Agility

Pravděpodobně jeden z nejznámějších „psích sportů”. Agility jsou zábavná a nenáročná aktivita, při které váš psík překonává různé překážky, jako jsou tunely, skoky nebo slalom. Tento sport vyžaduje úzký vztah a komunikaci se čtyřnohým mazlíčkem, stejně tak, jako rychlost a přesnost. Agility psa pořádně vydovádí a unaví, pozadu ale nezůstanete ani vy - zapotíte se a spálíte poměrně dost kalorií. Bude vám vděčný pes i vaše tělo.

Canicross

Canicross je speciální forma běhu, kdy je k vám pes připojen pomocí speciálního hands-free vodítka. Canicross je ideální pro středně velké a větší psy s dostatkem energie a silným tažným instinktem. Tento sport je zajímavý také v tom, že svého psa budete muset naučit povely, které byste jinak asi nepoužili. Například doleva, doprava nebo stůk. Běžec je při canicrossu opásán speciálním sedákem, který přenáší sílu na psa. 

Zdroj: Youtube

Dogdancing

Je to přesně to, co si myslíte. Tanec se psi je velmi populární jak u dětí, tak dospělých. Psi totiž podle některých studií dokážou nejen cítit smysl pro rytmus, dokonce mají často i svou oblíbenou hudbu! Tanec se psem zahrnuje různé druhy povelů, couvání, panáčkování, válení sudů nebo skoky přes ruce či nohy psovoda. 

Zdroj: Youtube

Flyball

Flyball je týmový sport, ve kterém psi soutěží v běhu přes překážky k boxu, kde musí zmáčknout páčku, aby vypustili míček, který následně donesou zpět svému pánovi. Tato aktivita je rychlá, vzrušující a ideální pro psy, kteří milují aportování a mají spoustu energie. Je to dynamický sport, který vyžaduje dobrou kondici a spolupráci mezi psem a majitelem.

Scent work

Nosework nebo scent work je aktivita, při které pes využívá svůj čich k hledání specifických pachů a předmětů. Tato aktivita stimuluje psa mentálně i fyzicky a je vhodná pro všechny psy bez ohledu na věk nebo velikost. Trénink scent worku využívá přirozené schopnosti psů k vyhledávání různých pachů a dokáže psa zabavit na hodiny a hodiny.

Plavání

Mnoho psů miluje vodu, a plavání je skvělým způsobem, jak je unavit a zároveň udržet v kondici. Najděte bezpečné místo, kde může váš pes plavat, a buďte vždy poblíž pro případ nouze. Plavání je také skvělou aktivitou pro psy, kteří mají problémy s klouby nebo nadváhou, protože nezatěžuje jejich pohybový aparát.

Dock diving

Dock diving, známý také jako dog jumping, je speciální sport pro psi, hojně praktikovaný v USA, Velké Británii, Autstrálii, ale také v Německu nebo v Rakousku. V tomto sportu psi soutěží ve skákání na vzdálenost nebo výšku z doku (skokánku) do vodní plochy k tomu určené. 

Dog frisbee

Frisbee je další skvělý způsob, jak unavit aktivního psa. Učení psa chytat frisbee může být zábavnou výzvou a skvělým způsobem, jak zlepšit jeho koordinaci a obratnost. Navíc tuto aktivitu můžete provozovat téměř kdekoliv, ať už na zahradě, nebo v parku.

Skijöring

Milovníky zimních sportů by mohl zajímat sport s názvem skijöring. Jedná se o aktivitu, při které je pes připojen k psovodovi pomocí postroje a tažného vodítka, zatímco psovod lyžujete. Tato aktivita vyžaduje dobře trénovaného psa a dobré lyžařské dovednosti, ale je to skvělý způsob, jak si užít zimu společně.

Dog yoga

Pokud hledáte něco klidnějšího, zkuste dog yogu. Jedná se o kombinaci tradiční jógy a cviků, které zahrnují vašeho psa. Dog yoga posiluje váš vztah se psem, zlepšuje flexibilitu a pomáhá oběma relaxovat.

Mít doma aktivního psa znamená mít skvělého parťáka pro různé sportovní aktivity. Vyzkoušejte některou z výše uvedených činností a uvidíte, jak se váš vztah se psem prohloubí a oba budete v lepší kondici. Nezapomeňte vždy dbát na bezpečnost a přizpůsobit aktivitu schopnostem a zdraví vašeho psa. V žádném případě psa nepřetěžujte, mohlo by se to negativně podepsat na jeho stavu.

Zdroje: https://www.thesprucepets.com/top-dog-sports-1118567

https://www.akc.org/expert-advice/sports/get-started-in-dog-sports-and-events/

https://topdogtips.com/dog-sports/

https://www.rover.com/blog/awesome-indoor-dog-activities/