Zánět představuje jednu z možností, kterými se naše tělo chrání proti poškození. Je to reakce těla na zranění nebo různé druhy infekcí. I když se jedná o důležitý tělesný proces, je třeba jej kontrolovat, jinak se mohou objevit závažné zdravotní komplikace. Mezi jeho vnější projevy patří zarudnutí, otoky či bolest. Někdy se však objeví i chronický zánět, který je spojován s některými zdravotními stavy – srdeční choroby, vysoký krevní tlak, chronické bolesti, cukrovka typu 2 nebo autoimunitní stavy. Jak se bránit proti zánětům? Podívejte se na některé z našich tipů, které nejsou složité a mohly by v boji proti zánětům pomáhat.

Protizánětlivá dieta jídelníček

Proti zánětům se můžeme bránit různými způsoby. Jedním z nich je protizánětlivá strava. Jaký jídelníček připravit?

  • Konzumujte větší množství zeleniny. Vybírejte co nejvíce barevné druhy. Každá barva poskytuje jiné výhody.

  • Vybírejte sacharidy s vysokým obsahem vlákniny. Jedná se o celá zrna (hnědá rýže, quinoa nebo pohanka). Také si můžete pochutnat na zelenině s vyšším obsahem škrobů (brambory, řepa) nebo luštěninách.

  • Konzumujte větší množství vlákniny, která je důležitá pro zdraví střev, ale i celkové zdraví. Naleznete ji v potravinách rostlinného původu. Denní příjem by měl být pro ženy 25 gramů a pro muže 38 gramů.

  • Vybírejte si raději rostlinné zdroje bílkovin. Do této skupiny patří produkty ze sóji (tofu, edamame, sójové mléko, tempeh), luštěniny nebo semínka. Konzumujete-li živočišné bílkoviny, volte libové druhy masa – kuřecí, krůtí nebo rybí.

  • Pozor  si dejte na zdroje tuků. Ideální volbou jsou nenasycené tuky – olivový, avokádový, slunečnicový či řepkový olej. Dejte si pozor na trans-tuky, které se nacházejí v potravinách smažených. Omezte příjem nasycených tuků – máslo, tučné druhy masa, zpracované maso, mléčné produkty s vyšším obsahem tuku, palmový olej.

  • Snižte příjem cukru.

Protizánětlivá strava

Ta by měla obsahovat některé konkrétní potraviny. Patří mezi ně rajčata, olivový olej, zelená listová zelenina (špenát, kapusta), ořechy, tučné druhy ryb (losos, makrela, tuňák), některé druhy ovoce (jahody, borůvky, třešně, pomeranče). Můžete se zaměřit na středomořskou stravu, která obsahuje velké množství ovoce a zeleniny, zdravé tuky, ryby a celozrnné produkty.

Jak se zbavit zánětu přírodní cestou?

Některé přirozené způsoby mohou pomoci v boji proti zánětům.

Pravidelně cvičte, každý den alespoň 20 minut. Pečujte o své duševní zdraví. Stres představuje jeden z rizikových faktorů, které mohou zvyšovat zánět. Dopřávejte si pravidelný a kvalitní spánek. Tělu dodejte dostatečné množství omega-3 mastných kyselin, hořčíku a vitamínu D. Jak již bylo řečeno výše, zaměřte se na protizánětlivý jídelníček.

Protizánětlivé bylinky

Některé bylinky mohou pomáhat s různými typy zánětů. Používají se hojně v lidovém léčitelství. Tady jsou některé z nich.

Kontryhel – vyrábí se z něj tonikum nebo nálev a ty se používají proti různým druhům zánětů. Nejčastěji se jedná o záněty objevující se v dýchacím, trávicím nebo močovém ústrojí. Blahodárně působí proti bakteriím i virům.

Chrpa modrá – může pomoci proti otokům, rýmě a nachlazení, Vyzkoušet ji můžete na záněty objevující se v dutině ústní a jejím okolí. Blahodárně působí na podrážděnou pokožku a může pomoci proti infekcím objevujícím se u močových cest.

Zlatobýl – vyzkoušet jej můžete na záněty močového ústrojí. Tvoří součást celé řady bylinných směsí a můžete si z něj připravit i čaj proti zánětu v těle. Bojujete-li s ledvinovými kameny, může vám s tímto bojem pomoci. Také urychlí hojení ran a zmírní podráždění pokožky.

Bylinky jsou sice darem přírody, mějte však na paměti, že byste je měli používat pouze jako podpůrné prostředky. V případě zánětů vždy vyhledejte pomoc odborníka.

Zdroje:

UCDAVIS HEALTHHarvard Health, Medical News Today, iReceptář, Novinky,