Asi každý se už setkal s termínem ateroskleróza. Lidově je známější pod pojmem „ucpávání cév“. Podle vědeckého magazínu Věda a výzkum Akademie věd ČR si cévy můžeme představit jako potrubí rozvádějící krev po těle. Chrání je cévní výstelka složená z buněk endotelu. Endotelové buňky vystýlají všechny cévy v těle. Zdravé endotelové buňky zabraňují, aby se uvnitř cév srážela krev. Při ateroskleróze ale dochází k poškození funkce endotelu. Výstelku si přitom velká část lidí ničí dobrovolně – kouřením, přemírou tuku v těle a neléčeným vysokým tlakem. Když se nebudete přejídat a zařadíte do jídelníčku následující potraviny, vaše cévy i srdce to ocení.

Zelená je dobrá

Našim cévám a srdci prospívá zelenina zelené barvy, především ta listová. Jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svůj kardiovaskulární systém udělat, je dávat si k hlavnímu jídlu jako přílohu hlávkový salát. Obsahuje vitamín K, který podporuje správné srážení krve. Pozitivní účinky listové zeleniny potvrzuje studie z roku 2014, která zkoumala přes 29 000 italských žen a prokázala souvislost mezi její vyšší konzumací a nižším výskytem srdečních chorob. Studie prokázala i pozitivní účinek olivového oleje, proto si svůj salát vždy zakápněte kvalitním panenským olivovým olejem. Navíc se díky němu vitamíny ze zeleniny v těle dobře rozpustí.

Ryby na talíři každý den

V odborné studii s názvem Prevence kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních chorob vědců Univerzity Karlovy se uvádí, že nejnižší výskyt ischemické choroby srdeční je v Japonsku a ve středozemních evropských zemích. To jsou zároveň země s nejvyšší konzumací čerstvých ryb. Češi jsou oproti těmto přímořským státům v konzumaci ryb žalostně pozadu. Pro zdravé srdce jsou přitom zdravé tuky v podobě esenciálních omega-3 a omega-6 mastných kyselin EPA a DHA naprosto nezbytné. Jejich největším zdrojem jsou právě tučné mořské i sladkovodní ryby jako je losos, makrela, tuňák, sardinky. Denně bychom měli konzumovat alespoň 250 mg EPA a DHA. Jestli ryby nepatří mezi vaše oblíbená jídla, můžete zdravé tuky doplnit i díky avokádu, olivovému oleji, lněným semínkům a ořechům.

Kakao jako silný antioxidant

Kakaový prášek obsahuje super zdravé látky jako flavonoidy – látky se silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky, které jsou dávány do souvislosti například se schopností snižovat krevní tlak. Kontrolní studie probíhající v Itálii z roku 2009 zkoumala spojitost mezi konzumací kakaa a vysokoprocentní hořké čokolády a ochranou srdce a cév. Výsledek? U tří porcí denně bylo prokazatelné snížení rizika infarktu myokardu až o 77 %. Studie dále ukázala, že konzumace kakaa byla spojena se snížením krevního tlaku a celkovou kardiovaskulární mortalitou, a to právě díky flavonoidům.

Bylinky a koření místo soli

Jako s většinou jiných nemocí si i v případě onemocnění srdce a cév umí poradit některé bylinky a koření, které umějí ochránit orgány před řadou negativních vlivů, udržovat normální krevní tlak a pomoct s prevencí infarktu a aterosklerózou. Patří sem zejména česnek, kurkuma, hřebíček a pupečník asijský. Bylinky, ať už v sušené nebo čerstvé podobě, bychom měli používat při dochucování jídla místo soli. Ta obsahuje velké množství sodíku, který by měl být podle webu kardiochirurgie.cz pro všechny kardiaky tabu. Nadbytek sodíku v organismu se totiž spolu s dalšími faktory podílí na zvyšování krevního tlaku, což představuje riziko například pro cévní mozkovou příhodu nebo srdeční onemocnění. Dalším dobrým způsobem, jak chuť jídla zvýraznit, je použít místo soli pár kapek citronové šťávy nebo posekané chilli papričky.

Vínem proti ucpávání cév

Tmavé bobule hroznového vína obsahují resveratrol, což je silný přírodní antioxidant, který brání shlukování krevních destiček. Pomáhá také snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, který stojí za ucpáváním cév. Tato látka se ve velkém množství vyskytuje i v červeném víně, kdy jeden litr obsahuje zhruba 0,2 až 5,8 mg této látky v závislosti na odrůdě. U bílého a růžového vína je výskyt resveratrolu zhruba stonásobně nižší. Někteří kardiologové tak doporučují jednu až dvě deci červeného vína denně jako prevenci vzniku kardiovaskulárních chorob. Že může malé množství červeného vína skutečně ochránit naše srdce a cévy dokazuje i tato studie. Kromě vína najdete resveratrol také v borůvkách, brusinkách, švestkách, arašídech nebo černém rybízu.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22254184/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21177799/

https://www.avcr.cz/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru/Acko/2022/A3_2022-web.pdf

https://oid.fnplzen.cz/sites/users/oid/Prevence%20kardiovaskul%C3%A1rn%C3%ADch%20a%20cerebrovaskul%C3%A1rn%C3%ADch%20chorob.pdf