Akutní srdeční selhání je zákeřná nemoc, která někdy přichází nepozorovaně a projevuje se postupně, zatímco jindy se objeví zcela náhle. V každém případě zásadním způsobem ohrožuje život. V České republice tímto onemocněním trpí 200 000 pacientů a každý rok na něj umírá více lidí než na rakovinu, které se lidé paradoxně obávají v mnohem větší míře. Často je srdeční selhání zaměňováno za infarkt.
Chcete se o akutním srdečním selhání dozvědět více? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Rhesus Medicine:
Co je akutní srdeční selhání
Akutní srdeční selhání (ASS) je stav, kdy není srdce schopné dostatečně přečerpávat krev z žilního řečiště do plic, anebo z plic do tepenného řečiště. Následkem je městnání krve v plicích a dalších orgánech a nedostatečné zásobení orgánů okysličenou krví. ASS následně způsobuje velké množství vážných komplikací. Stejně tak může být projevem různých kardiovaskulárních i nekardiálních onemocnění, někdy se mohou tyto příčiny vzájemně kombinovat.
Nejčastější projevy akutního srdečního selhání
Příznaky akutního srdečního selhání mohou být velmi různorodé a často se liší v závislosti na tom, která část srdce je postižená. Mezi nejčastější projevy patří dušnost, která se objevuje nejen při námaze, ale i v klidovém režimu, mnohdy i v noci. Často je tento stav také doprovázený zvýšenou únavou, a vyčerpáním, a to i při minimální námaze.
Velice často se objevují na těle otoky, nejvíce na nohách a kotnících, ale mohou se rozšířit i na jiné části těla. U někoho dochází ke zvětšení objemu břicha a náhlým změnám hmotnosti. Lidé zasaženi touto chorobou mívají mnohdy i suchý kašel, který se zhoršuje v noci. Časným projevem je také bušení srdce, bolest na hrudi, příliš rychlý tep, ztráty vědomí, závratě, nechutenství, bolesti břicha po jídle.
V čem tkví obrovské riziko
Jedním z největších nebezpečí je pozdní diagnostika choroby a pozdní lékařský zásah. Nemoc se mnohdy projevuje naprosto nenápadně a příznaky se zdánlivě nepojí se srdcem. Mnozí mají dojem, že se jedná o běžné příznaky vyššího věku a stárnutí. Zcela se ASS vyléčit sice nedá, ale důležité je včasné odhalení choroby. Srdce pacientů je pak pravidelně pod odbornou kontrolou, je nastavená adekvátní léčba a režimová opatření, kdy pacienti mohou žít plnohodnotným životem.
Slovo odborníka
„Krev se může hromadit v břišní dutině, proto pozorujeme zvětšení v pase. Klasickým projevem jsou také otoky kotníků a nohou. Jelikož naše tělo v sobě zadržuje jak krev, tak vodu, dojde k náhlému nárůstu váhy, přestože často pociťujeme ztrátu chuti k jídlu, právě proto, že nahromaděná tekutina tlačí na orgány v břiše. To jsou příznaky, které můžeme přisuzovat stáří, typickým pacientům je kolem 65 let,“ popisuje prof. Lenka Špinarová, přednostka I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Akutní srdeční selhání versus infarkt
Ačkoli se oba stavy mohou projevovat podobně, existují mezi nimi významné rozdíly. „Srdeční selhání a infarkt jsou dvě zcela odlišná onemocnění srdce,“ upozorňuje Lenka Špinarová a doplňuje: „Naše srdce je vyživováno věnčitými tepnami, v případě infarktu se v tepně vytvoří nejčastěji krevní sraženina, nebo se tepna zúží a srdeční sval tak není vyživovaný a umírá. Projevem infarktu je dlouhotrvající bolest na hrudníku.“ Akutní srdeční selhání je důsledkem oslabené funkce srdce, která může být způsobená různými příčinami, včetně infarktu.
Kdo je nejvíce ohrožen
Riziko akutního srdečního selhání se zvyšuje s věkem a je ovlivněné řadou dalších faktorů. Mezi nejčastější příčiny patří vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, srdeční arytmie. Značnému riziku jsou vystaveni i jedinci s poruchami ledvin, diabetem, obezitou a samozřejmě všichni kuřáci.
Prevence
Nejlepším způsobem, jak předejít ASS, je zdravý životní styl. Omezte příjem soli, tuků a jednoduchých cukrů. Alespoň 30 minut se denně věnujte mírné fyzické aktivitě. V případě, že trpíte nadváhou nebo obezitou, snažte se zhubnout a udržovat si ideální váhu. Nechte si pravidelně kontrolovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Zdroje: www.myclevelandclinic.org, www.mayoclinic.org, www.zdravi.euro.cz