Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo byl vlastně první – jestli Adam, nebo Eva? Na tuto otázku mají odborníci odpověď související právě s pohlavními hormony. Výchozí látkou pro ženské pohlavní hormony je totiž hlavní mužský pohlavní hormon testosteron. Takže ať se nám to líbí nebo ne, ženy by tady bez mužů nebyly. Kromě testosteronu jsou nejdůležitějšími hormony ženské estrogeny a progesteron. Dělení na ženské a mužské hormony ale není zcela přesné, protože stejně jako muži produkují malé množství estrogenů, tak ženy v sobě mají zase nízkou hladinu testosteronu. Tedy, v ideálním případě.

Zdroj: Youtube

Žena je cyklická, muži jedou pořád na stejné hladině

„Pohlavní hormony jsou látky, jejichž základ tvoří cholesterol a primárně jsou zodpovědné za správný vývoj a funkci pohlavních orgánů a také za sexuální chování a cítění. Dokážou ale ovlivňovat i mnoho dalších pochodů v těle, jako je například vstřebávání vápníku ve střevě. Protože u mužů a u žen dominují rozdílné hormony, chovají se muži a ženy jinak. Zatímco žena je od přírody díky menstruačnímu cyklu proměnlivá – protože uvolňované hormony působí na její náladu, výkonnost, ale i plodnost nebo zadržování vody – u mužů se nic takového neděje. Nejsou pravidelně ovládáni hormonálními výkyvy, jejich hladina testosteronu je za normálních podmínek stále stejná,“ říká RNDr. Michaela Bebová, biochemička a odbornice na metabolismus a chemické procesy v těle.

Příliš testosteronu může za akné i cukrovku

A jak je to tedy s ideálním množstvím mužského hormonu v ženském těle? Uvádí se, že normální hodnoty jsou od 15 do 70 nanogramů na decilitr krve. Pak testosteron funguje tak, jak má: pomáhá stimulovat sexuální touhu, soutěživost, podílí se na tvorbě svalové hmoty, regulaci tělesného tuku nebo třeba podporuje udržování normální hladiny glukózy v krvi. Problém nastává, když hladina testosteronu nadměrně vzroste. „Mezi nejčastější symptomy zvýšené hladiny testosteronu u žen patří akné, nepravidelná menstruace a s ní související snížená plodnost či třeba nadváha. Řada studií také poukazuje na provázanost se zvýšeným rizikem cukrovky druhého typu či kardiovaskulárních chorob,“ objasňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Mezi další komplikace, které těmto ženám znesnadňují život, patří nadměrný růst ochlupení v oblasti obličeje, hrudníku, zad či břicha, padání vlasů nebo hlubší hlas. Tedy příznaky, které jsou normální u mužů, ale pro ženy mohou znamenat noční můru. A pozor, vyšší hladina testosteronu se může projevit i zvětšením klitorisu!

A pak také důsledky, které mění chování. Ženy s vyšší hladinou testosteronu mohou být agresivnější, více soutěživé, mívají větší chuť na sex, energičnost, ale třeba i sklon k rizikovému chování, což jsou opět typicky mužské vlastnosti. Jenže, zatímco pánové je ocení, na psychiku ženy to může mít velmi negativní dopad.

Pozor na obezitu a nedostatek pohybu

Příčin nadbytku testosteronu v ženském těle může být hned několik. Jedním z nejčastějších bývá takzvaný syndrom polycystických ovarií (PCOS). Podle Národního zdravotního informačního portálu se jedná o nejčastější hormonální poruchu u žen, přičemž první obtíže se obvykle objevují už v pubertě. Příčiny syndromu polycystických ovarií dosud nejsou zcela objasněny a zdá se, že se jedná o kombinaci dědičných faktorů a vlivů životního prostředí (například nedostatek pohybu, nadváha).

Předpokládá se, že u postižených žen vylučuje hypofýza více takzvaného luteinizačního hormonu a méně folikulostimulačního hormonu, než je tomu u zdravých žen. „Nastalá nerovnováha následně stimuluje produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječnících, kde je jich poté nadbytek. To postupně vede k poruchám menstruačního cyklu, silné bolestivé menstruaci či nadváze až obezitě, při které je tuková tkáň soustředěna zejména v oblasti pasu,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan. Dalším rizikovým faktorem je i obezita, kvůli které tělo ženy produkuje nadmíru hormonů a zvyšuje hladinu inzulínu, což dále stimuluje produkci mužského hormonu. Někdy jsou ale příčinou i genetické faktory jako třeba porucha nadledvin či hypofýzy, anebo přílišná konzumace potravin, které tvorbu testosteronu podporují. Mezi ně patří třeba masné výrobky, vejce nebo luštěniny. Nicméně v tomto případě se jedná spíše o okrajovou záležitost a není třeba se obávat, že vám míchaná vajíčka k snídani či steak k obědu rozhodí hladiny hormonů. Problematické může být rovněž, pokud ženy v touze po svalnatém těle užívají syntetické anabolické steroidy (orálně nebo injekcí), které svojí strukturou kopírují testosteron. U žen užívajících anabolické steroidy dochází k poměrně častému střídání nálad, na které upozorňují i vědecké studie. Může se u nich objevovat také podrážděnost, nepřátelství a v krajních případech i různé psychózy. Nehledě na to, že na příjmu anabolik může vzniknout závislost související s touhou po co nejlepším vzhledu.

Jezte sóju, špenát a mátu

Absolvovali jste vyšetření krve, které potvrdilo, že se vaše tělo potýká s vyšší hladinou testosteronu? Není třeba si zoufat, tento problém má celou řadu možných řešení. Obecně se doporučuje v první řadě zaměřit na životosprávu. Zařaďte do jídelníčku více vlákniny, zdravých tuků z avokáda či oliv, ryb a lněného semínka a přidejte zelený čaj. Ten obsahuje flavonoidy, které mohou pomoct regulovat hormonální hladiny. Špenát a brokolice jsou zase bohatým zdrojem látek, které pomáhají snižovat produkci testosteronu. Výborným pomocníkem se podle některých studií ukázala být i máta. Zároveň je vhodné konzumovat potraviny, které pomáhají zvyšovat produkci ženských hormonů. Dejte si ke svačině jablko či třešně a sóju. Pokud špenátu, brokolici nebo sóji dvakrát neholdujete, ale chcete mít jistotu, že tělu vhodné látky dodáváte v dostatečném denním množství, můžete se poohlédnout po přírodních preparátech s obsahem včelí mateří kašičky a fytoestrogenů, které se podobají ženským hormonům estrogenům. Jestli se však potýkáte se skutečně výraznými fyzickými či psychickými obtížemi, je určitě namístě poradit se o dalším možném postupu s lékařem. V takových případech se obvykle předepisují antikoncepční pilulky, glukokortikoidy nebo třeba látka metformin.

Zdroje: