JAK NA TOM JSTE:

MOŽNÁ JSTE JEN PŘETAŽENÁ, ZMĚŇTE TEMPO

Na stavu vaší kůže se může podepsat i hektický životní styl. Pokud málo spíte, jste myšlenkami na deseti místech najednou, málo pijete a ani za jídelníček byste zrovna pochvalu nedostala, vaše pokožka může být zašedlá, suchá, podrážděná a náchylná k vyrážkám. Dráždit ji pak může nevhodné oblečení i kosmetika, kterou běžně používáte.

VYZKOUŠEJTE:

Pokuste se zpomalit. Hlídejte si spánek a pitný režim. Vyplatí se minimalizovat počet kosmetických produktů, které používáte. Oblečení volte spíš volné, prodyšné a ideálně z bavlny nebo bambusu. Chybu neuděláte s potravinovými doplňky obsahujícími vitaminy A, C, E nebo kterýkoli ze skupiny B. Ideální je ale mít jich dostatek ve stravě.

JAK NA TOM JSTE:

MŮŽE VÁS DRÁŽDIT CHEMIE, PROVEĎTE DETOX OKOLÍ

Jestli ve vašem případě jde o takzvanou kontaktní dermatitidu, odhalíte poměrně snadno – objevuje se na místech, kde kůže přišla nebo přichází do styku s nějakou dráždivou látkou. Typicky jsou to místa pod řemínky hodinek, náušnicemi, náhrdelníky, šálami, po aplikaci nové kosmetiky nebo třeba po práci s nějakou chemickou látkou, rostlinou nebo po použití latexových rukavic. Zarudlá svědivá místa rychle mizí, jakmile odstraníte zdroj podráždění. Problémem mohou být i umělá vlákna v oblečení – kůže se v nich potí a paří.

VYZKOUŠEJTE:

Pozornost věnujte i chemickým látkám, které se používají k barvení, snazšímu skladování, ale i údržbě oděvů. Vyhoďte aviváž a do zásobníku pračky nalijte raději ekologický prostředek určený citlivé pleti. Ignorovat problém se rozhodně nevyplatí. Reakce se bude časem zhoršovat.

Zdroj: Youtube

JAK NA TOM JSTE:

SVĚDÍCÍ MÍSTA ZKLIDNĚTE, POMOHOU BYLINKY

Jakmile se svědivá vyrážka objeví, je namístě pokusit se postižené místo co nejdříve zklidnit. Úporné svědění nejen nepřidá na pohodě, ale láká i ke škrábání. Do rozedřené kůže se pak snadno dostávají různé bakterie. Na suchá, zarudlá místa aplikujte mastné krémy určené na ekzémy (opatrně na oleje, mohou kůži ‚ucpat‘ a ještě víc podráždit), na mokvající puchýřky mohou pomoci tinktury a koupele. Vyzkoušejte nejprve ty přírodní, které neobsahují chemické látky – konzervanty, barviva a parfémy. Ty totiž mohou kůži podráždit ještě víc.

VYZKOUŠEJTE:

Uklidňující účinek má levandule, heřmánek, řepík lékařský nebo měsíček lékařský. Hojení urychluje i mateří kašička a alergickou reakci tlumí například olej z černého kmínu, který bylinkáři doporučují užívat vnitřně.

JAK NA TOM JSTE:

NEODHALÍTE-LI PŘÍČINU, NAVŠTIVTE LÉKAŘE

Pokud se vyrážka objevila nečekaně, nemizí a vy nevíte proč, nebraňte se klasickým lékům. Rychle uleví a budete mít více sil na odhalení příčiny. Nechte si také udělat testy na alergie. Vedle známých alergenů (jahody, kiwi nebo citrusy) může pokožka reagovat třeba na celer, kakao nebo i lepek a laktózu. Na jaře a v létě může být na vině i obyčejná pylová alergie, v době, kdy je vlhko, to můžou být spóry plísní a v zimě i nově popsaná alergie na chlad.

VYZKOUŠEJTE:

Některé alergie se prokazují složitě. Jste-li ochotná experimentovat, můžete otestovat svůj jídelníček. Jednou z možností je tzv. autoimunitní protokol, kdy na tři měsíce vyřadíte z jídelníčku všechny potenciální alergeny. Jakmile se organismus pročistí, začnete potraviny opět vracet a sledujete, jak tělo reaguje.

Zdroje: