Na Světovém dni ledvin se sešli nejen největší lékařské kapacity, ale byl tu i slavný hlasatel, a ne náhodu. Stal se ambasadorem celého projektu, protože sám má zkušenost s tím, co znamená podlomené zdraví a jak je důležitá prevence.

Celý příběh začíná, když bylo Alexandru Hemalovi 18 let měl jít na zdravotní prohlídku kvůli vojně.

Zdraví je to nejcennější, co máme

„V 18 letech jsem si tenkrát vymodlil ledvinové kameny a vyhnul se tak vojně. To by byla trochu jiná vojna, než jak se o ní mluví dnes,“ vypráví Alexandr Hemala. Tehdy mu museli lékaři ledvinové kameny operovat a on si poprvé v životě uvědomil, že zdraví je skutečně to nejcennější, co máme. Byť se tehdy jednalo trochu o štěstí v neštěstí, protože ke své radosti a úlevě dostal modrou knížku.

Svědomitě pak chodil každý rok na prohlídky po celé půl století, když se ledvinové kameny ozvaly znovu. Sám si to vysvětluje tak, že ačkoliv svoji 90letou maminkou stále nabádal, aby pila, on na to zapomínal a skončil po druhé se stejnou diagnózou.

 „Když je vám dvacet nebo třicet, tak ani nevíte, že nějaké ledviny máte. Pro ty mladší, co to neví, tak jsou v dolní části zad,“ vtipkuje moderátor s tím, že nakonec ho zachránilo dostatečné pití doporučených čajů a správná životospráva. A nabádá všechny k tomu, aby nepodceňovali prevenci. Protože onemocnění ledvin nemusí mít z počátku žádné příznaky a pozná se pravdu jen z odběru krve u lékaře.

Alexandr Hemala se dokonce odvážně postavil před novináře a nechal si za zvuku cvakajících fotoaparátů lékařskou prohlídku udělat. Doktor ho pochválil jako vzorného pacienta, byť obrázek ani nálepku nedostal. A jestli vás zajímá, jak je na tom se zdravím dnes, tak vězte, že kromě trochu vyššího cukru (přiznal se k nějaké dobrůtce, kterou měl před odběrem) a tlaku, je zdravý.

Což se zdá až jako zázrak, protože po roce 2003, kdy ho sice ledvinové potíže opustili, tak měl srdeční příhodu. Jak sám říká, nakoukl i na druhou stranu a vše to skončilo bypassem. „A když jsem si vyřešil srdce, tak jsem onemocněl se žlučníkem,“ říká Hemala. Ten mu nakonec odoperovali. Proto všechny vyzývá k tomu, aby nepodceňovali prevenci, kam patří i pravidelné lékařské prohlídky.

Tipy pro zdravé ledviny

  • Pijte dostatek vody: Dostatečný příjem vody pomáhá ledvinám odplavovat sodík, ureu a toxiny z těla. Množství vody, které byste měli pít, se může lišit v závislosti na vaší aktivitě, klimatu a dalších faktorech, ale obecně se doporučuje pít asi 1,5 až 2 litry vody denně.
  • Jezte zdravě: Vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu, celozrnné produkty, nízkotučné mléčné výrobky a bílkoviny s nízkým obsahem tuku může pomoci udržet ledviny zdravé. Vyhněte se nadměrnému příjmu soli a cukru.
  • Kontrolujte krevní tlak: Vysoký krevní tlak může poškodit ledviny. Udržujte zdravý krevní tlak prostřednictvím zdravé stravy, pravidelného cvičení a, pokud je to nutné, léků.
  • Udržujte zdravou hmotnost: Nadváha nebo obezita zvyšuje riziko vzniku onemocnění ledvin. Pravidelné cvičení a zdravá strava mohou pomoci udržet zdravou hmotnost.
  • Nekuřte: Kouření může poškodit krevní cévy, což snižuje průtok krve do ledvin. Pokud krev nedostatečně proudí do ledvin, mohou být poškozeny.
  • Omezte alkohol: Nadměrný příjem alkoholu může zvýšit krevní tlak a zatížit ledviny. Doporučuje se pít alkohol s mírou.
  • Vyhněte se nadměrnému užívání léků: Některé léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), mohou poškodit ledviny, pokud se užívají pravidelně v dlouhodobém horizontu.
  • Pravidelné lékařské kontroly: Pravidelné kontroly mohou pomoci odhalit případné problémy s ledvinami v raném stádiu, kdy je léčba nejefektivnější.

Zdroj: redakce