Můj bývalý kolega mi kdysi položil zajímavou otázku. Bylo to v devět hodin a já si zrovna ve firemní kuchyňce vařila své druhé ranní kafe. „A tobě to přijde normální?“ zeptal se mě. Nechápavě jsem na něj zírala. Co je jako špatného na tom, že se jdu před náročným osmihodinovým maratonem nakopnout? A navíc mi káva tak voní a chutná! „Zamysli se, proboha. Nejsi ještě ani tři hodiny vzhůru a už do sebe klopíš druhý kafe. Neměla bys být po spánku, kdy tělo celou noc odpočívá a nabírá síly, spíš svěží a nakopnutá energií sama od sebe? Proč k tomu potřebuješ kofein?“

Jeho slova mě tehdy zaskočila a já si začala o účincích kávy poprvé v životě něco zjišťovat. To, co říkal, mi totiž dávalo smysl. Vyrostla jsem přitom v rodině kávových závisláků. Pamatuji si, že sotva jsme jako děti vyrazili s rodiči někam na výlet, museli jsme už po pár minutách jízdy hledat nejbližší bistro s kávou. A moje matka si kávu dodnes vychutnává těsně před spaním jako rituál. Pít kafe několikrát za den mi tak přišlo stejně samozřejmé jako dýchat. Svoje kávové návyky jsem upravila až na prahu třicítky, poté, co jsem si o účincích kofeinu začala něco zjišťovat. Od té doby si dávám pozor na to, kolik hrnků s kapučínem si během dne objednám. A už kávu nepiju jen tak, jako třeba součást klábosení s přáteli nebo jako tečku za obědem. Dám si ji jen v případě, že jsem opravdu unavená a nemůžu si jít lehnout. Jestli vás tohle téma zajímá, pak čtěte dál!

Souvislost s rakovinou

Káva. Nápoj, který je předmětem debat a zkoumání už pěkně dlouhou dobu. V roce 1991 byla káva zařazena na seznam možných karcinogenů Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny, která spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci. V roce 2016 pak byla „zproštěna viny“, protože studie opřená o tisícovku výzkumů nepotvrdila, že by káva mohla za rozvoj rakoviny. Naopak, u těch, kteří pijí kávu pravidelně, bylo dokonce prokázáno snížení rizika některých druhů rakoviny (pokud dotyční nekouřili). Další hromadící se výzkumy naznačují, že při střídmé konzumaci lze kávu považovat za zdravý nápoj. Jenže v roce 2018 zase stát Kalifornie nastavil legislativu, že káva musí nést varovný štítek s informací o tom, že může způsobovat rakovinu, a to kvůli některým chemickým složkám, jako například akrylamid. Vědeckých studií, které potvrzují, nebo naopak vyvracejí pozitivní účinky kávy, vznikla celá řada a názory odborníků na prospěšnost kávy se mnohdy liší. A teď si vyberte, čemu máte věřit!


Pravda je, že káva obsahuje více než tisíc chemikálií. Šálek kávy, který si objednáte v kavárně, se pravděpodobně liší od kávy, kterou si uvaříte doma. To, co odlišuje každý šálek, je typ použitého kávového zrna, způsob jeho pražení, množství mletí a způsob přípravy. Lidská reakce na kávu nebo kofein se také může u jednotlivců podstatně lišit. Nízké až střední dávky kofeinu (50–300 mg) mohou způsobit zvýšenou bdělost, energii a schopnost koncentrace, zatímco vyšší dávky mohou mít negativní účinky na zdraví, jako je úzkost, neklid, nespavost a zvýšená srdeční frekvence. Je tedy potřeba určit správné množství vypité kávy za den, aby byla prospěšná pro naše zdraví?

Jak se kofein vstřebává?

Chemický název pro hořký bílý prášek známý jako čistý kofein je trimetylxantin a působí jako psychoaktivní stimulační droga. Kofein se vstřebává přibližně do 45 minut po požití a působí na nás zhruba za 15 minut až 2 hodiny. Kofein obsažený v nápojích, jako je káva, čaj a cola, se rychle vstřebává ve střevech a rozpouští se jak v tělesné vodě, tak v molekulách tuku. Je schopen přejít do mozku. Jídlo nebo složky potravy, jako je vláknina, ve střevě mohou zpomalit, jak rychle kofein zafunguje. Pití ranní kávy na lačný žaludek vám proto může dodat rychlejší energii, než kdybyste ji pili po snídani. Kofein se odbourává především v játrech. V krvi přitom zůstává v časovém rozmezí od 1,5 do 9,5 hodin v závislosti na různých faktorech.


V roce 2019 byla zveřejněna studie, podle které je kritickou hranicí pět šálků kávy denně. Pijete-li více, začnou negativní účinky převažovat nad pozitivními. Lidé často – jako jsem to dělala i já – postupně zvyšují množství kávy, které pijí. Kdykoli jsem v práci pociťovala tlak a stres, šup honem ke kávovaru pro další dávku vzpruhy. Jenže v noci jsem pak nemohla spát. Opakovaně jsem se budila kolem druhé až třetí hodiny ranní a do šesti bloumala po bytě. Na kofein si zkrátka můžete vypěstovat rezistenci a káva vám pak čím dál méně přináší požadované účinky, tedy potlačení únavy a soustředění.

Negativní dopady kávy

Australští vědci zveřejnili výsledky studie, ve které zkoumali vliv pití kávy na lidské zdraví. Zjistili, že dlouhodobá konzumace velkého množství kávy může zvýšit množství základních plazmatických lipidů v krvi a tím negativně ovlivnit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jelikož je kofein diuretikum, může také ve větším množství způsobovat problémy s ledvinami. Podle některých studií přechodně zvyšuje krevní tlak u lidí, kteří nepijí kávu pravidelně.

Kofein také může zvyšovat riziko osteoporózy. Při nadměrném příjmu kofeinu v těhotenství může dojít ke snížení růstu plodu. Kojící ženy, které holdují kávě, mohou vypozorovat podráždění dítěte a nespavost, denní dávka kojících matek by tak neměla přesáhnout 2 až 3 šálky kávy.

Všeho s mírou

Co si z toho tedy vzít? Stejně jako u jiných potravin a nápojů, vždycky záleží na množství. Pokud budete pít pět i víc šálků kávy denně, na vašem těle se to může projevit negativně. V roce 2015 zveřejnila organizace European Food Safety Authority, že denní dávka kofeinu do 400 mg a jednorázová dávka 200 mg nemají na zdraví dospělého zdravého člověka žádný špatný vliv. Je třeba ale počítat i s tím, kolik kofeinu do sebe přijmeme v dalším jídle a pití, například v čokoládě nebo energetických nápojích. A opatrní bychom měli být i v případě, když si ke kávě zpravidla přidáme nějaký ten koláček, sušenku či croissant – kofein totiž zrychluje metabolismus a ve spojení se sladkým tak způsobí rychlejší nárůst glykémie. Právě z toho důvodu můžeme bezprostředně po vypití kávy cítit únavu, hlad nebo nás může honit mlsná.

Zdroje:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/

https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/caffeine

https://www.coffeeandhealth.org/information-campaign/coffee-and-iarc-what-are-the-facts

https://www.unisa.edu.au/Media-Centre/Releases/2019/a-cup-of-joe-and-youre-good-to-go-under-6-a-day-and-youre-a-ok/

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/sest-zneklidnujicich-faktu-o-kofeinu.A140512_134705_zdravi_pet