Možná jste to ani netušili, ale na jazyku (latinsky lingua) se promítají všechny orgány. Tak například špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, jeho strany játrům a žlučníku a kořen ledvinám. Z jeho barvy, tvaru, z barvy povlaku, pupínků nebo hrbolků na jeho povrchu se dá vyčíst, jakými zdravotními obtížemi trpíte. A diagnózu si můžete provést sami. Třeba ráno před čištěním zubů. Stačí před zrcadlem pořádně vypláznout jazyk! Čeho si všímat? A jak poznat, kdy vypadá zdravě?

Zdraví podle jazyka

Zkuste si sami podle barvy jazyka zjistit, jak na tom jste. Přinášíme vám návod.

Světle růžový jazyk

Pokud je váš jazyk světle růžový, nemá žádné bílé mapy ani jinak zbarvený povlak, gratulujeme. Váš jazyk váš totiž dává najevo, že jste ukázkově zdraví. Jen tak dál! Lehce bílý povlak na jazyku je v pořádku.

Žlutý povlak na jazyku

Žlutý povlak na jazyku značí problémy s trávením a žaludkem. Zkuste trochu odlehčený jídelníček, přidejte dostatek vlákniny, aby se vám lépe trávilo a vyhněte se smaženým a vysoko kalorickým pokrmům.

Bílý/ šedý povlak na jazyku

Pokud máte na jazyku našedlý nebo hutný bílý povlak, značí to přítomnost velkého množství kvasinek. Bílý povlak na jazyku nejčastěji signalizuje kvasinkovou infekci úst a je usídlena v kolébce našeho imunitního systému – v tenkém střevě. Bílý povlak je jednoduše řečeno obraz toxinů ve střevech, čím víc bílo, tím jsou v horším stavu. Pokud plánujete léčbu, začněte přísnou dietou – je třeba nepít alkohol, nejíst žádné cukry (ani ty z ovoce), vyhnou se pečivu, rýži, ale i sýrům a uzeninám.

Fialový povlak na jazyku

Fialová značí problémy se srdcem a nebo plícemi. Bývá to velice výjimečné zbarvení jazyka a je typičtější pro alkoholiky, vegetariány a starší osoby, kteří mají jednostrannou stavu a nedbají na její vyváženost. Pokud máte fialový povlak na jazyku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a začít více dbát a řešit svůj zdravotní stav.


Modrý povlak na jazyku

Pokud máte jazyk namodralý nebo dokonce modrý, pravděpodobně se jedná o nějaký problém s vašimi ledvinami, může se jednat i onemocnění močových cest. Rovněž může značit chybějící množství vitaminu C. Pokud je váš jazyk tmavě modrý, jedná se o otravu.

Černý povlak na jazyku

Pokud máte černý povlak na jazyku, měli byste zpozornět. Není to příliš časté, ovšem značí to následující věci: nedostatek vitaminu B3 a niacinu. Doplňte ho a snažte se udržovat příjem vitaminů v rovnováze.

Hnědý povlak na jazyku

Tady vám dává tělo jasný signál, že se jedná o onemocnění nebo poruchy střev.

Co napoví rýhy, vřídky a fleky?

Tmavé fleky mají na svědomí bakterie. Jejich množení zamezí pravidelné používání škrabky na jazyk. Žlutošedý vřídek nebo bezbolestný hrbolek může signalizovat zhoubné bujení. Pokud za pár dní nezmizí, jděte k lékaři. Hluboké rýhy mohou znamenat problémy s trávením. Pokud máte jazyk propletený silnými žilami, nechte si prohlédnout srdce, radí web Dotyk.

Pozor! Na povrchu jazyka se v jeho zadní části objevují tzv. papily - poměrně nevzhledné hrbolky, které by si člověk snadno mohl poplést s pupínky či vřídky. Papily by vás ale děsit neměly. Jejich funkcí je rozpoznávání chuti, a proto je jejich přítomnost na jazyku vysloveně žádoucí. Také si uvědomte, že nejlepší prevencí před zdravotními problémy jsou pravidelné návštěvy lékaře.

Proč čistit jazyk a jak na to

Čištění zubů je samozřejmě důležitá věc a prevence nejen zubního kazu. K čištění jazyka je však zubní kartáček nevhodný. Kartáčování jazyku totiž toxiny pouze znovu rozptýlí po ústní dutině. Ke správnému odstranění těchto látek nám dobře poslouží škrabka na jazyk, které se vyrábí z různých materiálů. Web Ajurveda poukazuje na řadu zdravotní benefitů, které čištění jazyka přináší. Což potvrzuje i studie.

Pozitivní účinky čištění jazyka:

  • Detoxikace
  • Odstranění zápachu z úst
  • Zlepšení chuti a zažívání
  • Odstranění hlenů a usazenin
  • Uvolnění potlačovaných emocí
  • Pomáhá při letargii

Při čištění jazyka škrabkou nejen odstraňujeme povlak, ale také jazyk masírujeme. Na jazyku se nachází celá škála reflexních bodů jako třeba na dlaních a chodidlech. Jazyk nám svým vzhledem dokáže prozradit mnohé o našem zdraví. Například čára uprostřed poukazuje na imunitní problémy. Zářezy po okrajích značí, že naše tělo správně nezpracovává živiny. Akutní onemocnění se projevují na jeho celkovém vzhledu, chronická onemocnění ohraničenými změnami. V potaz je třeba brát povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost i rýhy. Věnujme tedy jazyku pozornost i péči, kterou si zaslouží.

Zdroj: Studie, Ajurveda, Dotyk, Expresfm