Za dlouhodobý zápach z úst ve většině případů může nedostatečná nebo nesprávná zubní hygiena. Pokud pravidelně nenavštěvujete zubaře a dentální hygienu a nevěnujete dostatek péče čištění zubů, hrozí vám problémy s halitózou. Dobrá zpráva je, že v naprosté většině případů lze zápach z úst poměrně snadno odstranit. Vyskytují se ale i případy, ve který zápach z úst signalizuje závažnější problémy. Pokud máte pocit, že trpíte nepříjemným zápachem z úst, je čas navštívit svého zubaře.

Příčin, proč člověku nepříjemně zapáchá z úst, může být hned několik. Ve většině případů se jedná o zanedbání dentální hygieny - zůstane vám plak na jazyku, nevyčistíte si dobře mezizubní prostory, nebo máte v zubech kaz. Pokud používáte zubní protézy, může zápach způsobovat to, že je dobře nečistíte. Tak jako tak jde většinou o to, že se v dutině ústní nahromadí velké množství bakteríí, které způsobují nepříjemný zápach.

Lékaři rozdělují halitózu na 3 stupně dle intenzity zápachu.

  • stupeň 1: zápach lze cítit až při přiblížení na 10 cm
  • stupeň 2: zápach lze cítit na vzdálenost 30 cm
  • stupeň 3: zápach lze cítit na vzdálenost jednoho metru
Zdroj: Youtube

Viníci halitózy

Snížená tvorba slin

Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek slin, projevit se to může právě zápachem z úst. Snížená produkce slin vzniká nejčastěji pitím alkoholu a kouřením. Potíže může způsobit i chrápání. Pokud tpíte nedostatkem slin, v dutině ústní se vám mohou přemnožit bakterie, které zápach způsobují.

Užívání některých léků

Některé léky, obzvláště antidepresiva, antiepileptika, nebo léky na uklidnění, mohou jako vedlejší účinek způsobovat zápach z úst.

Záněty

Halitózu mimo jiné mohou způsobit různé druhy zánětu. Jednat se může o zánět mandlí, vedlejších nosních dutin, zánět jícnu nebo sliznice. Nepříjemný zápach z úst může signalizovat závažnější problémy v oblasti nosohltanu.

Drastická dieta

Nízkosacharidové nebo vysokokalorické diety mohou mít obecně negativní vliv na vaše zdraví. Trápí-li vás nepříjemný zápach z úst, raději vynechte veškeré násilnější diety a proberte možnosti s lékařem.

Nedostatek tekutin

Dostatečný příjem čisté vody je pro tělo nezbytný. Obzvláště pak tehdy, jsme-li milovníky kávy a kofeinových nápojů - ty tělo totiž odvodňují a často zaviní nepříjemný odér z úst.

Správná strava

I v případě halitózy je strava velmi důležitým faktorem nemoci. Pokud se se zápachem z úst potýkáte i vy, doporučujeme vynechat potraviny s výrazným odérem - patří mezi ně cibule, česnek, různé druhy koření, káva nebo alkohol. První pomoc při halitóze, kromě návštěvy zubaře a dentální hygieny, je tedy i to, víc kontrolovat, co jíte a pijete.

Zdroje: