1. Co je dobré pro mě, je dobré pro mého miláčka

Řeč tu je nejčastěji o jídle, kdy lidé v dobré víře zvířeti dopřejí něco od stolu. Nejen že jim pak chlupáč tloustne, ale někdy může jít i o život. Pro psy může být toxická třeba čokoláda, cibule, česnek nebo rozinky. „Nejde tu o to, že by psa ohrozilo na životě, když vám v nestřežené chvíli sezobne někde kuličku vína, ale při dlouhodobém podávání čekejte problémy,“ varuje majitele veterinář Leoš Železný v podcastu časopisu Kondice. Psům ani kočkám neprospívají ani uzeniny.

2. Kašle, tak co máme doma v lékárně?

Některé léky jsou skutečně společné pro humánní i veterinární medicínu, ale pokud zvažujete podání nějakého léku, poraďte se raději s veterinářem. Pro psy i kočky může být fatální třeba podání běžného acylpirinu nebo aspirinu. Dejte si pozor i na konstatování horečky, protože chlupáči mají jiné hodnoty než my lidé. Nemusíte rovnou spěchat do ordinace, ale telefon raději zvedněte. Stojí za to se svého lékaře i zeptat, co mít doma v lékárničce přímo pro svého mazlíčka. „Mohou to být třeba spreje na drobné ranky, oční kapky, kapky do uší, které je občas také potřeba vyčistit,“ uvádí příklady Leoš Železný.

3. Kočka pije mléko, pes žere syrové maso a kosti

Velmi oblíbené omyly, které můžou mít fatální důsledky. Kočce neprospívá laktóza v kravském mléku a způsobuje jí průjem. „Existují speciální náhrady pro osiřelá koťata, ale dospělá kočka mléko nepotřebuje,“ vyvrací oblíbené klišé veterinář. Psi bývají zase přirovnáváni k vlkům a někteří chovatelé prosazují krmení pouze syrovým masem. „Pes není vlk, žije s člověkem 15 až 20 tisíc let. Člověk ho krmil zbytky své potravy, aby mu pes na oplátku pomáhal hlídat stáda. Tím se přiblížil člověku. Stále je to masožravec, ale má blíž k všežravci,“ vysvětluje Leoš Železný. Nefandí ani dnes modernímu barfování, které podle něj vyžaduje hluboké znalosti a takto krmení psi mohou strádat. Projevuje se to kožními problémy či problémy s reprodukcí a podobně.

4. Kočka nebo pes, je to jedno

Možná také znáte ve svém okolí chovatele, kteří z finančních či praktických důvodů kupují psovi kočičí žrádlo a naopak. Rozhodně ale dělají chybu. „Krmiva se velmi liší. Kočka žije s člověkem asi jen čtyři tisíce let a člověk ji dlouho vůbec nekrmil, jejím úkolem bylo chytat myši. Je tedy výhradním masožravcem. Do krmiva pro kočky je potřeba přidávat třeba vitamin A nebo taurin, které si člověk i pes dokážou vytvořit z potravy sami. Naopak psovi v kočičí stravě bude vadit vysoký obsah bílkovin, který je velmi náročný pro ledviny,“ varuje zvěrolékař. Kočce krmené psím žrádlem hrozí oslepnutí a nakonec zástava srdce, psovi s kočičí dietou zase selhání ledvin.

Zdroj: