Přibližně 30 % populace si stěžuje na nějaký druh zápachu z úst, tvrdí vědci z Harvardovy univerzity. Zápach z úst obvykle způsobují bakterie, které se vyskytují na zubech, a také plak na jazyku. Není tedy žádným překvapením, že většina případů halitózy (lékařský termín pro špatný dech) je spojena se špatnou ústní hygienou, onemocněním dásní, jako je zánět dásní a parodontitida, a pocitem sucha v ústech, což je stav, kdy slinné žlázy nemohou produkovat dostatek slin.

Zdroj: Youtube

Pokud jíte aromatické jídlo (jako je česnek nebo cibule), čištění zubů, zubní nit a ústní voda pouze dočasně překryjí zápach. Odér ale úplně nezmizí, dokud potraviny neprojdou vaším tělem. Mezi další potraviny, které mohou způsobit nepříjemný zápach z úst, patří plísňové a vyzrálé sýry, pomerančový džus nebo alkohol. Stejně tak dietáři, kteří většinu dne hladoví, mohou trpět na zápach z úst. Když tělo odbourává tuk, uvolňují se při tomto procesu chemikálie, které mohou dát dechu nepříjemný odér.

Ústní voda a žvýkačka si s tím vcelku dobře poradí, jenže problém nevyřeší! Zápach z úst může mít totiž různé příčiny, včetně některých vážných nemocí. Které to jsou?

Onemocnění dásní

Přetrvávající zápach z úst nebo pachuť v ústech mohou být varovným příznakem onemocnění dásní (parodontu). Zánět dásní vzniká hromaděním plaku na zubech. Bakterie vytváří toxiny, které dráždí dásně, a pokud se onemocnění neléčí, může vážně poškodit dásně a čelistní kost. Každý den proto používejte mezizubní kartáčky a zubní nitě jako prevenci, radí zubaři.

Zubní kazy

Pokročilé kazy na zubech mohou také přispívat k zápachu z úst. Bakterie, které se vytvářejí v dutinách kazu, uvolňují plyny s nepříjemným zápachem. Nejlepší prevencí je chodit dvakrát do roka na preventivní kontrolu k zubaři. A také si dopřávat pravidelnou dentální hygienu, která zbaví zuby plaku a zubního kamene. A kromě zubů si dvakrát denně vyčistěte i jazyk, na jehož zadní části ulpívá nejvíce bakterií z jídla.

Infekce horních cest dýchacích

Zánět nebo infekce v nose, krku nebo dutinách může způsobovat zápach z úst. Typické je to například pro angínu, kdy kromě bolesti při polykání pacienty provází i „zkažený“ dech. Mandlové kameny jsou další, poměrně častou příčinou špatného dechu. Jedná se o hrudkovité útvary připomínající kamínky, které ulpívají na mandlích a jsou tvořeny bakteriemi, zbytky hlenu a dalšími částicemi. Při podezření na tento problém vyhledejte ORL specialistu.

Zažívací problémy

Některé zažívací problémy, jako je chronická gastroezofageální refluxní choroba (lidově pálení žáhy) nebo žaludeční vředy, způsobují zápach z úst, protože kyselina žaludeční se může vracet do jícnu a ústní dutiny. S tímhle problémem vám pomůže lékař, návštěvu neodkládejte.

Chronická onemocnění

K nepříjemnému dechu může vést i pokročilé onemocnění jater nebo ledvin a nekontrolovaná cukrovka. V těchto případech je pravděpodobné, že pacient pociťuje i další příznaky, než jen zápach z úst (únava, otoky, časté močení a žízeň) a měl by vyhledat lékařskou pomoc.

Kvasinky

Kandidy neboli kvasinky žijí na površích sliznic, obvykle na jazyku a v našich střevech. Za normálních okolností neškodí, problém ale nastává při jejich přemnožení. Kandidóza je infekce vyvolaná právě kvasinkami rodu Candida. V některých případech se plíseň může rozšířit do dásní, mandlí nebo krku, kde může dojít k zarudnutí nebo zánětu. Přemnožené kvasinky v dutině ústní mohou způsobit nepříjemný pocit pálení v ústech a v krku a špatný dech. Normální je také nepříjemná kovová chuť v ústech.

Pokud máte podezření na kvasinky, měli byste navštívit lékaře. To platí zejména v případě, že máte oslabenou imunitní reakci. Obvyklou léčbou na kvasinky je fungicidní lék, který je dostupný pouze na lékařský předpis. Lék se dodává buď jako sirup, nebo jako gel. V některých případech může pomoct vyplachování úst roztokem chlorhexidinu. Pokud je infekce závažná, musí se doplnit antimykotickými tabletami.

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/blog/bad-breath-what-causes-it-and-what-to-do-about-it-2019012115803

https://betaglukan.info/betaglukan-a-kandida-kvasinkove-infekci-se-da-predchazet/

https://www.drmax.cz/clanky/zapach-ust-vam-moc-bodu-neprida-tak-jak-na-nej