodává.

Zajímavé je, že léky mají vliv i na jiné závislosti. „Všimla jsem si, že léky nejen snižují chutě na nám libé potraviny, ale působí podobně i na jiné závislosti, například na pivo nebo cigarety. Pacienti mi říkají, že místo dřívějších pěti piv jsou například ‚spokojeni‘ se dvěma, aniž by přesně věděli proč,“ popisuje své zkušenosti lékařka.

„Pokud léčbu nepodpoří zdravým jídelníčkem, je tento způsob hubnutí velmi krátkozraký. Sehnat si lék pokoutným způsobem a aplikovat si injekce bez dohledu lékaře hraničí s hazardem se zdravím.“

Obezita je nemoc. Bez léků se může vrátit

Podle obezitoložky by měli pacienti léky užívat dlouhodobě, klidně i doživotně. „Mluvím o obézních pacientech s BMI nad 30. Obezitu musíme vnímat jako nemoc, to za prvé. A za druhé jako geneticky velmi danou nemoc. Genetika a genetické vlohy mají mnohem větší vliv na to, zda budeme obézní.“

Obezitu je podle ní třeba řešit doživotně, podobně jako třeba vysoký krevní tlak. „Pokud pacient léky vysadí, situace se začne vracet zpátky. Jejich vůle je slabší a může se stát, že začnou opět přibírat. V tomto případě doporučuji léky nevysazovat, jen dávku pomalu snižovat až na takzvanou udržovací dávku.“

Závěrem odbornice zdůrazňuje, že úspěšné hubnutí nemusí znamenat dosažení ideální váhy: „Úspěch je, když obézní pacient zhubne deset až patnáct procent své váhy. Pokud žena se 130 kily zhubne na 115 kilo, je to už velmi úspěšné, i když má stále těžkou obezitu. Právě v těchto případech bych doporučila léky užívat doživotně.“

Co dalšího se dozvíte z podcastu?

  • Pro koho jsou léky na hubnutí vhodné a pro koho naopak ne.
  • Kdo všechno může antiobezitika předepsat.
  • Proč je dobré se obrátit na odborníka, který má s léky zkušenosti.
  • Jak moc je důležité odborné vedení pacienta.
  • Jaké jsou nežádoucí účinky léků.
  • Jakým způsobem se léky podávají.
  • S jakými dalšími hubnoucími metodami lze léky na hubnutí kombinovat.
  • Kolik tyto léky stojí.
  • Jsou antiobezitika revolucí v léčbě obezity?

Zdroje: