Do naší kuchyně rozinky neodmyslitelně patří. Někdo je nesnese v zákuscích, ale chutnají mu samotné, jiným se z představy slaďoučkých usušených hroznů udělá zle. Možná jste ale nevěděli, kolik benefitů mají hrozinky pro lidské zdraví.

Zdroj: Youtube

Energetický doping

Trápí vás poslední dobou větší únava? Zkuste vsadit na rozinky. Jsou skvělou svačinou pro sportovce i turisty, obsahují totiž velké množství fruktózy. 100 gramů rozinek vychází na 66 gramů ovocného cukru. Narozdíl od jiných sladkých snacků se u rozinek se nemusíte bát, že by se vám po nich zkazily zuby. A navíc vám dodají tolik potřebnou sílu ke sportu a dalším aktivitám. To ale není všechno, co rozinky dovedou.

Zázračné bobule

Rozinky, nebo též hrozinky, se vyrábí tradičně sušením na sluníčku. Modernějším způsobem výroby je pak sušení horkým vzduchem, kdy je rozinka ještě většinou ošetřena siřičitanem. To může dráždit alergiky a astmatiky, dávejte tedy pozor, jaké rozinky kupujete. Nejjednodušší je každé rozinky před přímou spotřebou propláchnout horkou vodou, roztají tak i drobné karamelové krystalky, které se na rozinkách po nějaké době tvoří.

Co v nich je?

Výčet vitaminů, které rozinky obsahují, je dlouhý: A, B1, B2, C a E, rozinky mají v sobě dále množství hořčíku, draslíku, zinku, fosforu, vápníku a chromu.

Za zmínku stojí i významné množství železa, které v sobě rozinky nesou. Pokud si každý den zobnete rozinek, ocení to vaše kosti, svaly, ale i vlasy, nehty a pokožka. A anémie se pak nebudete muset bát.

Pravidelná konzumace sladkých rozinek pak napomáhá ke správné regulaci cholesterolu v těle, u mužů dokonce zlepšují pohyblivost spermií. Rozinky jsou podporují trávení a mají silné antioxidační účinky.

Domácím mazlíčkům ne!

Rozinky jsou pro domácí mazlíčky smrtelně jedovaté. I velmi malé množství, jako dvě drobné rozinky, mohou u psů způsobit selhání ledvin, které je bohužel ve většině případů smrtelné. Předpokládá se, že u koček je tomu tak stejně. Pokud se tedy rozhodnete nakoupit si balení rozinek a začít je pravidelně dopřávat vašemu tělu, dejte pozor, ať vám žádná neupadne od stolu.

Zdroje: