Podle kardiologa a obezitologa doktora Ivana Majerčáka by strava měla být pestrá, ideálně připravovaná doma a neměla by se skládat z polotovarů. Pro zdravou výživu je také velmi důležitý dostatečný pitný režim. Zdravá strava může také předcházet chronickým onemocněním nebo dokonce udržovat zdravou hladinu cholesterolu v těle.

Zdroj: Youtube

Tip 1: Hrst ořechů denně

Mnoho lidí, kteří drží dietu, se ořechům vyhýbá kvůli jejich vysokému obsahu kalorií a tuku. Studie ukazují, že konzumace hrsti ořechů denně může zabránit srdečním onemocněním.

V konečném důsledku vám pomohou shodit kila, protože vás zasytí a zabrání vám zbytečně mlsat. Odborník upozorňuje, že nejzdravější volbou ořechů jsou vlašské ořechy.

Je totiž plný zdravých tuků a také tryptofanu, aminokyseliny, kterou tělo potřebuje k tvorbě skvělé chemické látky serotonin (přirozený regulátor nálady). Mandle jsou zase zdrojem mononenasycených tuků a vlákniny. Výhodou ořechů je, že je naše tělo tráví pomalu. To přispívá ke stabilitě nálady a může nám pomoci snášet stres.

Tip 2: Dostatečný příjem tekutin

Dodržování pitného režimu je důležitou součástí fungování organismu. Kromě dostatečného příjmu tekutin v kombinaci obyčejné a minerální vody můžete samozřejmě pít i další nápoje, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu nebo ji alespoň kontrolovat.

Patří sem zelený čaj, který obsahuje katechiny a antioxidanty. Ty pomáhají snižovat "špatný" LDL cholesterol.

Odborníci také doporučují vyměnit mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku za nízkotučné nebo sójové alternativy či rostlinná mléka, která mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Zdraví prospěšná je také kvalitní rajčatová šťáva, která je bohatá na sloučeninu lykopen a vlákninu. Podle kardiologa byste měli v ideálním případě vyloučit nebo alespoň omezit příjem slazených nápojů a dalších výrobků obsahujících kukuřičný sirup (HFCS), který je ve vzorcích často označován jako glukózo-fruktózový sirup.

Vyhněte se také zvýšené konzumaci nápojů slazených sladidly. Měli byste se také vyhýbat kokosovým nápojům nebo mléčným a smetanovým nápojům, které naopak zvyšují hladinu cholesterolu v těle.

Tip 3: Méně živočišných tuků a smažených jídel

Zapomeňte na červené maso, jako je vepřové nebo hovězí, a raději volte tzv. libové maso, ideálně krůtí, kuřecí, jehněčí a ryby. Nezapomínejte, že spousta tuku se skrývá také v uzeninách, másle nebo mléčných výrobcích s vyšším obsahem tuku. Rostlinné oleje cholesterol přirozeně neobsahují. Podle kardiologa bychom se měli vyhýbat smaženým potravinám. Smažením dochází k rozkladu tuků, které pak ucpávají tepny.

Tip 4: Zdravé svačiny

Možná se to zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, ale výzkumy potvrdily, že kvalitní hořká čokoláda a kakao mohou snižovat hladinu LDL cholesterolu, který našemu tělu neprospívá. Tyto sladké potraviny také chrání "špatný" cholesterol v krvi před oxidací, která je častou příčinou srdečních onemocnění. Obyčejná čokoláda má často vysoký obsah přidaného cukru, který negativně ovlivňuje zdraví srdce.

Při výběru čokolády bychom proto měli sáhnout po výrobcích s vysokým obsahem kakaa (75-85 % a více). Kardiolog také doporučuje nahradit konzumaci rafinovaného cukru medem a upozorňuje, že by se lidé neměli nechat zmást tím, že hnědý cukr je zdravější. Ten má stejně špatný glykemický index jako bílý cukr.

Nepříjemnou pravdou je, že k životu nepotřebujeme "čistý bílý ani hnědý cukr".

Tip 5: Bobule jako skvělý antioxidant

Bobule jsou obvykle skvělým zdrojem vlákniny, vitaminu C nebo antioxidantů. Zařazením bobulovitých plodů do jídelníčku můžete zmírnit příznaky mnoha chronických onemocnění.

Například borůvky jsou často označovány za druh superpotraviny. Studie prokázaly, že pomáhají ve všech oblastech, od boje proti rakovině až po snižování hladiny cholesterolu. Všechny bobuloviny obsahují antioxidanty, včetně malin, jahod a ostružin.

Odborník upozorňuje, že denní příjem ovoce a zeleniny je důležitý. A dodává, že lidé mají v chřipkovém období tendenci doplňovat více vitaminu C v tabletách, ale i ten v těle funguje mnohem lépe, pokud denně sníte porci ovoce nebo zeleniny.

Pokud vás odrazuje vysoká cena čerstvého ovoce, využijte jeho mraženou verzi. Tu můžete ideálně zkombinovat se špenátem, který je skvělým zdrojem železa, a vytvořit si tak super zdravé smoothie.

Zdroj: Zdravie, Studie, Výzkum, Studie