Zelený čaj pochází z rostliny Camellia sinensis a je základem mnoha tradičních čínských a indických léků. Jeho přínos pro zdraví je dán především vysokým obsahem antioxidantů, nazývaných katechiny, a mírným obsahem kofeinu. Tato kombinace látek může podporovat spalování tuků a zlepšovat fyzickou výkonnost. To ale není všechno, co zelený čaj dokáže.

Zdroj: Youtube

Čaj jako starověký vynález

Podle staré čínské legendy takhle jednou seděl 2700 let před naším letopočtem mytologický císař Shen Nong pod velikánským čajovníkem a vychutnával si hrnek horké vody. Z mohutného stromu mu do šálku spadl lísteček a císař málem omdlel nad lahodnou chutí tohoto nápoje. Těžko říct, jestli této legendě věřit, co ovšem víme je, že čaj lidé znali už 2700 let před Kristem.

Zelený čaj

Je prokázáno, že zelený čaj má pozitivní vliv na metabolismus. Přispívá k lepšímu trávení, což může znamenat efektivnější využití přijímaných živin a menší ukládání tuků. Samozřejmě ale nejde pouze o pití čaje, ale o celkovou vyváženou stravu a aktivní životní styl. Jedna asijská studie ovšem prokázala snížení hmotnosti průměrně o 3,3 kg u pacientů, kteří po dobu 12 týdnů pili zelený čaj jako doplněk stejné diety.

Zelený čaj je známý svými bohatými léčivými vlastnostmi, které jsou z velké části díky obsahu polyfenolů, druhu antioxidantů. Čaj se vyrábí z čerstvých lístků, které jsou buď prudce sušeny (často v Číně) nebo zapařovány horkou párou (typické pro Japonsko). Procesy brání fermentaci a zachovávají všechny prospěšné látky obsažené v čaji.

Dejte čaji zelenou

Významně totiž přispívá k celkovému zdraví tím, že obsahuje řadu vitamínů a minerálů, mírní problémy trávicího traktu a podporuje trávení. Zelený čaj může také přispět k snížení hladin cholesterolu a cukru v krvi, což je prospěšné zejména pro diabetiky.

Je známý svými srdce podporujícími vlastnostmi, jako je posilování cév a srdce a snižování rizika srdečních onemocnění. Má prokazatelné antikancerogenní účinky, podporuje činnost štítné žlázy a působí proti vzniku revmatismu.

Z hlediska tělesného zdraví zelený čaj pomáhá při prevenci ledvinových a žlučníkových kamenů, má antibakteriální účinky a podporuje prevenci proti virům. Povzbuzuje zdraví kůže a zubů a má diuretické účinky - podporuje močení a tím detoxikaci těla. Aby toho nebylo málo, podporuje také zelený čaj činnost centrální nervové soustavy.

Příprava zeleného čaje

Jeho příprava je jednoduchá - uvařte vodu a poté ji nechte vychladit na 60-80° C. Nalijte vodu na zelený čaj v poměru 2 g (tedy zarovnaná čajová lžička) na šálek a nechte 2-3 minuty vylouhovat. Množství čaje a doba louhování se může samozřejmě nastavit dle individuální chuti. Zelený čaj nikdy nepřelévejte vroucí vodou, zničili byste tím jeho účinky.

Zdroje: