Naučte se ‚vypnout‘

Ve stresu naše tělo ukládá tuk. Tento mechanismus se u nás vyvinul evolucí a pomáhal nám zajistit přežití v těžkých dobách. Pokud se dostaneme do stresu, v první fázi hubneme, protože náš organismus v nebezpečí sahá do energetických rezerv. Trvá-li ale zátěž příliš dlouho, tělo tenhle proces zastaví a energii naopak začne střádat. Kdo tedy žije v dlouhodobém stresu, tomu se trápení s kily navíc nevyhne. Proto je důležité naučit se vypnout a od stresu se odstřihnout. Jakákoli aktivita, která vám k tomu pomůže, příznivě reguluje váš vnitřní oheň.

Může to být zahrádkaření, zpěv, malování, tanec, chůze v lese, masáž, milování, hraní na hudební nástroj nebo cokoli, co vás opravdu baví a umožní vám to zapomenout na starosti.

Hýbejte se

Když se hýbeme, přirozeně podporujeme svůj metabolismus a tím i spalování. Rozproudí se lymfa a zlepší se vylučování odpadních látek z těla. Přiměřený aerobní pohyb vyprazdňuje energetické zásoby uložené v játrech a ve svalech (jaterní a svalový glykogen).

Doporučujeme svižnou chůzi s hůlkami na čerstvém vzduchu, kdy zásobujete tělo kyslíkem. Po sportu nezapomeňte na regeneraci. A s pohybem to nepřehánějte. Přespříliš fyzické aktivity je také na škodu. Zvedá se tím hladina stresového hormonu kortizolu, tělo v panice ukládá tuky a vy hubnout nebudete.

Omezte chemii

Žena, která použije 15 kosmetických přípravků denně, na sebe nechá v průměru působit 150 chemických látek. K tomu si přičtěte pesticidy z průmyslově pěstované zeleniny, obilí, konvenčního masa, drogerie v domácnosti (prací prášky a čisticí prostředky), parfémů, zubních past a plastů. Vzniká koktejlový efekt, kdy průmyslově vyráběné látky (xenoestrogeny), které samostatně škodlivé nejsou, mohou dohromady narušovat hormonální rovnováhu v těle a tím i hospodaření s tukovými zásobami.

Neznamená to, že byste se měla začít hystericky vyhýbat veškeré chemii. Stačí někde ubrat. Třeba začít kupovat potraviny nezatížené pesticidy nebo omezit konvenční kosmetiku. Jako zbraň proti xenoestrogenům funguje i řada potravin – brukvovitá zelenina (zelí, kapusta, květák), ořechy a semena, avokádo, česnek, kurkuma, zelená zelenina a zelený čaj.

Dýchejte

Znáte to z hodiny chemie – k hoření je třeba kyslík.

Potřebuje ho i náš metabolický oheň, aby dobře spaloval a tělo nezatěžoval nespálenými ‚odpadky‘. Sezení v klimatizovaných kancelářích bez čerstvého vzduchu neprospívá hubnutí a postupně zpomaluje metabolismus.

Procházka na čerstvém vzduchu metabolismus naopak zažehne. Dechem zároveň bojujete proti stresu. Vhodná jsou jakákoli dechová cvičení. Zkuste třeba dechový čtverec: nádech na 4 doby, zadržení dechu na 4 doby, výdech na 4 doby, zadržení dechu na 4 doby. Dobu můžete postupně prodlužovat.

Milujte se a smějte se

Není náhodou, že lidé spokojení v partnerském vztahu stejně jako ti se smyslem pro humor jsou štíhlí. Pravidelný orgasmus pomáhá zprůchodňovat játra stejně efektivně jako upřímný výbuch smíchu. Je to dáno tím, že psychika působí na energetický systém jater. A podle čínské medicíny játra zprůchodňují trávení. Funguje to ale i naopak.

Stres, úzkosti, výčitky kolem jídla (‚Dortík bych neměla.‘), zkostnatělé názory, trvání na přežitých myšlenkových vzorcích, které nám už neslouží, játra blokují a brzdí náš metabolismus.

‚Zaseklé‘ trávení poznáte tak, že vám po jídle nebývá úplně dobře, jídlo leží v žaludku a nedostavuje se pravidelný pocit hladu. Dobrá komedie, sport nebo návštěva u psychoterapeuta vám v tomto případě pomohou lépe než léky na trávení.

Prohřejte se zevnitř

Potraviny ‚teplé‘ povahy urychlují metabolismus, dávejte si tedy teplá (nikoli horká) jídla, vývary, tepelně upravenou zeleninu a maso s výjimkou vepřového. Naopak velké mísy studeného salátu, zvláště v zimě, stejně jako konzumace jídla rovnou z lednice (především mléka, mléčných výrobků, sýrů a jogurtů) jsou největší nepřátelé vašeho metabolismu.

„Lednicová kultura hasí metabolický oheň,“ potvrzuje celostní lékařka Michaela Šimková. Jogurty a saláty vám proto k vysněné postavě na dlouho nepomohou. V první fázi sice zhubnete, ale ne nadlouho.

Neznamená to, že byste měla mléčné výrobky z jídelníčku vyřadit. Jen je nechte zteplat na lince na pokojovou teplotu. Saláty jezte vždy jako přílohu k hlavnímu teplému jídlu, masu. Používejte zahřívací koření – zázvor, skořici, hřebíček, chilli papričky, provensálské koření.

Jezte pravidelně

To, kdy jíte, je stejně důležité jako to, co jíte. Nadváha, únava, trávicí obtíže, chutě na sacharidy nebo záchvaty přejídání mohou zmizet, když se sladíte s rytmy, jež vás přirozeně a bezpečně regenerují. Jíte-li v pravidelných časech, budujete svoji metabolickou sílu, to znamená, že tělo lépe tráví a vstřebává živiny. Nejdůležitější a také největší jídlo dne – oběd – si dejte, když je slunce nejvýše na obloze. Odpovídá to době metabolického vrcholu mezi 12. a 14. hodinou. Individuálně pak podle svých potřeb snídejte mezi půl 7. a 9. hodinou. Lehká večeře okolo 19. hodiny, nejpozději však tři hodiny před spaním, je vhodná pro všechny, kteří v tu dobu pociťují hlad. Dvě až tři jídla denně jsou optimální, dáte tak dostatek prostoru žaludku, aby vytrávil.

Zdroj:

magazín Kondice 2/2019