Co jsou adaptogeny?

Adaptogeny jsou specifické látky, které podporují mentální i fyzické procesy organismu. Zlepšují naši schopnost přizpůsobení se náročným a stresujícím situacím a zcela novým podmínkám, které nám dnešní doba přináší. Můžou být uměle vyrobené, ale i zcela přírodní. Ty přírodní znali a hojně využívali už naši předkové především v ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Většinou se jedná o léčivé rostliny, kořeny nebo medicinální houby.

Účinky a funkce adaptogenů

V průběhu života vystavujeme organismus situacím a zátěžím, kterým se chtě nechtě musí nějak přizpůsobit neboli adaptovat. Ta zátěž se může dostavit ve formě stresu, úzkosti, nemoci, úrazu, ale i nadměrného horka nebo zimy. A právě adaptogeny ve všech těchto situacích mohou pomoct. Obecně upevňují zdraví, posilují imunitní systém a léčí chorobné stavy. Působí na tkáň nadledvinek, která ve stresu uvolňuje stresové hormony, jako je adrenalin a kortizol. A právě tyto hormony mají za úkol ochránit organismus před vyčerpáním. Některé z adaptogenů působí naopak uvolňujícím účinkem, potlačují záněty nebo alergie. Pojďte se ale podívat, jaké rostliny patří mezi nejznámější adaptogeny. Dozvíte se, jaké jsou jejich zázračné účinky a kdy je dobré po nich sáhnout.

Nejznámější adaptogeny

Cordyceps

Cordyceps je poslední dobou velmi skloňovaný pojem. Tato houba se jinak nazývá housenice čínská a patří mezi vzácné léčivé houby. Roste v horách Tibetu, Nepálu nebo Číny. Obsahuje různé biologicky aktivní látky, jako jsou například peptidy, vitaminy B1, B2, B12, E, K, všechny esenciální aminokyseliny i 80 typů enzymů. Využívá se pro své příznivé účinky na srdce, plíce i imunitní systém. Celkově posiluje energii a sílu do života. Bojuje s únavou a podporuje celkovou obranyschopnost a vitalitu. Užívat ho můžete ve formě pilulek nebo tinktury. (PAVELEK, Tomáš. Cordyceps – zázračná houba pro zlepšení sportovních výkonů.)

Maca horská

Macu horskou neboli řeřichu peruánskou si naopak můžete vychutnat i v podobě lahodného nápoje. Tento jemný prášek, ze kterého se nápoj připravuje, se získává z kořene. Maca horská posiluje imunitní systém, dodává energii a zvyšuje výdrž. Proto je velmi oblíbená i mezi vytrvalostními sportovci. Mimo jiné ale také podporuje činnost štítné žlázy a nastoluje hormonální rovnováhu. Využívá se také při řešení problémů s plodností a má příznivé účinky na libido u mužů i žen. Využít ji můžete i jako přírodní afrodiziakum.

Ženšen pravý

Ženšen můžete mít spojený hned s několika oblastmi zdraví, protože se považuje za jakýsi všelék. Díky komplexnímu složení antioxidantů, peptidů a dalších látek je považován za vůbec nejsilnější adaptogen. Můžete ho konzumovat ve formě čaje, extraktu, kapslí nebo jemného prášku, který se rozpustí ve vodě. Ženšen pozitivně působí na centrální nervový systém, zvyšuje mozkovou činnost, chrání organismus před vyčerpáním a podporuje dlouhověkost. Je to prostě skvost, který vám dodá energii ve všech oblastech.

Ašvaganda

Ašvaganda je indická bylina. V ájurvédě ji řadí mezi omlazující byliny. Dokáže osvěžit fyzický i duševní stav. V tomto případě využíváme pro své blahodárné účinky celou rostlinu. Opět na ni často narazíte v podobě kapslí nebo tinktury. Ašvaganda má uklidňující účinky a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Doporučuje se tedy především při úzkostných stavech a depresích. Napomáhá při potížích se spaním a celkově zlepšuje odolnost organismu.

Adaptogenů existuje celá řada a opravdu stojí za to se na ně při zátěžových situacích zaměřit. Výhody, které vám tyto zázračné rostliny přinášejí, obohatí každý váš den.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19051347/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4392557/

PAVELEK, Tomáš. Cordyceps – zázračná houba pro zlepšení sportovních výkonů.

MEDOVÁ, Eliška. Adaptogeny. 2022.

AYALES, Adriana. Adaptogens: Herbs for Longevity and Everyday Wellness. Union Square & Co., 2019.