Příčinou bolesti Achillovy šlachy je hlavně dlouhodobé chronické přetěžování nebo dráždění úponu lýtkového svalu. „Za bolest ale mohou rovněž výrůstky na patě, které vznikají nošením obuvi s příliš pevným, tvrdým okrajem, jenž šlachu dráždí. Jedná se hlavně o společenskou obuv na vysokých podpatcích, která podporuje tvorbu Haglundovy exostózy neboli patních výrůstků. Dlouhodobé nošení obuvi na podpatku také vede ke zkrácení lýtkových svalů. U pánů je nevhodnou obuví hlavně pevná a úzká kancelářská kožená obuv. Problém je často ale i u sportovní obuvi, kdy je bota v oblasti paty více zavřená, těsná a pak způsobuje puchýře a dráždí okolí šlachy,“ říká fyzioterapeutka Eliška Lechnerová z pohybového studia Pohni s lety. Podle ní je vhodné nosit boty s měkkým polstrováním. Obuv si už v prodejně vždy vyzkoušejte a ujistěte se, že vás nikde netlačí. Například pánské kancelářské boty se dají sehnat už s všitým polštářkem.

Zdroj: Youtube

Běháte? Protahujte svaly a doplňte kolagen

Jestliže běháte, je potřeba o své nohy správně pečovat, pozornost zaměřte především na lýtkové svaly. „Osobně nejsem zastáncem pasivního protahování, doporučuji spíše dynamičtější procvičování a uvolňování svalů, buď za chůze, kdy se snažím udržet delší odrazovou fázi, nebo seskoky z nízkého stupínku, kdy trénuju flexibilitu achilovky. Účinné je také jemné poskakování nebo protahování pat výponem,“ radí fyzioterapeutka. Namoženým lýtkům můžete ulevit masáží, střídáním teplé a studené vody a svaly můžete podpořit kolagenovým nápojem nebo světelnou terapií, která rovněž podporuje tvorbu kolagenu. Ten je pro naše tělo důležitý, protože produkuje vazivo podporující pružnost, pevnost a správné zvlhčení pokožky, svalů, kostí i šlach. Tělo si kolagen dokáže vyrobit samo, pokud přijímá dostatek všech živin z potravy, problém ale nastává s přibývajícím věkem, kdy se jeho přirozená produkce snižuje.

K přetěžování lýtkových svalů dochází nejen při běhu, ale při všech dynamických sportech s rychlou změnou pohybu, jako je tenis, squash, florbal, basketbal, volejbal. Achilovka se při nich rychle dostává pod velký tlak, a když jsou svaly zkrácené, ztrácejí potřebnou elasticitu.

Hýbejte se a noste ortopedické vložky

„Zkrácené svaly ale také mohou být z důvodu nečinnosti, pokud máme málo pohybu, nebo když nesprávně zatěžujeme nohy při chůzi či trpíme nadváhou a obezitou. Celá váha vyvíjí tlak na chodidla a ta při nadměrné zátěži trpí,“ říká Eliška Lechnerová. Dalším problémem jsou prý takzvané vbočené kotníky, kdy pata není centrovaná a tah na achilovku je o to větší. Noha není dostatečně aktivní, pata padá jakoby dovnitř. Tyto potíže můžete zmírnit například nošením ortopedické vložky do bot.

Jak můžeme předejít nepříjemným zánětům?

Podle odbornice na pohyb je důležité předcházet možnosti poškození struktury Achillovy šlachy, ve které by mohly vznikat mikrotrhlinky a tím by se stala křehčí. Pak hrozí, že by se při nepřiměřeném zatížení a rychlé změně pohybu mohla i přetrhnout! Tomu ale většinou prý předchází bolest achilovky, ve které pravděpodobně vznikl zánět. Při trvajících bolestech je dobré nechat si stav Achillovy šlachy zkontrolovat na ultrazvuku nebo magnetické rezonanci.

A co dělat, když už zánět propukne? Nezbytný je především klid a další podpůrná terapie, včetně vypodložení paty, aby se snížil tah na achilovku. Chůzi a běh je lepší nahradit jízdou na kole. „Dobré je patu prokrvovat a vyživovat, k čemuž slouží třeba terapie světlem nebo masáž – ta ale není v případě akutního stavu možná, je třeba vyčkat, až poleví otok. Používám také ledování a chlazení, čímž se otok stáhne. A pozor na prášky proti bolesti – bolest je do určité míry ochranou toho, co si můžeme dovolit, dává nám signál, abychom nohu nezatěžovali. Lepší je proto lokální terapie pomocí protizánětlivých mastí či léků,“ radí Eliška Lechnerová ze studia Pohni s lety.

Pozor na nesprávnou chůzi

Za bolestivý zánět ve šlaše může i nesprávná chůze, při níž tvrdě našlapujeme na patu. „Na patě se potkávají dva úpony, které mezi sebou přenášejí rezonance. Dlouhé šlachy v noze vedou až na prsty, a souvisejí tak přímo s lýtkem. Když noha nepracuje správně, lýtkové svaly pak musejí konat o to víc a jsou přetěžovány. Nášlap by měl být tedy měkký, na střed paty. U chůze nespěcháme se zvedáním paty, a než abychom natáhli krok dopředu, je lepší prodloužit fázi odrazu,“ radí expertka.

Nepleťte si patu se šlachou

Kde se vlastně vzalo označení Achillova pata? Jde o ustálené slovní spojení, kterým je přeneseně míněno zranitelné místo, slabina či zásadní nedostatek. Pojem se odvozuje od řeckého hrdiny Achillea, bojovníka v trójské válce. Jeho matka, bohyně Thetis, jej po narození ponořila do řeky Styx a učinila ho tak nezranitelným, takže ho žádný smrtelník nemohl zabít. Pata, za kterou ho držela, byla jediným Achillovým zranitelným místem. Právě Achillovu patu zasáhl šípem trojský princ Paris a Achilles zemřel.

Zdroje:

https://cojeto.superia.cz/ruzne/achillova_pata.php

https://www.pohnislety.cz/