Všichni dobře víme, že cvičení je dobré pro naše tělo, mysl i duši. V ideálním případě by měl člověk cvičit 30 minut každý den, aby zůstal zdravý a fit. Ale když je k dispozici spousta možností, je normální, že jsme zmatení.

Podle tradičního indického systému medicíny byste si měli vybrat cvičení podle své dóši. Dóši jsou biologické energie, které se nacházejí v celém lidském těle a mysli. Existují tři druhy dóš - váta, pitta a kapha. Provádění cvičení podle vaší dóši pomůže vytvořit rovnováhu mezi vaší myslí a tělem, vysvětluje web India Times.

Všichni v sobě máme kombinaci těchto tří základní energií, které se podílejí na utváření naší psychosomatické charakteristiky. Ale jedna dóša vždy převládá, a pokud zjistíte, která to, podle typů popsaných níže můžete najít i druh sportu, jenž pro vás bude ten pravý.

Zdroj: Youtube

Pro váta typ je vhodná jóga

Tento typ je většinou drobný (může být i vysoký), ale tělo je štíhlé. Má lehké kosti, obtížně přibírá na váze a nemá moc svalů. Kůže je suchá, stejně jako vlasy. Co se týká chuti k jídlu, tak bývá proměnlivá a je náchylný k zácpě. Váta typ bývá často nervózní, hůře spí, je hyperaktivní a vadí mu chlad.

Lidé s tímto typem těla jsou přirozeně energičtí a rádi cvičí. Mají rádi rychlá cvičení, jako je tanec, kardio, běh. Lidé patřící do této kategorie by však měli zpomalit a vyrovnat svou energii. Lidé s dominantní Vátou by se měli zaměřit spíše na svou formu než na rychlost a budování svalů, i když je to pro ně obtížné.

Vhodné aktivity: jóga a tai-či pro zklidnění, cvičení s odporovými gumami pro posílení celkové konstituce. Není nutné se vzdát kardia, ale občas ho proložte procházkou a běh by měl být spíše lehký. Vhodná je i cyklistika nebo kondiční gymnastika. Je-li konstituce s převahou Váty v rovnováze, má sklon projevovat tvořivost, bdělou pozornost a lehkost a vyzařuje inspirativní dynamickou energii.

Pitta typ potřebuje zchladit

Lidé, u kterých převládá pitta dóša jsou průměrné postavy a mají dlouho výdrž. Svaly jsou středně vyvinuté a zažívání je dobré a rychlé. Tito lidé nemají rádi horko a spí přiměřeně. Jsou ambiciozní, dobře se rozhodují, ale také bývají hádaví.

Obecně je tento typ od přírody sportovně založený a dává přednost cvičení, které posouvá hranice je těla. Oblíbené jsou pro něj boot-campy, box, crossfit a posilovací cvičení. Aby však vyvážili svou energii, měli by lidé patřící do této kategorie provádět nesoutěžní a relaxační cvičení, kvůli své horkokrevné povaze.

Vhodné aktivity: K nejlepším cvičením pro vás patří jin jóga, pilates a chůze. Vhodné je plavání, které zchladí horkost a stejně tak zimní sporty, jako je lyžování. Provádějte cvičení ve středním tempu a střední intenzitě. Je-li konstituce s převahou pitty v rovnováze, má sklon projevovat se jako zářivá soucitná osobnost se zdravým zažíváním, ostrým intelektem a vyváženými emocemi.

Kapha typ zvládne intenzitu

Tento typ je mohutný s dobře vyvinutými svaly a hrudníkem. Tráví pomalu a má sklony k nadváze. Rád spí a obtížně se probouzí. Jeho povaha je stálá a pevná a je dobrým společníkem. Nálada bývá neměnná, je emoční stabilní se silnou vůlí.

Je poměrně obtížné motivovat lidi patřící do této sekce. Měli by se snažit o rychlá cvičení, aby zůstali zdraví a fit. Lidé s dominantní dóšou kapha mají ze všech dóš největší vytrvalost a mohou provádět jakékoli cvičení po delší dobu. Pozor na sklouzávání do monotónnosti, kaphy k tomu mají sklony. Různorodé aktivity vám přinesou do života více energie.

Vhodné aktivtity: Pro kaphy je vhodné jakékoliv kardio cvičení, a to i ve vysoké intenzitě. Nejlepší volbou jsou skupinové aktivity, protože je udržují motivované. Nejlepší volbou je běh, tabata, HIIT, plyometrie, veslování nebo zumba. Je-li konstituce s převahou kaphy v rovnováze, vykazuje zdravou imunitu, vitalitu, trpělivost a toleranci, laskavost a lásku.

Zdroj: Ajurvédský žurnál (jaro-léto 2023),Ajurvedskecesty, India Times