Med

Obsahuje spoustu minerálů a enzymů, posiluje imunitu, má silné antibiotické a protizánětlivé účinky. Působí jako antioxidant. Proto ho lidoví léčitelé doporučují proti zánětům horních dýchacích cest, na odhlenění a proti kašli. Dávejte si ale pozor na kvalitu. Sežeňte si poctivý med od včel, které nejsou dokrmovány cukrem, a zacházejte s ním jako s pokladem. Med se hodí do zázvorového nebo mátového čaje, nepečených dezertů (zahřívání medu nesvědčí), do krémů a polev, do tvarohu nebo třeba na palačinky.

Datlový sirup

Má jemnou kořeněnou chuť, takže se hodí do ranních kaší nebo jako sladidlo do perníku. Jeho chuť ladí i s nejrůznějšími nepečenými (raw) dezerty z ořechů, semínek a sušeného ovoce.

Sušené ovoce

Rozinky, datle nebo fíky zalijte vodou tak, aby byly sotva ponořené. Nechte je změknout (3–4 hodiny) ve vodě a poté rozmixujte. Vznikne velice sladká kaše, kterou můžete použít jako sladidlo do těst či nákypů. Sušené ovoce nasekané na kousky zase osladí vaši ranní kaši – hodí se fíky, rozinky, datle, sušené švestky, ananas... Vyhněte se však sušeným plodům s křiklavými barvami, ovoci proslazovanému cukrem a ošetřenému oxidem siřičitým. Nejjistější je sáhnout po biokvalitě.

Javorový sirup

Vyrábí se z mízy javoru, ze které se odpaří voda. Má tekutou konzistenci, vyhněte se proto náhražkám, které jsou zahušťovány cukrem nebo glukózovým sirupem a hustotou se podobají medu. Sirupy bývají označeny písmeny A až C. Čím je chuť intenzivnější, tím vyšší je označení. Dobře sladí, takže ho nemusíte používat tolik. Chutnat vám bude v bílém jogurtu s ořechy, na lívancích a palačinkách nebo v ranních kaších.

Ovocný koncentrát

Koncentrovaná jablečná šťáva lepivé sirupovité konzistence se hodí ke slazení všeho tekutého. Přidejte ji do ho ovoce, kaší nebo marmelád. Použít ji můžete i na pečení, jen nezapomeňte ubrat poměrné množství tekuté složky. Když ho smícháte s vodou, získáte nápoj podobný jablečnému moštu, který skvěle chutná i svařený.

Zdroj:

  • magazín Kondice 2/2019
  • magazín Gurmet
  • www.dejzmenu.cz