Premium obsah

Zkroťte PMS

Zkroťte PMS
Jedná se o intimní věc každé ženy, o které se moc nemluví. Někdy však může být natolik nepříjemná, že zatočí s vaší stabilitou a ovlivní každodenní aktivity, vztahy s partnerem i pracovní výkon. Premenstruačnímu syndromu neboli PMS lze předcházet. Změnou jídelníčku, režimem, pomoci může jóga i psychoterapie.

Reagujete prudce a podrážděně, pociťujete úzkost, přecitlivělost, k slzám vás přivedou situace, nad kterými byste normálně mávla rukou a s úsměvem je přešla… Premenstruačním syndromem (PMS) trpí 60 % žen. Nejčastěji postihuje ženy mezi 30. a 40. rokem života, třebaže může propuknout již v období dospívání nebo v letech před menopauzou. Každá z žen prožívá příznaky PMS s různou intenzitou a s určitými potížemi (viz zámeček níže). Asi 5–8 % žen trpí závažným premenstruačním syndromem a většina z nich má příznaky natolik silné, že splňuje kritéria pro premenstruační dysforickou poruchu, označovanou jako PMDD. Ať už vás trápí větší, či menší symptomy, je dobré o bouřích v hormonálních hladinách vědět a rozumět jim.

Když jsou hormony v nerovnováze

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.