Mýty o mrkvi

Jedním z nejčastějších mýtů, které kolem mrkve kolují, je její až zázračný vliv na kvalitu zraku. Mnoho lidí si myslí, že pokud budou jíst hodně mrkve, budou mít dobrý zrak a nebudou muset nosit brýle, případně že se jim sníží počet dioptrií. Jenže mrkev nemá zázračné vlastnosti. Pravda je taková, že konzumace jakéhokoliv množství mrkve nemá žádnou souvislost s dioptrickými vadami.

Zdroj: Youtube

Mrkev je sice pro zrak opravdu prospěšná, ale ne o moc víc než řada jiných potravin. Obsahuje velké množství betakarotenu. Z něj v lidském těle vzniká chemickou proměnou výsledný produkt vitamín A, který se spolu s dalšími látkami podílí na výživě sítnice a ochraně povrchu oka. Tím přispívá ke kvalitnějšímu vnímání zrakových vjemů, díky čemuž oko dokáže rozlišovat mezi světlem a tmou. Vitamín A se však nachází i v mnoha jiných potravinách – jak rostlinných, tak živočišných. Obsahují ho například mléčné výrobky, vaječný žloutek, špenát, zelí, rybí tuk nebo játra.

Pokud už chce člověk podpořit zrak konzumací určitých potravin, měl by sáhnout i po jiných. Přestože dioptrické vady oka, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost, nebo astigmatismus, stejně jako třeba zelený zákal stravou ovlivnit nelze, správný jídelníček může přesto i těmto lidem zlepšit zrak.

Mrkev je bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici, ale dioptrické vady oka, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost, nebo astigmatismus, stejně jako třeba zelený zákal stravou ovlivnit nelze, správný jídelníček může přesto i těmto lidem zlepšit zrak. Bohužel to však nefunguje tak, že když schroupete každý večer jednu nebo dvě mrkve, udržíte si ostrý zrak až do stáří. „O zrak se musíme starat ve spolupráci s očním lékařem a na pravidelné preventivní prohlídky chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce častěji,“ doporučuje oční lékařka Lucie Valešová.

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro zdraví očí?

Výzkum naznačuje, že některé vitamíny a minerály ve stravě nebo formou doplňků mohou zraku prospět. Byť jak jsme uvedli výše, oční vady nevyléčí.

Vitamín A
Vitamin A je nezbytný pro dobré vidění. Obsahuje složku, která umožňuje vidět v šeru. Najdeme ho například v mrkvi nebo ve sladkých bramborách.

Lidé mohou do své stravy přidat vitamín A tím, že jí následující potraviny:

Vitamin E
Vitamín E má zvláště silné antioxidační vlastnosti. Volné radikály mohou někdy poškodit proteiny v oku. Toto poškození může mít za následek rozvoj očních onemocnění. Je tedy vhodný jako prevence. Vitamín E obsahuje například sója nebo kukuřice.

Vitamin C
Vitamin C hraje důležitou roli v samotném oku a chrání ho před poškozením kvůli UV záření. Koncentrace vitamínu C v očích se snižuje s věkem, proto bychom ho měli více přijímat ve stravě nebo v doplňcích. Najdete ho v ovoci, zejména v citrusech.

Zinek
Zinek je minerál, který pomáhá udržovat zdraví sítnice, buněčných membrán a proteinové struktury oka. Je například v mléce nebo obilovinách (například vločky).

Omega-3 mastné kyseliny
Sítnice oka obsahuje vysokou koncentraci omega-3 mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny pomáhají chránit sítnici před poškozením a degenerací. Studie malých zvířat zjistily, že suplementace omega-3 může zpomalit degradaci sítnice související s věkem. K úplnému posouzení spojení jsou však nutné další studie člověka.

Zdroj: Výzkum, Novinky, Gemini