Naše střeva si můžete představit jako čističku, která filtruje odpad. Celý život, den za dnem, zpracovávají přijímanou potravu a tekutiny, bojují s toxiny a přetvářejí potravu na stolici. Ne každá část jídla, kterou strávíme, se ale dostane ven. Takzvaný fekální odpad, kterého v našich střevních záhybech může ležet i několik kilogramů, má na organismus negativní dopad. Určité množství usazených mikroorganismů totiž proniká do krevního oběhu a může vyvolat celou řadu nepříjemných potíží, jako je třeba zácpa a nafouklé břicho, ekzémy, cukrovka, nedostatečná funkce jater a ledvin a mnoho dalších.

Zdroj: Youtube

Proto bychom si čas od času měli dopřát domácí přírodní očistu střeva, díky které můžeme zmírnit některé chronické zdravotní problémy. Dobrá zpráva je, že většinu bylinek či koření buď máte doma, nebo je snadno seženete v obchodech.

Aby vaše střeva fungovala tak, jak mají, je samozřejmě zapotřebí starat se o ně. Jenom koření vás nespasí. Používejte je proto spíš jako podpůrný prostředek. Nejdůležitější je pravidelná, zdravá a pestrá strava, bohatá na vlákninu i probiotika a prebiotika, kterou jíte v klidu a bez stresu.

Lněné semínko

Lněné semínko se v Čechách pěstuje od nepaměti. Obsahuje velké množství vlákniny, omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vitaminů a minerálů. V kombinaci s tekutinami vytváří sliz, který na sebe váže škodlivé látky a pomáhá je odvést z těla ven. Čistí tak celá střeva a zajišťuje v nich zdravou mikroflóru. Len je skvělý i v tom, že podporuje pravidelnost vyměšování, proto se doporučuje užívat hlavně při zácpě. Jeho semínka působí jako přírodní projímadlo. Stačí, když si 3x denně asi hodinu před jídlem dáte 2 lžičky lněných semínek. Buď je rozkousejte a zapijte, nebo si je pomelte najemno a přidejte třeba do smoothie.

Tip na detoxikační drink

Někteří detoxikační terapeuti doporučují užívat lžíci pomletého lněného semínka ještě se 100 gramy kefíru, 100 ml lněného oleje a špetkou chilli koření – detoxikační nápoj se má pít místo snídaně po dobu tří týdnů pro očistu střev.

Kurkuma

Koření sytě oranžové barvy přezdívané indický šafrán je známé pro své detoxikační, antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti a je proto ideální při očistě trávicího ústrojí. Patří mezi jeden ze základních pilířů ájurvédy a tradičního čínského léčitelství. Podporuje trávení tím, že uvolňuje jemné svaly na stěnách střev a pomáhá tak k přesunu potravy ve střevech. Díky tomuto efektu můžete omezit nepříjemné projevy plynatosti a nadýmání. Kurkumin, aktivní složka v kurkumě, zvyšuje produkci žaludeční sliznice, která vytváří ochrannou vrstvu kolem žaludku, a tím působí preventivně proti enzymům, které ohrožují zdraví žaludku. Účinky kurkumy můžete ještě posílit v její kombinaci s černým pepřem. Uvařte si třeba kurkumový čaj, na který použijete jak kořen rostliny, tak i prášek.

Čaj z kurkumy a zázvoru

Budete potřebovat 750 ml vody, silnější kolečko zázvoru, 5 gramů čerstvé kurkumy, špetku mletého černého pepře, špetku mleté skořice, plátek citronu a čekankový sirup na doslazení.

Zázvor a kurkumu nakrájejte na malé kostičky a dejte do rendlíku. Do hrnce přidejte vodu, pepř a skořici. Přiveďte k varu a vařte na mírném stupni 6–8 minut. Na konci už by měl čaj získat sytě žlutou barvu, kterou pustila kurkuma. Nechte vychladnout a poté přeceďte. Oslaďte podle chuti čekankovým sirupem a přidejte plátek citronu.

Skořice

Skořice je doslova velmi užitečným lékem, a i když doma máme kořenku s mletou skořicí nejspíš všichni, v českém jídelníčku ji užíváme poskrovnu. Přitom má protizánětlivé, dezinfekční a antibiotické účinky, zlepšuje trávicí funkce a metabolismus. Účinně působí na pravidelnou stolici, takže funguje i jako prevence před rakovinou tlustého střeva. Přidávat ji můžete téměř kamkoli, třeba i do kávy, čerstvé mrkvové šťávy, sladkých obilninových kaší, špaldových koláčů, jogurtů, pudinků, vhodně doplňuje strouhané jablko a sladké ovocné saláty.

Zázvor a kajenský pepř

Zázvor obsahuje síru, která pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Pomáhá také při zažívání a proti nadýmání. Kajenský pepřzase podporuje trávení a pohyb svalů ve střevech a pomáhá tělu vstřebávat lépe živiny. Působí jako přírodní antioxidant. Připravte si nápoj, který nastartuje váš metabolismus a pomůže ze střev vyloučit nežádoucí toxiny. Při pravidelném popíjení vám může pomoct se shazováním kil.

Jak na to? Oloupejte dva větší kořeny zázvoru a nastrouhejte je. Omyjte a natrhejte asi deset lístků máty. Vodu přiveďte k varu, přidejte špetku himálajské soli, strouhaný zázvor a dále už nevařte. Nechte zchladnout a do vlažného odvaru vmíchejte lžíci medu, šťávu z půlky citronu a lžičku kajenského pepře (chilli). Pijte dvě deci každé dvě hodiny.


Zdroje:

http://www.zazvor.cz/zazvorovy-detoxikacni-napoj/

https://www.prozdravi.cz/bylinky-pro-tluste-strevo/

https://www.celostnimedicina.cz/ocista-tlusteho-streva-pomoci-prirodnich-latek.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/