Ten, kdo bydlí v chaloupce v lesích na Šumavě, v životě nevzal do úst cigaretu a nepracoval v zaprášeném provozu, si může zhluboka oddechnout ze svých, s velkou pravděpodobností zdravých plic. Zbytek lidí už tuto jistotu nemá. Podle pneumologů je většina území České republiky více či méně znečištěná, což má logicky negativní dopad na naše dýchací ústrojí.

Zdroj: Youtube

Plíce i průdušky v ohrožení

„Škodlivé okolní prostředí, a zejména přítomnost malého polétavého prachu ve vdechovaném vzduchu má negativní vliv nejen na plíce, ale také na mozek a srdce,“ říká doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti. Podle něj mají lidé, kteří bydlí nebo se pohybují do 50 metrů od rušných dopravních křižovatek, vyšší riziko vzniku mnoha plicních chorob. Stejný metr platí například i pro sportovce, kteří běhají podél hlavních silnic.

Elektronické cigarety nejsou šetrnější

Černého Petra si navíc dobrovolně vytahují ti, kdo ještě kouří nebo užívají jiné nikotinové výrobky jako třeba elektronické cigarety. „U jednoho z pěti kuřáků se postupem času vyvine chronická obstrukční nemoc plic, kouření z více než 70 % způsobuje rakovinu plic. Kuřáci často přecházejí na náhrady klasických cigaret s představou, že jsou šetrnější, ale opak je pravdou. Hladina nikotinu není v těchto produktech nijak regulována, a lidé tak do sebe dostávají vysoké koncentrace jedu,“ vysvětluje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně ČPFS.

Jak na zdravé plíce?

V pozimních měsících navíc dostávají naše plíce a průdušky pořádně zabrat. Venku je studený vítr, často prší, spoustu času trávíme i v přetopených dopravních prostředcích nebo místnostech, kde je suchý vzduch. Takové skoky teplot jsou pro naše dýchací ústrojí pohromou a jsme proto i více náchylní k sezonním respiračním nemocem. Naše babičky moc dobře věděly, jak plíce i průdušky během sychravého podzimu a zimy od virů a bakterií ochránit. Takzvaný „čistič plic“ si připravovaly hned v počáteční fázi zánětu. Co do něj přidávaly? Základem je litr horké převařené vody, do které se přidá kousek oloupaného a nastrouhaného kořene zázvoru. Ten je známý pro své antibakteriální, protizánětlivé a prohřívací účinky.

Dále se přidávají dvě lžičky mleté kurkumy a 400 gramů pokrájené cibule. Kurkuma je přezdívaná indické zlato a ceněná je hlavně pro vysoký obsah kurkuminu – látky, která je podle některých zdrojů až pětkrát silnější než vitamin E. Napomáhá snižovat množství volných radikálů v těle, čímž předchází poškození orgánů a vzniku zánětlivých procesů, jak potvrzují výzkumy.

Cibule je lék na všechno

Stará dobrá cibule, kterou máme všichni doma a stojí pár korun, je přírodním antibiotikem, které ničí bakterie, a tak se v lidovém léčitelství odjakživa používalo hlavně při kašli (usnadňuje vykašlávání hlenu), ale i běžném nachlazení. Cibule navíc dokáže dezinfikovat plíce. Proto v nápoji zvaném „čistič plic“ nesmí chybět. Poté, co do vody vložíte všechny tři ingredience, pořádně je promícháte, a vaříte zhruba 10 minut. Na závěr osladíte medem – což je další přírodní lék, který má nenahraditelné místo v tradičním léčitelství, a to hlavně při nemocech horních cest dýchacích, jako je kašel, zánět průdušek, bolesti v krku. Hotový sirup přelijte do sklenice a uchovávejte v lednici, vydrží vám tam asi dva týdny. Užívejte ho po jedné kávové lžičce ráno, v poledne a večer. Můžete si s ním sladit i vlastní bylinkový čaj. Na plíce a průdušky je nejlepší anýz, tymián, šalvěj nebo plicník lékařský.

Chcete vědět, jak jsou na tom vaše plíce? Nechte si je zdarma vyšetřit pomocí spirometrického měření. Kdy a kde?

22. 11.: OC Letňany, Praha, od 12.00 do 18.00 hodin

23. 11.: FN Olomouc, od 8.00 do 14.00 hodin (Klinika plicních nemocí a TBC, 3. patro budovy H2, spirometrická laboratoř)

23. 11.: FN Brno, od 10.00 do 14.00 hodin (Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E)

Zdroje: