Psyllium je velmi populárním doplňkem stravy, který mnozí lidé užívají k podpoře trávení a celkového zdraví střev. Ale co vlastně psyllium je a jak může pomoci při zácpě a dalších trávicích obtížích?

Zdroj: Youtube

Co je vlastně psyllium?

Psyllium je vláknina získávaná ze schránek semen rostliny jitrocele indického. Je bohaté na rozpustnou vlákninu, což znamená, že dokáže absorbovat vodu, zvětšit tím svůj objem a nabobtnat. Psyllium tedy změkčí a zvětší stolici a tím usnadní vyprazdňování. To ovšem není všechno, co psyllium dokáže.

Co psyllium umí?

Vzhledem k tomu, že psyllium je dobré proti zácpě a obecně pro zdraví střev, bývá často konzumováno lidmi, kteří provozují anální sex. Přidává se do krmiva spoustě zvířatům a také je psyllium součástí některých doplňků stravy pro hubnutí. Studie ovšem nepotvrdili, že by měla samotná konzumace psyllia doopravdy pomáhat shazovat kila, opravdu se jedná spíše o doplněk.

Lékaři také zjistili, že psyllium je dobré zařadit do jídelníčku lidem s diabetem, významně snižuje krevní tlak lidem s hypertenzí. Pravidelná konzumace psyllia také pomáhá srovnat hladiny cukru v krvi.

Jak užívat psyllium při zácpě?

Pro ty, kteří trpí zácpou, může být psyllium opravdu zázračným řešením. Stačí smíchat doporučenou dávku psyllia s vodou a vypít nápoj nalačno. Voda způsobí, že psyllium nabobtná a vytvoří gelovitou hmotu, která může pomoci změkčit stolici a podpořit pravidelné vyprazdňování.

Jak dlouho můžu užívat psyllium?

Psyllium je obvykle bezpečné pro pravidelné užívání, ale doporučuje se konzultovat se svým lékařem ohledně dlouhodobého užívání a dávkování. Také je nutné s lékařem zkonzultovat, jestli není psyllium v nějaké přímé kontraindikaci s vašimi léky.

Zajímavosti o psylliu

Tradiční medicína: Psyllium bylo tradičně používáno v indické a čínské bylinné medicíně k léčbě různých trávicích potíží.

Nejen pro lidi: Psyllium se někdy používá i v krmivech pro zvířata, zejména pro koně, k léčbě trávicích problémů. Koně dostávají psyllium například tehdy, když mají písek usazený ve střevech.

Bez kalorií: Psyllium je téměř bez kalorií, ale díky své schopnosti nabobtnání může pomoci zvyšovat pocit sytosti. To je ten hlavní důvod, proč je užíván do doplňků stravy k hubnutí.

Univerzální pomocník: Kromě podpory trávení může psyllium pomoci i při průjmu! A to tím, že absorbuje nadbytečnou vodu ve střevech.

Přírodní detox: Někteří lidé užívají psyllium jako součást detoxikačních kúr, protože věří, že může pomoci odstranit toxiny z těla.

Ať už hledáte přírodní řešení pro zácpu, snížení hladiny cukru v krvi, nebo jen chcete podpořit své trávení, psyllium by vám mělo být vynikajícím pomocníkem. Vždy se ale před začátkem užívání jakéhokoli doplňku stravy poraďte se svým lékařem a myslete na to, že zdraví životní styl spočívá ve vyváženém a pestrém jídelníčku, dobré psychohygieně a aktivním životu.

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/heart-health/psyllium-fiber-regularity-and-healthier-lipid-levels

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358997/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707