Přetížená játra poznáte rychle

Projevy přetížení jater jsou poměrně jasné. Ty ryze fyzické, jako je například zácpa, či naopak průjem anebo zažívací obtíže, mohou být doprovázeny velkou únavou a nechutí překonávat životní překážky. Přetížená játra poznáte také podle nažloutlého očního bělma a častého výskytu modřin. Pokud se o svá játra nestaráte, můžete mít také potíže s hubnutím a mohou se vám snadno třepit vlasy a nehty.

Neškoďte zbytečně svým játrům

Abyste svá játra zbytečně nepřetěžovali, je vhodné se vyhýbat časté konzumaci alkoholu. Játrům nesvědčí ani kouření. Pokuste se také vyhýbat příliš tučným potravinám, jejichž trávení dá játrům zabrat. To platí nejen pro vepřovou pečeni se zelím a knedlíkem, ale také pro uzeniny, tučné sýry a třeba i oblíbenou čokoládu. Nadměrná konzumace těchto potravin nesvědčí ostatně nejen játrům, ale i ostatním orgánům. Nemusíte se nutně vzdávat všech pochutin, ale měli byste sledovat, kolik si jich dáte a množství rozumně regulovat.

První pomoc pro přetížená játra

Nejlepším způsobem, jak pomoct játrům zotavit se, je dodržovat zdravou, vyváženou stravu, která zahrnuje dostatek vody a potravin bohatých na vlákninu. Konzumace většího množství rostlinných bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků může pomoct snížit zátěž jater. Vyřazení zpracovaných potravin a nadměrného množství cukru a soli může být také prospěšná. Svá játra ale můžete podpořit také pomocí bylinek a bylinných doplňků stravy. Jaterní bylinkou číslo jedna je ostropestřec mariánský. Ostropestřec mariánský je již tisíce let doporučován jako podpůrný prostředek k léčbě jaterních onemocnění. Dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém či dlouhodobém působení toxinů, alkoholu nebo infekce. Užívání tobolek ostropestřece mariánského nebo pití čaje z jeho výtažku může pomoct vašim játrům rychle se uzdravit. Další bylinky na játra vám možná rostou i na zahradě. Hojivými účinky pověstný řepík sbírejte od června do srpna ve slunečných dnech, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Řepík podpoří správnou činnost žlučníku v průběhu metabolismu tuků a může být nápomocný k celkové regeneraci trávicí soustavy. Látkovou výměnu podporuje rovněž čekanka, jejíž kořen obsahuje kromě latexu také velké množství minerálů. Užívat z čekanky ale můžete i květ a celou nať. Odvar z čekanky vám možná bude nápadně připomínat chuť kávových náhražek. Aby také ne, když je čekanka neboli cikorka jejich hlavní součástí.

Pohybem ke zdraví
Kromě dietních opatření je pro zdraví jater důležité také pravidelné cvičení. Aktivity s nízkou fyzickou zátěží, jako je chůze, lehký běh, nebo dokonce jóga, mohou pomoct zmírnit zátěž jater a zabránit jejich poškození. V neposlední řadě si najděte čas také na odpočinek, i když se to může zdát nemožné. Pravidelné malé přestávky v práci a provozování činnosti, která vás baví, mohou pomoct vašim játrům k rychlejšímu uzdravení. Díky zdravé stravě, pravidelnému pohybu a dostatečnému odpočinku můžete rychle obnovit zdraví svých jater.

Zdroje:

https://www.mojemedicina.cz
https://www.ireceptar.cz/
www.casopis-rozmaryna.cz
Maria Treben: Moje léčivé rostliny