Velká australská studie nedávno vyčíslila, že vlastnictví psů a koček ušetřilo Australanům za jeden rok přibližně 3,86 miliardy dolarů na zdravotních výdajích (srovnáván vzorek lidí se zvířaty a bez nich). Kardiologové chválí psy jako způsob, jak snížit krevní tlak a zlepšit zdraví srdce. Že i vlastnictví kočky s velkou pravděpodobností souvisí s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby, zase konstatovala studie uveřejněná v odborném magazínu Journal of Vascular and Interventional Neurology. Vědci vycházeli z dvacetiletého výzkumu ukazujícího, že jedince, kteří měli doma kočku, postihl mnohem méně často srdeční infarkt než ty, kteří kočku neměli. Zjištění potvrzuje to, co mnozí příznivci koček vědí už dávno – hlazení kočky je to nejlepší antidepresivum. Vědecké šetření publikované v magazínu Anthrozoös zase vypovídá o tom, že pacienti, kteří strávili čtvrt hodinu po operaci kloubní náhrady se psem, potřebovali následně výrazně méně analgetik než ti, kteří zooterapii nepodstoupili.
Mají nás přečtené
Stále těsnější soužití lidí a zvířat dospělo do fáze, kdy nás mají zvířata dokonale „přečtené“. Důkazem budiž například až neuvěřitelná schopnost psů diagnostikovat nádorová onemocnění. British Medical Journal nedávno zveřejnil zjištění, že psi mohou rozpoznat karcinom střeva v raném stadiu s překvapivě vysokým stupněm přesnosti. Speciálně vyškolený labrador v rámci výzkumu podstoupil 74 testů, v nichž správně určil přítomnost nádorového bujení v 33 případech z 36 na základě testu dechu a v 37 případech z 38 na základě testu stolice. Vědci se shodují na tom, že psi jsou schopní poznat i jiné formy rakoviny včetně nádorů močového měchýře, kůže, plic, prsu či vaječníků.
Terapeutické účinky zvířat uznával už Sigmund Freud, jehož teorii rozvinul v 60. a 70. letech minulého století Boris Levinson. Dnes jsou zvířata nejen stále častějšími společníky v běžném životě, ale jejich přítomnost je běžná i v nemocnicích a sociálních zařízeních. Bývají dokonce „indikována“ při různých zdravotních problémech. Ing. Helena Chaloupková, Ph.D. z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze, která se zabývá etologií zvířat a mimo jiné učí studenty oboru zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty, říká: „Komunikace mezi člověkem a zvířaty vůbec, ať už jde třeba o koně, psa, či kočku, je neskutečně intenzivní. Myslíme si, že zvíře daleko lépe vnímá člověka, než člověk zvíře. Mnozí z nás dokážou číst, co si pes myslí, ale oni nás mají přečtené mnohem dokonaleji, než my je.“
Že způsobují alergii? Naopak!
Samostatnou kapitolu vědeckých výzkumů představuje vztah zvířat a dětí. I zde jsou v poslední době přehodnocována mnohá fakta. Ještě v 90. letech byli mnozí odborníci přesvědčeni, že přítomnost zvířete v domě souvisí se vznikem dětských alergií. Nedávný výzkum publikovaný v Journal of Allergy and Clinical Immunology dokazuje pravý opak – pes či kočka v domácnosti snižují až o třicet procent pravděpodobnost, že se u dítěte projeví alergie. Jako bonus budiž skutečnost, že díky soužití se zvířaty si děti vypěstují i silnější imunitní systém. MVDr. Marty Becker, proslavený televizním pořadem Good Morning America, prohlásil: „Děti, které vyrůstají na farmách či v přítomnosti domácích zvířat, nemají alergie. Zvířecí srst a sliny, to je totiž ta nejlepší přirozená imunoterapie.“