Premium obsah

Tato zdravá náhrada cukru vám pomůže zhubnout. Má jen 4 kcal na 1 gram

Tato zdravá náhrada cukru vám pomůže zhubnout. Má jen 4 kcal na 1 gram
Tak jako se tonoucí chytá stébla, milovník sladkého se upne na jakoukoli vidinu, že by snad existoval zdravý cukr. Pojďme se společně podívat, jestli si rapadura tenhle přívlastek zaslouží.

Co je rapadura?

Jedná se o sušenou šťávu z cukrové třtiny, tedy o cukr tzv. nerafinovaný, s vysokým podílem melasy a mírně karamelovou chutí. V Brazílii mu říkají rapadura, v Japonsku kokuto, v Kolumbii panela a takových místních názvů bychom našli mnohem víc.

Zdroj: Youtube

Jak je na tom s kaloriemi a živinami?

Rapadura obsahuje v jednom gramu 4 kcal, to je stejné jako u bílého cukru, kterému se skalní příznivci zdravého životního stylu a neúprosní dietáři vyhýbají jako čert kříži. Je tedy tento druh cukru v něčem „lepší“ než obávaný bílý zabiják?  V porovnání s rafinovaným bílým cukrem může rapadura nabídnout výrazně vyšší podíl minerálů (draslík, hořčík, vápník, sodík, železo) a antioxidantů, které nám pomáhají v boji se škodlivými volnými radikály.

Realita je ovšem taková, že když budete rapadury konzumovat více, než by odpovídalo doporučenému kalorickému příjmu, bude mít stejně nežádoucí dopad na vaše zdraví a váhu jako jakýkoli jiný cukr.

Pravda o řepkovém oleji. Víte, na čem si smažíte své oblíbené řízky?
Pravda o řepkovém oleji. Víte, na čem si smažíte své oblíbené řízky?

Řepkový olej bývá častou součástí naší kuchyně. Provází ho přitom řada omylů a polopravd. Které z nich se zakládají na skutečnosti?

Kde najde využití?

Rapadura se používá zejména ke slazení nápojů, snese ale i tepelné zpracování, takže v těstech na dezerty ji můžete použít ve stejné dávce, jaká je v receptu uvedena u obyčejného cukru. Sladivost je tedy shodná s bílým cukrem.

Cuketa je kulinářský chameleon. Tyhle recepty jsou skvělé do diety i na chuť
Cuketa je kulinářský chameleon. Tyhle recepty jsou skvělé do diety i na chuť

Zahrádkářské skupiny na Facebooku jsou plné zoufalých dotazů, co uvařit z cukety, když jí máte doma 28 kilo. Pokud se vám také hromadí sklizeň cuket z vaší zahrádky, terasy nebo od sousedů či známých, máme pro vás recepty, o kterých jste ještě určitě neslyšeli. 

Je rapadura zdravý cukr?

Odpověď by stačila jednoslovná – není! Buďme ale konkrétnější – rapadura je cukr zdravější. Díky obsahu minerálních látek, vitaminů a dalších cenných živin nejde výhradně o prázdné kalorie. Nicméně byste s ním měli zacházet stejně jako s kterýmkoli jiným cukrem, protože z hlediska rizika obezity se od bílého cukru prakticky neliší. I on je dobrý sluha, ale zlý pán.

 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.