Druhy ženšenu a podle čeho je vybírat
K tomu, aby vám užívání ženšenu opravdu pomohlo, je potřeba dopředu vědět, jaké druhy ženšenu existují a jaké jsou jejich blahodárné vlastnosti. Vyznat se v jednotlivých druzích není zcela jednoduché, jejich názvy mohou být trochu zavádějící. Navíc každý druh může mít trochu jiné účinky na náš organismus. Nejpopulárnější a nejprospěšnější je asi ženšen pravý. Setkáte se ale také s ženšenem americkým, japonským, vietnamským nebo trojlistým. To je pouze základní výčet těch nejznámějších. Dokonce se můžete setkat s názvy, jako je ženšen korejský, čínský nebo všehoj léčivý – všechny tyto 3 názvy označují ale totožnou rostlinu s naprosto stejným obsahem živin, a to ženšen pravý, který obsahuje nejvyšší obsah ginsenosidů. Právě podíl ginsenosidů v rostlině pak určuje, jestli daný druh působí spíše povzbudivě nebo má naopak uklidňující účinky.
Co jsou ginsenosidy
Ginsenosidy jsou nejúčinnější látkou obsaženou v ženšenu, v žádné jiné rostlině je nenajdete. Jedná se o fotochemikálie. Jsou to aktivní látky v rostlinách, které se svou strukturou velmi podobají našim hormonům. Tyto látky mají vliv na hladinu hormonů v těle, mají antioxidační účinky, pomáhají prokrvení organismu a jeho regeneraci po zraněních a některých nemocech.
Pozitivní účinky ženšenu
Ženšen byste měli vyhledat v případě, že potřebujete podpořit imunitu a celkově zmírnit projevy únavy a znovu nabýt energii. Ženšen totiž dokáže stimulovat fyzickou i psychickou aktivitu. Doporučuje se ženšen užívat především v období podzimní a jarní únavy. Užívání ženšenu by mělo být dlouhodobé, pozitivní projevy se mohou začít projevovat nejdříve po 4 týdnech pravidelného užívání. Dalším zásadním benefitem pro náš organismus je zvýšení kognitivní funkce. Některé studie dokazují, že po 8 týdnech užívání ženšenu se povedlo zlepšit a zrychlit reakce mozku a rozšířit představivost. Užívání ženšenu pomáhá zlepšit koncentraci, psychomotorické funkce, snížit hladinu cholesterolu i hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě dokáže pomoct při erektilní dysfunkci.
Pro koho ženšen není vhodný?
Užívání ženšenu je obecně velmi bezpečné. Neměla by se překročit denní doporučená dávka, kterou je 200 mg ženšenu pravého denně. Mezi možné vedlejší účinky se mohou řadit bolesti hlavy, nespavost nebo zvracení. Často se uvádí také krvácení z nosu. Z toho důvodu se užívání ženšenu přerušuje před jakoukoli operací.
Připadají vám účinky ženšenu opravdu až zázračné? Nezapomeňte, že užívání tohoto asijského kořene by mělo být dlouhodobé a konstantní, aby se účinky mohly plně projevit.
Zdroje:
- https://www.researchgate.net/publication/332227227_Analysis_of_major_ginsenosides_in_various_ginseng_samples
- https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.elsevier-3e5cf88b-336b-353a-abe0-8fc1dd9775b0
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628327/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628327/
- https://www.profidoplnkystravy.cz/clanky/zensen-a-jeho-druhy-jak-vybrat-ten-pravy-spravny/#