Podle Národního zdravotnického informačního portálu je zápal plic závažné onemocnění, při němž je nutné lékařské vyšetření a léčba. V plicích se vyměňuje kyslík za oxid uhličitý, a pokud tato výměna může probíhat jen v omezené míře nebo vůbec, hrozí riziko vzniku závažných komplikací. Jako zápal plic označujeme různé spektrum zánětů plicní tkáně, mezi jejichž příznaky patří dráždivý kašel, horečka a celková únava. Výjimkou není ani bolest kloubů a svalů, zvracení, nechutenství, malátnost, bolesti hlavy a dušnost. Nemocný vykašlává zelenavý nebo zelenožlutý hlen – někdy s příměsí krve.

Ne každý zápal plic ale způsobují bakterie, a proto se ne vždy musí nasazovat antibiotika, jak si možná mnoho lidí myslí.

Zápal plic mohou vyvolat i viry nebo plísně či parazité – v tomto případě antibiotika nefungují a většině nemocných prospěje domácí léčba, odpočinek a pobyt v posteli s čajem. Už naše babičky měly spoustu osvědčených triků a rad, jak ulevit plicím, průduškám a bojovat tak proti kašli. O pár řádků níže se na ně podíváme.

Od listopadu 2015 do února 2016 zdravotnický tým společnosti Ipsos MORI provedl studii jménem společnosti Pfizer s cílem prozkoumat, jak starší dospělí v devíti evropských zemích vnímají zápal plic a jeho prevenci. Z ěnho mimo jiné vyplynulo, že jen o něco více než čtvrtina (27 %) dotázaných vnímá zápal plic jako “závažný typ nachlazení/podobný chřipce”. A 44% respondentů si myslí, že je pravda, že některé formy zápalu plic mohou být nakažlivé.


Jaký je vlastně rozdíl mezi zápalem plic a zánětem průdušek?

Záleží, jak daleko do plic pronikne infekce. Ta může napadnout dýchací cesty, ale zánět může zůstat jen na průduškách a do plic neprostoupit. Pak jde o zánět průdušek (bronchitidu), jakýsi nižší stupeň zápalu plic. Bronchitida nebo také zánět průdušek patří mezi nejčastější onemocnění dolních cest dýchacích. Vyznačuje se dráždivým kašlem a bolestí za hrudní kostí. Součástí nemoci bývají teploty, únava a bolesti hlavy. O skutečný zápal plic se jedná, pronikne-li infekce až do plicních sklípků.

Starý dobrý Priessnitz

Internet se jen hemží zaručenými babskými radami, které mají uvolnit hlen usazený v průduškách a ulehčit tak jeho vykašlávání. Pravda je, že na bylinky nebo teplé zábaly sázeli už naši předkové, kteří neměli k dispozici antibiotika. Pro tento článek jsem se tedy vydala do hlubin diskuzí na téma zánět průdušek a zápal plic a vybrala rady, které nemocným lidem podle jejich zkušeností zafungovaly.

Úplným základem, kterým nic nezkazíte, jsou staletím osvědčené a lékaři doporučované Priessnitzovy zábaly pro uvolnění tlaku a bolesti na hrudi nebo snížení horečky. První vrstva na těle je mokrá, na ni přijde suchá, která má být z froté či vlněného materiálu. Pro maximální účinek můžete vložit mezi tyto vrstvy ještě igelit. Je důležité, aby vrstvy doléhaly těsně na tělo a nikde nevznikaly bubliny, které by zahřátí mokré vrstvy znemožnily. Po zahřátí první mokré vrstvy se v organismu rozšiřují cévy a usnadňuje se průtok krve v bolestivém a zaníceném místě. Většinou se aplikuje Priessnitzův zábal na 45 minut až hodinu.

Babské rady: obklady z brambor, křenu i tvarohu

Pro snadné vykašlávání a lepší průchodnost dýchacích cest zvlhčujte vzduch a podložte si hlavu větším polštářem. Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, namočte několik ručníků do vlažné vody a položte je na radiátory. Zvlhčovat vzduch můžete i pomocí éterického oleje ze smrku obecného nebo eukalyptu, který nakapete do aromalampy.


Na ustavičný kašel pomáhá nápoj s názvem medvědí mléko. Nebojte, nemusíte lovit žádného medvěda, stačí ohřát hrnek mléka, přidat lžičku másla, lžičku medu a lžičku rumu. Popíjejte po doušcích několikrát denně.

Spousta lidí nedá ani v dnešní moderní době dopustit na starý dobrý obklad z tvarohu. Teplý měkký tvaroh natřete na plínku a přiložte na hrudník, nechte působit 15 až 20 minut.

Pomáhají i zábaly s nahřátým olejem, který nakapete na vatu a tu obmotáte ručníkem a opět přikládáte na hrudník v místě, kde jsou průdušky.

Dalším tipem je obklad z horkých brambor. Uvaříte je ve slupce, pomačkáte vidličkou, zabalíte do utěrky a navrch dáte sáček. Obklad si přiložíte na hrudník.

Osvědčeným receptem našich babiček je křenová placka, kterou přikládáte na oblast hrudníku při průduškových a plicních onemocněních. Nastrouháte asi 200 g syrových brambor, vymačkáte z nich vodu, přidáte 4 lžíce nastrouhaného křenu, smícháte a uhnětete placku.Místo, na které budete placku přikládat, je třeba nejdříve potřít nesoleným vepřovým sádlem! Teprve poté přiložíte obklad s plackou a ještě překryjte čistou a suchou plenou. Obklad byste měli ponechat, dokud placka nezačne hřát a pálit. Poté ji sejměte, kůži omyjte a osušte.

U všech respiračních onemocnění je důležité hodně pít, ideálně jitrocelový, heřmánkový, lipový nebo šalvějový čaj, tekutiny můžete doplňovat i ve formě posilujících vývarů a iontových nápojů.

Kromě obkladů můžete hrudník mazat i mastičkami s bylinkami jako je tymián, který působí jako přírodní antibiotikum.

Některé babské rady uvádějí, že zánět z průdušek dostanete pomocí lehkého poklepávání zepředu i zezadu, prsty zkrátka bubnujete na hrudníku, a to uvolní hlen z průdušek a plic ven.

Na zánět průdušek i zápal plic, který provází ranní suchý kašel a pokračuje vykašláváním hlenů, také mohou zabírat baňkové masáže, pokud se na ně cítíte. Tahle technika nebolestivé masáže podporuje odhlenění, prokrvuje plíce v hrudní oblasti zad a na hrudním koši, uvolnění dutin a regenerační proces. Pomáhá i na bolest kloubů a celkově lepšímu prokrvení okolních tkání, takže může podpořit regenerační proces.

Koupel z bylinek

Na uvolnění hlenu a lehčí dýchání se hodí i relaxační koupele s bylinnými směsmi. Výborná je například mateřídouška úzkolistá. Smíchejte 100 g květu mateřídoušky, 20 g máty peprné nebo kadeřavé a 50 g řebříčku obecného. Směs spařte 1 litrem vroucí vody, vyluhujte 15 minut a sceďte do koupele. Ve vaně zůstaňte 15 minut a teplotu vody nastavte na 37 °C. Po vaně se neutírejte, jen se zabalte do velké osušky a ještě přikrytí teplou dekou vleže odpočívejte 20 minut. Potom se teple oblečte.

Divizna na kašel

Tahle rostlina nemá při léčbě suchého i vlhkého kašle téměř konkurenci, určitě tak stojí za vyzkoušení. Divizna velkokvětá účinně podporuje vykašlávání hlenu, tlumí křeče průdušek, a tak se používá hlavně při onemocněních horních cest dýchacích. Hlavními látkami jsou saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy, které se v účinku vzájemně doplňují. Jelikož diviznové květy mají spoustu jemných chloupků, které by mohly sliznici dráždit, je vhodné přecedit čaj (nálev) přes plátýnko. Čaj si připravíte smícháním zhruba 2 lžiček sušených nebo 3 lžiček čerstvých květů, které zalijete 250–300 ml studené, převařené vody a necháte 8 až 10 hodin macerovat. Příprava zastudena je lepší kvůli slizovitým látkám, které květy divizny velkokvěté obsahují.


Co jíst, když nechcete dostat zápal plic

Pozor, do zápalu plic se může rozvinout každé respirační onemocnění. Když ale podchytíte nemoc v jejím začátku, můžete se zápalu vyhnout. Nejúčinnějším řešením je nasadit si dostatek vitamínu C, který zabraňuje invazi patogenů. Důležité jsou i vitamíny skupiny D, E, B a A. Především vitamín D je silným imunoregulátorem a má ochrannou funkci při infekcích dýchacích cest. Z minerálů je důležitý především zinek a obecně jakékoli antioxidanty. Nemusíte hned zobat pilulky z lékárny, hodně vitamínu C najdete v citrusech, zelí nebo brokolici, zinek je ve vejcích, vitamín D v sardinkách, antioxidanty v zeleném čaji.


Rada na závěr? Abyste zabránili recidivě onemocnění, užívejte léky přesně podle instrukcí lékaře. A nezapomeňte, že přechozená nebo nedoléčená nemoc se může vrátit a udeřit dvojnásobnou silou. Hodně proto odpočívejte na lůžku, práci odložte stranou a nezkracujte předčasně dobu rekonvalescence.

Zdroje:

https://www.ipsos.com/sites/default/files/migrations/en-uk/files/Assets/Docs/Publications/ipsos-healthcare-pneu-vue-report-czech-republic.pdf

https://www.nzip.cz/clanek/1116-zapal-plic-pneumonie

https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/995-plice-zapal-plic-byliny-bylinky-babske-rady

https://www.cpzp.cz/clanek/4471-0-Nebezpecny-zapal-plic.html