NEJDŘÍV ZE VŠEHO SI ODPOČIŇTE
Někdy tělo vysílá varovné signály dřív, než si to uvědomí hlava. Možná vás sem tam přepadne úzkost a máte pocit, že se brzy něco špatného stane. Pokud je toho na vás moc, jedno v které oblasti, jste ve stresu a imunita tím slábne. Zamyslete se nad tím, co vás trápí, a něco s tím udělejte. Zaměřte se na skutečně důležité úkoly, vyspěte se, přestaňte sledovat aktuální zprávy o pandemii, klidně se vyhněte setkáním s lidmi, kteří vám nesedí.
Podle vědeckých studií jsou lidé ve stresu náchylnější k infekcím i autoimunitním poruchám. Pokud si s tím nedokážete poradit, svěřte se do péče psychoterapeuta. Mnozí z nich teď pracují i on-line nebo nabízejí procházky na čerstvém vzduchu.
KDYŽ HLEDÁTE SPOLEHLIVÉ ŘEŠENÍ, ZAMĚŘTE SE NA JÍDELNÍČEK
Organismus nedokáže fungovat bez kvalitního paliva. Základním předpokladem dobře fungující imunity je vyrovnaný jídelníček, v němž nechybí vitaminy, minerály ani jiné důležité složky. Základem jsou bílkoviny. Důležitou roli hrají i n-3 mastné kyseliny, vláknina, probiotika a betaglukany. Přidejte si na talíř quinou, vlašské ořechy, lněný olej, chia a konopné semínko, mořské ryby, zakysané mléčné výrobky, oves, hlívu ústřičnou nebo celozrnné produkty.
Stejně důležité jsou i vitaminy a minerály – pohlídejte si vitamin D, který Čechům chybí nejčastěji. Doplnit ho můžete v rybách, vejcích a másle nebo si ho pořídit jako výživový doplněk. Ale pozor, můžete se jím i předávkovat. Pomohou vám také selen, zinek a betakaroten.
I KDYŽ BYSTE NEJRADĚJI NEVYTÁHLI PATY Z DOMU, VYRAZTE STEJNĚ VEN
Počasí nevypadá zrovna lákavě a neustále slyšíte doporučení zůstat doma. Jenže právě pobyt na čerstvém vzduchu pomáhá organismu zůstat fit. Dopřejte si svižné procházky o samotě, běh, cyklistiku nebo třeba zahradničení. Základem by mělo být 30 minut venku denně. Díky času strávenému pod širým nebem má naše tělo možnost vnímat změny klimatu a připravit se na ně víc, než když si většinu času hoví ve vytopených místnostech.
Pobyt venku je zároveň dobrý k otužování organismu, který velmi zatěžují zimní přechody z tepla do zimy a naopak. Volte oblečení, ve kterém se nezpotíte, ale zároveň se nebudete třást zimou. Přidejte si také studenou sprchu na závěr pravidelné koupele. Nachlazení nebude mít letos šanci.
CHCETE-LI JÍT PŘÍRODNÍ CESTOU, VYZKOUŠEJTE BYLINKY
Léčivé rostliny mohou posloužit jako prevence nebo urychlit ozdravný proces – ostatně jsou výborným doprovodným prvkem rekonvalescence třeba po operacích, infekcích nebo i po porodu. Asi nejznámější vzpruhou pro imunitní systém je echinacea (česky třapatka nachová), ale i rakytník řešetlákový, šípek, kopřiva, lichořeřišnice nebo ginkgo biloba. Jako první pomoc si můžete uvařit také zázvorový nebo zelený čaj.
Posílit imunitu pomocí přírody umí i aromaterapie. Éterické oleje se hodí do aromalamp, do koupelí nebo k masáži. Vyzkoušet můžete tymián linalol, šalvěj muškátovou, skořici, tea tree nebo méně známý olej niaouli, který je považován za přírodní antibiotikum na nemoci dýchacích cest i virová a imunologická onemocnění.
Zdroj:
magazín Kondice 11/2020