Bez ohledu na to, kolik zaručeně funkčních diet vám někdo doporučí a o jakých formách cvičení se dozvíte, že jsou stoprocentně účinné, tak jestli máte na své cestě k super postavě uspět, musíte se smířit s faktem, že neexistuje všeobecně platný návod na pevné zdraví a skvělou formu.

Neznamená to, že budete ignorovat veškeré zdroje kvalitních informací. Naopak! Jsou nadmíru důležité. Ale současně potřebujete mít stále v pozoru vlastní rozum a natrénovat dostatečně zralý přístup k věci. Co to obnáší?

Vycházejte z nabízených možností. Stavějte na pevně daných základech

Zkrátka a dobře nečekejte, že když máte širokou pánev a ramena, bude z vás někdy éterická bytost, která kdyby za silného větru rozevřela deštník, najdou ji o tři kraje dál. Sžijte se s tělem, ve kterém jste se narodili. Nechtějte žádné cizí, chtějte to svoje, jen štíhlejší a zdravější.

Přijměte odpovědnost

Za vaši nadváhu a špatnou fyzičku nemůže expřítel ani nedostatek času nebo náročná práce. Určitě už víte, že viník je blíž, než jste si původně mysleli.

Dělejte to pro sebe

Jediný člověk, kterému byste měli něco dokazovat, se na vás dívá v zrcadle. Není tedy divu, že vnitřní motivace vycházející z vás samotných bude vždycky účinnější než ta vnější. Stokrát vám může někdo připomínat, že byste měli víc cvičit a méně jíst, ale dokud to nebudete chtít vy sami, šance na dlouhodobý úspěch jsou minimální.

Raději po dobrém než po zlém

Proč diety dlouhodobě nefungují? Protože z pověstného „cukr a bič“ je dieta tím bičem. Zakazuje, zamítá, omezuje a trestá. Nemůžete se divit, že dříve nebo později přináší diskomfort, lavinu nepříjemných pocitů a následně útěk z vězení, po kterém následuje oslava svobody spojená s návratem ztracených kil. Zkuste to raději po dobrém. Najděte si tu správnou vnitřní motivaci. Pro začátek mnohdy postačí, když si koupíte něco hezkého sportovního na sebe. To se pak na trénink budete hned víc těšit. Stanovte si krátkodobé reálné cíle a po jejich naplnění se odměňte (hezkým tričkem, mixérem na smoothie atd. – ideálně něčím, co je v souladu se zdravým životním stylem).

Minimalizujte pokušení

V lednici a ve spíži byste měli mít ideálně jen potraviny, které souzní s vaším novým stylem života. Když nakupujete ve známém hypermarketu, uličkami plnými pokušení vůbec s vozíkem neprojíždějte.

Neděste se slovem „NIKDY“

Žít zdravě neznamená, že si už NIKDY nedáte čokoládu, NIKDY nestrávíte odpoledne na gauči a NIKDY neobjednáte pizzu. To všechno rozhodně můžete. Jen by to mělo být v rozumném množství a dostatečně vyvážené dodržováním pravidel.

Naučte se k sobě správně mluvit

Způsob, jakým člověk v duchu promlouvá sám k sobě, ovlivňuje náš život překvapivě hodně. I na volbě těch nevyřčených slov opravdu záleží. Samotné „chci zhubnout“ může vyznít dost naprázdno. Co když si ale řeknete: „Udělám něco pro to, abych zhubla.“ V tu ránu si otevíráte nemalé možnosti.

A rada na závěr? Nespěchejte. Tak jako jste se do momentálního stavu nedostali za týden, nemůžete očekávat rychlý zvrat opačným směrem. Buďte k sobě upřímní a na svém životním stylu pracujte poctivě. Nejspíš budete překvapení, s jakou lehkostí vám to půjde, když budete opravdu chtít. Koneckonců nezvládnete jen to, v co sami nevěříte!