Co způsobuje rýmu?

Rýmu nejčastěji způsobují alergie, viry nebo bakterie. Virové rýmy jsou přenosné kapénkami, hodně nakažlivé a jejich inkubační doba je asi 1-3 dny. Rýma nám pak zapříčiní plný nos, nadměrnou tvorbu hlenu a zhoršenou kvalitu dýchání nosem. Existuje ovšem mnoho způsobů, jak s rýmou efektivně bojovat.

Smrkejte

Při rýmě je důležité pravidelně a intenzivně smrkat. Pokud vás rýma postihne, nesmrkejte do látkových kapesníků, využijte ty papírové a po každém použití kapesník vyhoďte, abyste se vyhnuli zbytečnému šíření bacilů. Léčbu rýmy pak můžete podpořit i dalšími radami, které vám nejen uleví, ale celou tuhle nepříjemnost i významně zkrátí.

Jala Néti

Jestli mě jóga něco naučila, tak nepodceňovat ajurvédskou medicínu. Tradiční proplach nosu slanou vodou pomocí konvičky Néti je totiž něco, co vás zbaví rýmy doslova do pár hodin. Na litr vody se používá jedna čajová lžička kuchyňské nebo mořské soli. Když je voda příjemně vlažná, nalije se do speciální Néti konvičky a následně se proplachují obě nosní dírky. Slaná voda postupně rozpouští hlen všude tam, kde nás trápí. Do pár hodin pak hlen vysmrkáte a můžete se spokojeně a volně znovu nadechnout.

Vývar nade vše

Pokud vývary milujete, o to příjemnější pro vás. Na každé nachlazení, rýmu nebo bolest v krku se vždy dobře vyplatí udělat si silný a poctivý vývar. Jaký typ vývaru zvolíte, je na vás - vyzkoušejte zeleninový, hovězí, slepičí nebo z kuřecích krků. Dobře poslouží morkové kosti a kořenová zelenina. Pokud chcete, můžete si vývar procedit skrz jemné sítko, dát si ho do termosky a popíjet ho během dne. Postaví vás rychle na nohy.

Blahodárná cibule

Cibule je zázrak nejen v gastronomii, ale i v péči o naše zdraví. Zlepšuje trávení, pomáhá ke zdraví našeho srdce, působí jako antioxidant a navíc je to přírodní antibiotikum. Skvěle bojuje proti bakteriím a s rýmou zatočí téměř okamžitě. Vyzkoušet můžete buď čaj z cibule, který osladíte medem a ochutíte citronem. Nebo můžete naložit nakrájenou cibuli na dva dny do medu a po lžičkách konzumovat až 3x denně.

Napařování s esenciálními oleji

Pokud vás trápí nepříjemná rýma, zkusit můžete i inhalaci páry. Do horkého hrnce dejte pár kapek esenciálních olejů - máty, eukalyptu nebo tea tree oil. Hlavu dejte nad hrnec, přikryjte ji ručníkem a nosem vdechujte voňavou páru.

Rýmovník

Tato intenzivně vonící bylinka své jméno nenosí jen tak. Čaj z rýmovníku je totiž dalším velmi efektivním způsobem, jak se rýmy zbavit. Rýmovník můžete také inhalovat z horké vody, nebo postačí, když list rýmovníku pomačkáte v ruce a několikrát si zhluboka čichnete. Krásně vám pročistí dýchací cesty a pomůže vám znovu se nadechnout.

Pokud spojíte všechny tyto rady a tipy, přidáte ještě klidový režim, teplo a dostatek spánku a pitný režim, rýmy se zbavíte rychle a bez zbytečného trápení. Navíc posílíte celkovou imunitu a zabráníte tak dalšímu napadení nepříjemnými bacily.

Nezapomeňte na vazelínu

Při nakažení rýmou logicky velmi často smrkáme. Proto je důležité okolí nosu pečlivě a pravidelně mazat vazelínou či jiným dobře hydratačním krémem, aby nás k rýmě netrápil ještě poškrábaný nos.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/symptoms/runny-nose/basics/causes/sym-20050640

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-runny-nose