Co je vlastně akupunktura?

Jedná se o tradiční čínskou praxi, která spočívá v umístění tenkých a velmi flexibilních jehliček do určitých bodů nacházejících se na našem těle. V posledních letech se stává velmi populární a zkouší se také jako pomocník na hubnutí. Na hubnutí přímo nepůsobí, ale může hrát významnou roli v nepřímém přístupu. Může pomoci zlepšit metabolismus, snižovat chuť k jídlu nebo zmírňovat stresory v těle, které mají vliv na chuť k jídlu. Může mít blahodárný vliv na gastrointestinální problémy. Tradičně se předpokládá, že akupunktura reguluje v těle tok energie a pomáhá jej přivést do rovnováhy.

Co se hubnutí týká, má akupunktura za cíl obnovu energie v určitých oblastech těla tak, aby pomáhala napravovat nerovnováhu. Ta může být důsledkem problémů spojovaných s nadváhou. Akupunktura může mít blahodárný vliv na inzulínovou rezistenci, metabolismus glukózy a tuků a také může ovlivňovat chuť. Díky tomu se předpokládá, že ovlivňuje dva hormony, které mají blahodárný vliv při hubnutí:

  • Ghrelin – má za úkol kontrolovat chuť k jídlu a stimulovat stravování.

  • Leptin – jeho úkolem je regulace ukládání tuků a metabolismus.

Jaké jsou akupunkturní procedury při hubnutí?

Při prvním sezení dochází k sestavení všeobecné zdravotní anamnézy a určení hubnoucích cílů. Je potřeba identifikovat problém – pomalý metabolismus, obtíže spojené se štítnou žlázou, záchvatovité přejídání. Pak následuje určení nejúčinnějšího plánu.

Jehly, které se používají při akupunktuře, nezpůsobují bolest ani krvácení. Zavádějí se do specifických bodů nacházejících se na těle. Většinou odpovídají žaludku nebo slezině. O těchto orgánech se předpokládá, že mají na starosti regulaci metabolismu a chuť k jídlu. Nechávají se zapíchnuté na místě po dobu 15-30 minut.

Studie

Studie byla provedena na osmdesáti pacientech trpících obezitou. Podle indexu tělesné hmotnosti byli rozděleni do tří skupin. Byla jim aplikována akupunktura zároveň s nízkokalorickou dietou po dobu 3-6 měsíců. Po ukončení studie bylo zjištěno, že akupunktura v kombinaci s dietním omezením byla účinná a díky tomu by mohla být používána jako souběžná možnost léčby, která by kontrolovala obezitu.


Zdroje:

Verywell Health, NIH, USA Today,